The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

عوارض جانبی قرص های ضد بارداری و علائم نشان دهنده آن چیست

قرص های ضد بارداری یک روش جلوگیری از بارداری هورمونی محسوب می شود که علی رغم سهولت استفاده سبب بروز عوارض جانبی قرص های ضد بارداری در بدن فرد خواهد شد. گرچه این عارضه های جانبی در تمامی افراد مصرف کننده بروز نخواهد کرد اما اطلاع از آنها، مانع از بروز نگرانی های بی دلیل شده و به شما کمک خواهد کرد تا مناسب ترین روش پیشگیری از بارداری برای خودتان را انتخاب کنید.

قرص های ضد بارداری یکی از روش های مرسوم جلوگیری از بارداری محسوب می شوند که طرفداران زیادی دارند. اما این روش نیز همانند بسیاری از روش های هورمونی دیگر باعث بروز عوارضی در بدن فرد مصرف کننده خواهند شد که در این متن به اجمال درمورد آنها توضیح داده ایم.

عوارض جانبی قرص های ضد بارداری

عوارض جانبی در بسیاری از موارد مشاهده نمی شود اما به طور کلی امکان بروز قاعدگی نامنظم، حالت تهوع، سردرد یا تغییر وزن به خصوص در چند ماه اول وجود دارد. هر نوع قرص ضدبارداری خوراکی می تواند اثر متفاوتی بر بانوان جوان داشته باشد.

 • قاعدگی نامنظم: لکه بینی یعنی خونریزی خفیفی که نیاز به استفاده از نوار بهداشتی ندارد، ممکن است در یک تا سه هفته اول مصرف قرص یا درصورت فراموشی مصرف رخ دهد. اگر خونریزی شدید شد یا بیشتر از چند روز طول کشید و یا چند ماه بعد از مصرف قرص رخ داد، باید ضمن ادامه مصرف به پزشک مراجعه کنید.
 • حالت تهوع: حالت تهوع گاهاً در روزهای اول مصرف قرص رخ می دهد و ظرف مدت چند روز نیز برطرف می شود. اگر قرص بعد از شام یا میان وعده شبانه مصرف شود، احتمال تهوع کمتر است.
 • سردرد: سردرد معمولا به دلایلی نظیر استرس در منزل و مدرسه، کم خوابی، عفونت سینوس یا میگرن ایجاد شود. قرص ضد بارداری می تواند سردرد را بهتر یا بدتر کند. اگر پزشک علت سردرد را مرتبط با قرص بداند، قرصهای ضد بارداری خوراکی با محتوای استروژن کمتر تجویز می کند و یا مصرف قرص برای مدتی باید قطع شود. در صورت وجود سردردهای میگرنی، در مورد مصرف قرص با پزشک مشورت کنید.
 • تغییرات خلقی: از جمله آزاردهنده ترین عوارض جانبی قرص های ضد بارداری می توان به تغییرات خلق و خو اشاره کرد. بالا رفتن و پائین آمدن خلق یعنی خوشحالی و غمگینی پدیده ای است که برای هر کسی و در هر شرایطی ممکن است رخ دهد و نمی توان آن را به قرص نسبت داد. ورزش، پیروی از رژیم غذایی سالم و نیز صحبت با مشاور بسیار موثر است. پزشک باید از تغییرات خلقی و احساسات شما مطلع باشد.
 • درد و بزرگی سینه ها: در مواقع نادر، امکان بزرگ شدن سینه ها و احساس درد وجود دارد اما معمولا اینطور نیست و تغییری در وضعیت سینه رخ نمی دهد. درد و حساسیت در سینه ها معمولا ظرف چندماه از بین می رود.
 • تغییر وزن: قرص ضد بارداری حاوی کالری نیست. اما برخی افراد در رده های سنی پائین تر با مصرف قرص دچار کاهش یا افزایش وزن می شوند. مراقب تغییرات وزنی خود باشید و دائماً آن را پایش کنید. از مصرف فست فودها پرهیز نمائید. هر روز 5 الی13 وعده میوه و سبزیجات در برنامه غذایی خود بگنجانید. آب به مقدار کافی بنوشید و ورزش را فراموش نکنید!

عوارض جانبی مصرف قرصهای ضد بارداری، معمولاً خفیف هستند و ظرف سه تا چهار ماه اول از بین می روند. در صورت وجود عوارض با پزشک مشورت کنید. اگر عوارض جانبی شدید و با مشکلات جدی همراه باشند و یا به مدت طولانی تر باقی بمانند باید با مشورت پزشک نوع قرص را تغییر داد و یا از شیوه دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد.

عوارض جدی و نگران کننده برای قرصهای ضد بارداری

مصرف قرصهای ضد بارداری در بانوان جوان عمدتاً بدون مشکل بوده و یا با مشکلات کمی همراه است. در صورت بروز هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شدید در ناحیه شکم یا معده
 • درد شدید در قفسه سینه، سرفه، تنگی نفس
 • سردرد شدید، سرگیجه، ضعف یا بی حسی
 • مشکلات بینایی نظیر از بین رفتن بینایی و تاری دید، مشکلات گفتاری
 • درد شدید در ناحیه عضلات ساق پا و ران

لخته شدن خون: لخته شدن خون در پا یا ریه از نادرترین و در عین حال جدی ترین عوارض جانبی قرص های ضد بارداری است. اگر به طور ناگهانی دچار درد و تورم در ناحیه پا و یا تنگی نفس و یا درد در قفسه سینه شدید، هر چه سریعا تر به پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

قرص های ضد بارداری خطر لخته شدن خون را تا سه الی چهار برابر افزایش می دهند که البته در مقایسه با دوران بارداری کمتر است. پس چنانچه سابقه لخته شدن خون دارید از مصرف قرص اکیداً خودداری کنید. اگر یکی از خویشاوندان نَسَبی شما (فردی که با شما نسبت خونی دارد مانند مادر یا خواهر) به ویژه در دوران جوانی دچار لختگی خون شده است، حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

استعمال دخانیات، اضافه وزن، جراحی یا سفر طولانی مدت با هواپیما خطر لختگی خون را افزایش می دهند. برای جلوگیری از این خطر بهتر است از استعمال دخانیات و بی حرکت ماندن در سفرهای طولانی با هواپیما خودداری کنید، از جای خود بلند شوید و راه بروید، به میزان کافی آب بنوشید. در صورت استعمال دخانیات، قبل از شروع مصرف قرص، حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

در صورتی که قرار است جراحی شوید به طوریکه بعد از جراحی امکان تحرک برایتان وجود ندارد، باید با مشورت پزشک قرص را به مدت 3 الی 4 هفته قبل و بعد از جراحی تا زمانی که بتوانید به راحتی قدم بزنید، قطع کنید.

اکنون با کسب اطلاعات کامل درمورد عوارض جانبی قرص های ضد بارداری می توانید بهترین گزینه برای پیشگیری از بارداری را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

 

بیشتر بدانید:

1- آیا قرص اورژانسی باعث بارداری خارج از رحم می شود؟

2- بازگشت قدرت باروری زنان بعد از قطع روشهای جلوگیری از بارداری

3- آیا قرص روکین برای جلوگیری از بارداری مناسب است؟

4- لکه بینی پس از مصرف قرص اورژانسی، آیا باردارم؟