The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

فواید خوردن میگو در بارداری چیست؟ چه مقدار مجاز است!

اگر جزء طرفداران غذاهای دریایی باشید، احتمالا میگو یکی از محبوب ترین خوراک های مورد علاقه شماست و خوردن قلیه میگو در بارداری می تواند آب از دهان شما راه بیندازد. ولی باتوجه به نکات و مراقبت های دوران بارداری احتمالا می پرسید که اصلا خوردن میگو در بارداری خوبه یا نه؟ فواید خوردن میگو در بارداری چیست؟ و ...  بنابراین برای آنکه بدانید آیا خوردن میگو در بارداری ضرر دارد یا خیر، تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

ایا خوردن میگو در ۳ ماه اول بارداری ضرر دارد

فرض کنید به یک مهمانی شام دعوت شده اید و همه چیز از انواع غذاهای دریایی و گوشت قرمز مهیاست و شما هم به تازگی باردار شده اید. اگر بخواهید با توجه به شرایط بارداری غذا سفارش دهید گزینه ای جز یک استیک خوب پخته شده ندارید. اما اگر پای میگو به میان بیاید، چطور؟ آیا می توانید میگو بخورید؟ آیا خوردن میگو در بارداری خوبه؟

پاسخ مثبت است، بله، مادران باردار می توانند میگو بخورند اما این بدان معنا نیست که میگو به وعده غذایی روزانه آنان تبدیل شود بلکه منظور این است که مادر و جنین می توانند از مواد مغذی عالی موجود در میگو بهره مند گردند.

بگذارید با دقت بیشتری به مصرف میگو و سایر غذاهای دریایی در دوران بارداری بنگریم و ببینیم برای ایمنی بیشتر چه باید کرد.

توصیه هایی برای مصرف میگو در دوران بارداری:

سالهای سال مادران باردار مصرف میگو و سایر غذاهای دریایی را در دوران بارداری، اکیداً ممنوع می دانستند. اما امروزه تنها برخی از غذاهایی دریایی در دوران بارداری منع مصرف دارند که خوشبختانه میگو جز آنها نیست.

در حقیقت، براساس منابع معتبر علمی غذاهای دریایی تامین کننده مواد مغذی برای مادران باردار و شیرده هستند. این مواد غذایی ارزشمند به رشد و نمو جنین نیز کمک می کنند. با این وجود، حصول اطمینان از ایمنی غذاهای دریایی و اطلاع از اینکه کدامیک از انواع این غذاها در دوران بارداری ممنوع هستند، اهمیت بسزایی دارد.

به خاطر داشته باشید، برخی غذاهای دریایی محتوی جیوه بالا هستند و جیوه می تواند به سیستم عصبی جنین در حال رشد آسیب برساند، لذا این دسته از غذاها اساساً نباید مصرف شوند. انواع ماهی های زیر جیوه بالا دارند:

 • اره ماهی
 • کوسه
 • شاه ماهی خال مخالی
 • ماهی کاشی
 • تن تازه
 • رافی نارنجی

از سوی دیگر، غذاهای دریایی حاوی جیوه پایین مانند میگو در دوران بارداری کاملاً بی خطر است. اگر این روزها هوس غذاهای دریایی کردید، این غذاها امتحان کنید:

 • میگو
 • زغال ماهی
 • گربه ماهی
 • ماهی سالمون
 • ماهی قزل آلا
 • تن کنسرو شده
 • ماهی روغن
 • تیلاپیا

فراموش نکنید این ماهی ها نیز حاوی مقداری جیوه هستند اما خطری ندارند. مادران باردار نباید در هفته (دو یا سه وعده)  بیش از 250 تا 350 گرم ماهی مصرف کنند.

فواید مصرف میگو در دوران بارداری

رژیم غذایی سالم در دوران بارداری متضمن سلامت جنین خواهد بود.میگو و انواع دیگر غذاهای دریایی به دلیل برخورداری از ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز مانند اسیدهای چرب امگا 3 بسیار سالم هستند. درحقیقت از جمله مهمترین فواید خوردن میگو در بارداری دریافت مقدار قابل توجهی امگا 3 است.

طبق تحقیقات، اسیدهای چرب امگا 3 که در غذاهای دریایی یافت می شوند، اگر در دوران بارداری مصرف شوند، به طور بالقوه خطر زایمان زودرس را کاهش می دهند. علاوه بر این، وزن کم هنگام تولد در نوزادانی که مادرانشان امگا 3 کافی مصرف نموده اند، کمتر است. در نتیجه از دیگر خواص خوردن میگو در بارداری کاهش خطر زایمان زودرس و کم وزنی هنگام تولد خواهد بود.

از دیگر فواید خوردن میگو در بارداری کمک به رشد و نمو صحیح دستگاه عصبی جنین است. برخی معتقدند امگا 3 در رشد مغز و چشم جنین بسیار مهم است. به همین دلیل در بسیاری از ویتامین های دوران بارداری امگا 3 وجود دارد. اگر بتوانید این اسیدهای چرب را از رژیم غذایی خود نیز دریافت کنید، از امتیاز بیشتری برخوردارید.

ازجمله فواید خوردن میگو در بارداری همانند سایر غذاهای دریایی، تامین پروتئین، ویتامین B2 و ویتامین D بدن است. علاوه بر این غذاهای دریایی و میگو منبع آهن، منیزیم و پتاسیم به شمار می آیند. مصرف غذاهای غنی از آهن در دوران بارداری به خون سازی بیشتر مادر و جنین کمک می کند. به این ترتیب علاوه بر جلوگیری از کم خونی و فقر آهن، انرژی بیشتری نیز بدست می آید.  

اقدامات احتیاطی در مصرف میگو در بارداری

اگرچه مصرف میگو در دوران بارداری خطری ندارد، ولی در مواردی باید جانب احتیاط را رعایت کرد.

آیا خوردن میگو خام در بارداری ضرر دارد؟

برای ایمنی بیشتر از مصرف غذاهای دریایی خام در دوران بارداری اکیداً خودداری کنید. بارداری سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند لذا مصرف غذاهای دریایی ناپخته، خطر ابتلا به بیماری های ناشی از غذا (عفونت ها و مسمومیت های غذایی) را افزایش می دهد. بیماری های ناشی از غذا برای جنین بسیار خطرناک هستند.

بنابراین از مصرف میگو خام، سوشی خام، ساشیمی، صدف، سیرویچ و سایر انواع غذاهای دریایی ناپخته خودداری کنید. البته این بدان معنی نیست که کل این نه ماه خود را از مصرف سوشی و سایر غذاهای دریایی محروم سازید بلکه بسیاری از رستورانهای دریایی، غذاهای پخته شده مانند میگو سرخ شده یا سایر غذاهای دریایی پخته سرو می کنند که کاملا بی خطر هستند.

نکته بعدی اینکه هنگام سفارش غذاهای دریایی در رستوران حتما از پخته بودن آن اطمینان حاصل کنید و در منزل نیز غذاهای دریایی را در دمای 145 درجه فارنهایت  معادل 62.8 درجه سانتیگراد طبخ نمائید.

ماهی، میگو و سایر غذاهای دریایی را حتماً از فروشگاه های مواد غذایی و بازارهای معتبر تهیه کنید. اگر ماهی یا میگو را در محل صید خریداری می کنید، مراقب باشید از آبهای آلوده صید نشده باشد.

کلام آخر

هر چند فواید خوردن میگو در بارداری بسیار و مصرف میگو در دوران بارداری بی خطر است. اما در مصرف آن زیاده روی نکنید.

هفته ای دو تا سه وعده غذای دریایی از جمله میگو کافی است.

از مصرف غذاهای دریایی به صورت خام و ناپخته اکیداً خودداری کنید.

با رعایت موارد بالا، علاوه بر اینکه باب میلتان غذا می خورید، آسیبی به فرزند دلبندتان نیز نخواهد رسید.

منبع: healthline

بیشتر بدانید:

1- آیا میگو برای زنان باردار مضراست؟

2- باید ها و نبایدهای مصرف غذاهای تند و پر ادویه در بارداری

3- فواید و مضرات مصرف ماهی در بارداری

4- خطرات مصرف زیاد ماهی در دوران بارداری