دمنوش های لاغری در دوران شیردهی آیا بی ضرر است؟

در دوران شیردهی، باید توجه زیادی به رژیم غذایی خود داشته باشید. چیزهایی که می خورید و می نوشید از طریق شیر شما به بدن شیرخوار منتقل می شود. به خانمهایی که شیر می دهند توصیه می شود از مصرف الکل، کافئین و برخی داروهای خاص خودداری کنند. از طرفی همه‌ی مادران در دوران بارداری دچار افزایش وزن می ‌شوند. این افزایش وزن برای هرکسی با دیگری متفاوت است و از دست دادن آن هم همینطور. استفاده از دمنوش های لاغری در دوران شیردهی در چند سال اخیر بسیار متداول شده است. ولی آیا استفاده از دمنوش های لاغری دوران شیردهی بی ضرر است؟ آیا این دمنوش ها می تواند بر روی شیر مادر اثر منفی بگذارد؟ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا همه چیز را درمورد دمنوش های لاغری در دوران شیردهی بدانید.

آیا استفاده از دمنوش های لاغری در دوران شیردهی مجاز است؟

خیر. در حالی که اکثر مردم بر این باورند که چای گیاهی به تصفیه خون و افزایش تولید شیر مادر کمک می کند، تحقیقات پزشکی هنوز نتوانسته است مزایای سلامتی ارائه شده را اثبات کند. نظر کلی این است که بهتر است از نوشیدن دمنوش های لاغری در دوران شیردهی خودداری کنید.

چرا مصرف دمنوشهای لاغری در دوران شیردهی مضر است؟

به دلایل ذکر شده در زیر استفاده از دمنوش های لاغری در دوران شیردهی توصیه نمی شود:

1- ایجاد حساسیت در شیرخوار

در مورد محصولات کاهش وزن گیاهی چون بیشتر این محصولات حاوی ترکیبی از گیاهان مختلف هستند اگر کودک شما به یک یا بیشتر این گیاهان دارویی حساسیت داشته باشد و شما بی اطلاع باشید، این موضوع می تواند ایجاد مشکل کند.

2- وجود کافئین در گیاهان

پزشکان مصرف كافئین را در كودكان خردسال مضر می دانند و همین مسئله در مورد شیرخواران هم صدق می کند. اگرچه تحقیقات نشان نداده اند عوارض جانبی دائمی یا تهدید کننده ای از نوشیدن کافئین در دوران شیردهی ایجاد شود، ولی قطعاً می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. نوزادانی که در معرض کافئین از طریق شیر مادر قرار دارند، ممکن است تحریک پذیرتر شوند یا در خوابیدن مشکل داشته باشند. کافئین می تواند پنج تا 20 ساعت در بدن شما بماند. اگر دارو مصرف می کنید، یا چاق هستید این مدت طولانی تر هم است. از طرف دیگر این ماده می تواند در بدن نوزادان بسیار طولانی تر از بدن بزرگسالان بماند، بنابراین باعث مشکلات بیشتری در نوزادان و شیرخواران می شود.

این گیاهان اگر در دمنوش وجود داشته باشند، حاوی کافئین هستند و مصرف آنها در دوران شیردهی درست نیست:

چای سفید، بابونه، زنجبیل، نعنا ، قاصدک، ساقه گل رز

زنجبیل، سرخارگل یا اکیناسه: در دمنوش های گیاهی ای که باعث افزایش تپش قلب و کاهش وزن‌ می‌شوند، ممکن است این گیاهاین وجود داسته باشد. ممکن است مصرف آنها در دوزهای معمولی بی خطر باشد ولی معمولا در دمنوش ها غلظت این گیاهان را افزایش می دهند، به همین سبب ممکن است باعث ایجاد عوارض در شما یا شیرخوارتان شود.

رازیانه و شنبلیله: از قدیم گفته اند که مصرف این گیاهان در دوران شیردهی باعث افزایش شیر مادر می شود. ولی مصرف آنها می تواند در افراد مبتلا به دیابت خطر داشته باشد. هنوز اثر این گیاهان بر تولید شیر و چگونگی تاثیر آنها شناسایی نشده، پس بهتر است از مصرف بی رویه آنها خودداری کنید.

هزار چشم یا گل راعی، علف چای: این گیاه برای درمان افسردگی استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان داده که مصرف این دمنوش می تواند باعث بی حالی، خواب آلودگی یا قولنج در نوزادان شود. این گیاه اثر قرص های ضدبارداری شیردهی را کاهش می دهد و بهتر است در دوران شیردهی استفاده نشود.

نگون‌سار یا پنجه مریم: مطالعات نشان داده که این گیاه برخلاف باور عموم باعث کاهش شیر مادر می شود و استفاده از آن در دوران شیردهی ضرر دارد.

چای سبز: احتمالاً شنیده اید که چای نسبت به قهوه کافئین کمتری دارد و چای سبز به دلیل آنتی اکسیدان های آن سالم است. اما نوشیدن بیش از حد چای سبز در دوران شیردهی ایمن نیست. اگرچه چای سبز به اندازه قهوه کافئین ندارد و حتی می توانید انواع عاری از کافئین نیز دریافت کنید. یک وعده 8 میلی لیتری چای سبز معمولی در مقایسه با 95 تا 200 میلی گرم قهوه دم کرده، حدود 24 تا 45 میلی گرم کافئین دارد.

به طور کلی توصیه می شود در صورت شیردهی بیش از 300 میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنید.

البته پزشکان معتقدند که شما می توانید روزانه یک تا سه فنجان چای سبز بنوشید و هیچ اثر مضری برای نوزادتان نداشته باشد. اما بعد از پنج یا چند نوشیدنی کافئین دار ممکن است متوجه شوید که کودک دچار بی حالی می شود. با این حال، واکنش بدن افراد به کافئین متفاوت است. بعضی از افراد نسبت به سایرین تحمل بالاتری دارند و همین امر می تواند در مورد نوزادان نیز صادق باشد. این ایده خوبی است که به میزان نوشیدنی خود توجه کنید و ببینید که آیا بر اساس مصرف کافئین خود تغییراتی در رفتار کودک مشاهده می کنید.

باید در نظر داشته باشید که شکلات و نوشیدنی های انرژی‌زا هم حاوی کافئین هستند. ترکیب این موارد با نوشیدن چای باعث افزایش مصرف کافئین می شود.اگر نگران دریافت کافئین زیاد از طریق چای خود هستید، گزینه های بدون کافئین چای سبز وجود دارد. برخی چای های سیاه نیز به طور طبیعی حاوی کافئین کمتری نسبت به چای های سبز هستند. اگرچه حتی محصولات بدون کافئین، هنوز هم مقادیر کمی کافئین دارند.

نکات مهم در استفاده از دمنوش های لاغری در دوران شیردهی:

شما نمی توانید به طور کامل از ترکیبات دمنوش های لاغری، غلظت آنها و اثری که ممکن است روی شما یا کودکتان بگذارد، مطمئن باشید. هنوز تحقیقات پزشکی درباره‌ی اثر بخشی این داروها کامل نیست. برخی دمنوش های لاغری، حاوی گیاهان بسیار قوی و مانند دارو هستند. تعداد کمی از آنها می توانند سمی و تهدید کننده زندگی باشند. برای مثال، ما هوانگ که به آن افدرین هم می گویند به عنوان یک کاهش دهنده وزن شناخته می شود می تواند باعث مرگ شود.در هنگام استفاده از محصولات گیاهی باید احتیاط کرد. اگر خوب تهیه نشده باشند و استاندارد نباشند، می توانند آلودگی هایی مثل آرسنیک یا جیوه داشته باشند. یا حاوی داروهایی مانند استروئیدها، هورمون ها، دیورتیک ها (ادرار آورها) مسهل ها و ضد التهابات بدن باشند. برخی از شرکت ها برای اینکه اثربخشی محصولشان را بالا ببرند، از این مواد استفاده می کنند.

خطر دیگر، واکنش آلرژیک و حساسیت ها است. محصولات گیاهی می توانند انواع مختلفی از آلرژن هایی مانند گرده گیاهان را داشته باشند که باعث واکنش آلرژیک در شما یا فرزندتان شود. 

دمنوش های گیاهی لاغری و محصولات گیاهی لاغری اثرات سمی بر روی نوزاد و شیرخوار هم دارند. شیرخوار شما به سرعت در حال رشد و تکامل است. با توجه به اینکه برخی از این مواد گیاهی از خون به شیرمادر منتقل می شوند، می تواند اثرات سوئی را بر روی تکامل نوزاد ایجاد کنند. به همین سبب قبل از استفاده از هر نوع داروی شیمیایی یا گیاهی، حتی دمنوش های لاغری در دوران شیردهی با متخصص خود مشورت کنید. به یاد داشته باشید بهترین راه کاهش وزن بعد از بارداری، شیردهی، تغذیه مناسب و ورزش است. تغذیه با شیر مادر به طور معمول 500 تا 700 کالری در روز می سوزاند. برای کاهش وزن بی خطر در هنگام شیردهی، مهم است که توصیه های پزشک خود را در مورد اینکه روزانه چه مقدار کالری نیاز دارید، جدی بگیرید. همچنین لازم است قبل از شروع ورزش بعد از زایمان، با پزشک خود مشورت کنید.

مطالعه بیشتر:

1- مصرف چای زنجبیل در شیردهی آیا ایمن است ؟

2- لاغری سریع بعد از زایمان با 20 راهکار پیشنهادی

3- لاغری در دوران شیردهی + 6 نکته برای لاغری شکم و پهلو

4- عرق رازیانه در دوران شیردهی چه فواید و چه عوارضی دارد؟

?پرسش و پاسخ های دمنوش های لاغری در دوران شیردهی

آیا خوردن دمنوش های لاغری در دوران شیردهی مجاز است؟

خیر. در مورد محصولات کاهش وزن گیاهی - چون بیشتر این محصولات حاوی ترکیبی از گیاهان مختلف هستند- اگر کودک شما به یک یا بیشتر این گیاهان دارویی حساسیت داشته باشد و شما بی اطلاع باشید، این موضوع می تواند ایجاد مشکل کند.

مصرف چه مقدار کافئین در طی شیردهی بی ضرر است؟

به طور کلی توصیه می شود در صورت شیردهی بیش از 300 میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنید.

چرا مصرف دمنوش های لاغری در شیردهی مجاز نیست؟

شما نمی توانید به طور کامل از ترکیبات دمنوش های لاغری، غلظت آنها و اثری که ممکن است روی شما یا کودکتان بگذارد، مطمئن باشید. هنوز تحقیقات پزشکی درباره‌ی اثر بخشی این داروها کامل نیست. برخی دمنوش های لاغری، حاوی گیاهان بسیار قوی و مانند دارو هستند. تعداد کمی از آنها می توانند سمی باشد. در هنگام استفاده از محصولات گیاهی باید احتیاط کرد. اگر خوب تهیه نشده باشند و استاندارد نباشند، می توانند آلودگی هایی مثل آرسنیک یا جیوه داشته باشند. یا حاوی داروهایی مانند استروئیدها، هورمون ها، دیورتیک ها (ادرار آورها) مسهل ها و ضد التهابات بدن باشند. برخی از شرکت ها برای اینکه اثر بخشی محصولشان را بالا ببرند، از این مواد استفاده می کنند.

آیا مواد موجود در دمنوش های لاغری وارد شیر مادر می شود؟

دمنوش های گیاهی لاغری و محصولات گیاهی لاغری اثرات سمی بر روی نوزاد و شیرخوار هم دارند. شیرخوار شما به سرعت در حال رشد و تکامل است. با توجه به اینکه برخی از این مواد گیاهی از خون به شیرمادر منتقل می شوند، می تواند اثرات سوئی را بر روی تکامل نوزاد ایجاد کنند. به همین سبب قبل از استفاده از هر نوع داروی شیمیایی یا گیاهی، حتی دمنوش های لاغری در دوران شیردهی با متخصص خود مشورت کنید.

منبع: healthline و momjunction