مکمل های ضروری دوران بارداری چیست و چه کسانی باید مکمل مصرف کنند؟

بدن شما در دوران بارداری نیازهای غذایی بسیار بیشتری خواهد داشت، بنابراین مهم است که سعی کنید به بهترین شکل ممکن به رفع این نیازها کمک کنید. استفاده از مکمل های ضروری دوران بارداری در حفظ یک بارداری سالم برای شما و جنین کمک می‌کنند. مکمل‌های بیشماری برای استفاده در دوران بارداری موجود است، اما قبل از انتخاب و شروع استفاده از آنها بهتر است که با مکمل های ضروری دوران بارداری و نیز ضرورت مصرف آنها آشنا شوید.

اهمیت مکمل های ضروری در دوران بارداری چیست؟

یکی از قابل توجه‌ترین مکمل‌هایی که بانوان هنگام بارداری مصرف می‌کنند ویتامین‌های دوران بارداری هستند. توصیه می‌شود قبل از اقدام به بارداری شروع به مصرف این ویتامین‌ها کنید تا به پیشگیری از نقایص مادرزادی نوزاد کمک کنید. انتخاب یک رژیم غذایی متعادل بسیار ضروری است، اما تامین همه مواد مغذی مورد نیاز برای حمایت از شما و جنین در حال رشدتان از طریق غذا چالش برانگیز است. مکمل های لازم دوران بارداری به شما کمک می‌کند تا موادی را که نمی‌توانید از طریق غذا دریافت کنید به بدن تان برسانید. خصوصاً اگر به جای حفظ یک رژیم مناسب به دنبال رفع تمایلات و ویارهای خود هستید. این انتظار منطقی نیست که شما بتوانید مواد مغذی لازم برای خود و جنین‌تان را از رژیم غذایی بدست بیاورید. همچنین مهم است که شما یک مولتی ویتامین دوران بارداری را مصرف کنید تا بتوانید نیاز بدن را به ویتامین تامین کنید وهمچنین به قدر کافی اسید فولیک و آهن نیز دریافت کنید. دلیل اینکه ویتامین‌های دوران بارداری در همه جا در دسترس هستند این است که مصرف آنها باید به صورت یک بخش عادی از زندگی روزمره دربیاید.یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم است و شما نباید به مکمل های ضروری دوران بارداری به عنوان منبع غذایی اصلی خود تکیه کنید.

چه کسانی باید مکمل های لازم در دوران بارداری را مصرف کنند؟

هر مادر باردار باید ویتامین‌های دوران بارداری را مصرف کند، مگر اینکه توسط پزشک دستور دیگری داده شود. به ویژه برای بانوانی که در هر یک از گروه‌های زیر قرار دارند، بسیار مهم است که ویتامین‌های دوران بارداری را مصرف کنند:

• افراد مبتلا به اختلال خوردن

• افراد دارای اختلال خونی

• افرادی که مشکل تحمل لاکتوز دارند

• مادرانی که دوقلو یا چندقلو باردار هستند

• افراد سیگاری

اهمیت DHA در دوران بارداری

با مصرف DHA (اسید دوکوزاهگزا انوئیک) دوران بارداری، شما به رشد جنین خود کمک فراوانی خواهید کرد. DHA یک اسید چرب ضروری است که باعث تقویت مغز، اعصاب و بافت‌های چشم جنین می‌شود. بعضی از ویتامین‌های دوران بارداری فاقد DHA هستند، بنابراین مصرف این مکمل حیاتی است.روغن بذر کتان نیز در دوران بارداری بسیار توصیه می‌شود، زیرا حاوی اسیدهای چرب ضروری است و همچنین باعث تقویت رشد مغز و اعصاب می‌شود.

چه زمان باید مکمل های ضروری دوران بارداری را مصرف کنید؟

در تمام دوران بارداری باید مکمل های ضروری دوران بارداری را مصرف کنید. اگر آهن شما پایین باشد پزشک استفاده از مکمل آهن را نیز توصیه می‌کند. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که دوز مکمل‌هایی را که قبلاً مصرف می‌کردید افزایش دهید. شما در صورتی می‌توانید ویتامین‌هایتان را افزایش دهید که با دقت مدیریت شود، زیرا مقادیر بیش از حد ویتامین می‌تواند سبب مسمومیت شود که به شما و جنین‌تان آسیب می‌رساند.

مهم است که به محض اطلاع از بارداری خود مکمل های ضروری دوران بارداری و DHA بارداری را با هم مصرف کنید. اندام‌های اصلی جنین شما در سه ماهه اول رشد می‌کنند و این مکمل‌ها به حمایت از رشد سالم آنها کمک می‌کنند.

اگر به نظر می‌رسد در طول بارداری مشکل یا نقصانی وجود داشته باشد، احتمالاً پزشک مکمل‌های دیگری را برای شروع مصرف توصیه می‌کند. برخی از بانوان فقط ویتامین‌های دوران بارداری را مصرف می‌کنند، در حالی که بعضی نیز پنج مکمل یا بیشتر مصرف می‌کنند. اگر مجبور به مصرف چندین مکمل هستید، نباید نگران نشوید. این فقط بدان معنا است که بدن شما قادر به تامین نیازهای شما و جنین نیست. مکمل های ضروری دوران بارداری به اطمینان از سلامتی هر چه بیشتر شما و جنین کمک می‌کنند. اکثر بانوان به ویتامین‌های خوب دوران بارداری که حاوی فولات و آهن باشد نیاز دارند و همچنین مکمل DHA و چند ویتامین دیگر. قبل از شروع هر مکمل دیگری با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است لازم نباشد.

۱۰ مورد از مکمل های ضروری دوران بارداری

همانطور که گفته شد ویتامین‌ها مهم‌ترین مکمل‌ها برای شما در دوران بارداری هستند. این بدان معنا نیست که این تنها مکملی است که شما باید در بارداری مصرف کنید. بسیاری از مکمل‌های دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند در طول بارداری برای شما و جنین‌تان مفید باشند.

۱- ویتامین D

بهترین راه برای دریافت این ویتامین بسیار ضروری نور آفتاب است. بسیاری از مردم کمبود ویتامین D دارند و خودشان نمی‌دانند. اگر میزان ویتامین D شما پایین باشد می‌توانید با تایید پزشک این مکمل را مصرف کنید. این مکمل ممکن است به جلوگیری از دیابت بارداری، پره اکلامپسی و وزن کم نوزاد هنگام تولد کمک کند. ویتامین D همچنین می‌تواند به رشد استخوان و هورمون‌های جنین کمک کند.

۲- فولات

دریافت مقدار کافی فولات یا اسید فولیک تنها از طریق مواد غذایی بسیار دشوار است. بسیاری از ویتامین‌های دوران بارداری حاوی اسید فولیک هستند و برخی نیز نیستند. حتی اگر ویتامین‌های دوران بارداری شما حاوی فولات باشند، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از مکمل فولات به طور جداگانه استفاده کنید تا از مصرف مقدار توصیه شده اطمینان حاصل شود. فولات به کاهش خطر نقص لوله عصبی جنین که می‌تواند منجر به شکاف کام یا نقایص قلبی شود کمک می‌کند.

۳- پروبیوتیک

نوزاد شما باکتری‌های روده خود را که در هنگام تولد از شما دریافت کرده است پرورش می‌دهد. با مصرف یک پروبیوتیک شما اطمینان پیدا می‌کنید که جنین مقدار زیادی از باکتری‌های مفید را دریافت می‌کند. این باکتری‌های مفید تنها در صورت زایمان طبیعی به نوزاد شما منتقل می‌شوند. با این حال نگران نباشید، پروبیوتیک‌ها می‌‌توانند برای بدن مادر نیز سودمند باشند و در صورت شیردهی می‌توانند برای نوزاد مفید باشند. پروبیوتیک‌ها ممکن است به جلوگیری از بیماری و یبوست مادر کمک کنند.

۴- آهن

آهن معمولاً در ویتامین‌های دوران بارداری وجود دارد، اما هنوز هم بسیاری از بانوان به اندازه کافی آهن دریافت نمی‌کنند. حجم خون شما هنگام بارداری تقریباً دو برابر می‌شود، بنابراین نیاز شما به آهن نیز به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. برای کمک به انتقال اکسیژن به بافت‌های بدن جنین آهن لازم است. اگر بدن شما به اندازه کافی آهن نداشته باشد، ممکن است دچار کم خونی شوید. کم‌ خونی می‌تواند منجر به زایمان زودرس و حتی افسردگی مادر شود.

۵- منیزیم

بیشتر افراد دچار کمبود منیزیم هستند، زیرا دریافت یک میزان پایدار از آن از طریق مواد غذایی بسیار سخت است. منیزیم به ویژه در دوران بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا مزایای ماندگاری دارد. این ماده می‌تواند به رشد بافت‌های شما کمک کند که می‌تواند به جنین اجازه دهد تا از طریق جفت مواد غذایی بیشتری دریافت کند. همچنین برای کمک به عملکرد سیستم ایمنی، عضلانی و عصبی بسیار مهم است.

۶- روغن نارگیل

اگر هر روز یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل به آب میوه یا هر نوع نوشیدنی دیگری اضافه و بنوشید، می‌توانید به طور طبیعی سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید، به رشد مغز جنین خود کمک کنید و بسیاری از اجزاء آن را که برای شیردهی مفید است دریافت کنید. روغن نارگیل در صورت استفاده موضعی می‌تواند به مبارزه با خشکی و خارش پوست کمک کند.

۷- روغن جلبک

روغن جلبک حاوی اسیدهای چرب DHA و PAE است که برای رشد مغز جنین ضروری هستند. با استفاده از این ماده طبق مطالعات انجام شده رشد مغز جنین تقویت می‌شود. این مکمل زمانی مفید است که در سه ماهه سوم مصرف شود، زیرا در این مرحله سلول‌های مغزی جنین شما با سرعت زیاد در حال ارتباط و اتصال هستند. برخی روغن ماهی را توصیه می‌کنند، اما بعضی دیگر روغن جلبک را ترجیح می‌دهند. از آنجا که روغن جلبک از یک منبع گیاهی گرفته شده است خطر آلودگی آن کمتر است و همچنین از نظر زیست محیطی پایدارتر است.

۸- زنجبیل

در طول سه ماهه اول بارداری، زنجبیل می‌تواند بهترین دوست شما باشد. ادعا می‌شود که زنجبیل به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک می‌کند. مشخص نیست که چه مقدار آن بی خطر محسوب می‌شود. بنابراین نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد زیرا ممکن است خیلی قوی باشد. در عوض می‌توانید زنجبیل را به نوشیدنی‌ها اضافه کنید یا از قطره‌های زنجبیل که قابل جویدن هستند استفاده کنید.

۹- ویتامین 6B

این مورد از مکمل های ضروری دوران بارداری می‌تواند به کاهش تهوع شما کمک کند. برخی از مادران قبل از هر وعده غذایی حدود ۵۰ میلی گرم از این مکمل را مصرف می‌کنند تا به کاهش حالت تهوع و استفراغ آنان کمک کند.

۱۰- چای برگ تمشک قرمز

این چای مملو از ویتامین‌های ضروری است که می‌تواند برای بارداری شما مفید باشد. اعتقاد بر این است که این چای با تقویت ماهیچه‌های رحمی، متعادل کردن کف لگن و کمک به تقویت تولید شیر مادر، به شما در آماده سازی بدن برای زایمان کمک می‌کند. این چای پس از رسیدن به سه ماهه سوم بسیار مفید است.

آیا می‌توانم در بارداری از مکمل‌های ورزشی استفاده کنم؟

لحظه‌ای که متوجه می‌شوید باردار هستید باید از مکمل‌های چربی سوز و مکمل‌های قبل از ورزش اجتناب کنید. زیرا می‌توانند بر بارداری شما تاثیر منفی بگذارند. نوشیدنی‌های قبل از تمرین ممکن است حاوی محرک‌هایی باشند که برای جنین در حال رشد شما بی خطر نیست و سوزاندن چربی ممکن است در تغییرات بدنی که باید‌ برای حمایت از یک بارداری سالم رخ دهد اختلال ایجاد کنند. اما تنها به دلیل اینکه باردار هستید نیاز نیست که همه مکمل‌های ورزشی را حذف کنید.

بسیاری از مکمل‌های ورزشی در مورد عدم ایمنی آنها در دوران بارداری بر روی برچسب هشدار می‌دهند. اگر تصمیم به استفاده از این مکمل‌ها گرفتید مهم است که از پزشک خود مجوز بگیرید و برچسب‌های روی این مکمل‌ها را بخوانید. از آنجا که انواع مکمل های ضروری دوران بارداری وجود دارند که می‌توانید در دوران بارداری مصرف کنید، احتمالاً شما در مورد زمان مصرف آنها دچار سردرگمی شده‌اید. یک مولتی ویتامین پریناتال و یک مکمل آهن بیشترین فواید را دارند و اولین مکمل‌هایی هستند که اکثر پزشکان توصیه می‌کنند. هوشمندانه‌ترین راه این است که به محض اطلاع از بارداری یا پیش از بارداری ویتامین‌های دوران بارداری را شروع کنید. سه ماهه اول بسیار مهم است، بنابراین نباید در مصرف این ویتامین‌ها کوتاهی کنید. مزایای بیشماری در ارتباط با سایر مکمل‌ها وجود دارد، اما شما قبل از شروع استفاده از هر کدام از آنها باید تائید پزشک را داشته باشید.

بسیاری از مکمل‌های موجود در بازار ممکن است در دوران بارداری مفید باشند، اما این بدان معنا نیست که آنها برای شما نیز مفید خواهند بود. هر بارداری متفاوت و منحصر به فرد است، بنابراین مهم است که قبل از استفاده از مکمل های ضروری دوران بارداری روزمره خود با پزشک مشورت کنید.

مطالعه بیشتر:

1- 6 ویتامین ضروری در دوران بارداری

2- مصرف مکمل های غذایی و ویتامین های دوران بارداری

3- مهمترین ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز دوران بارداری

4- مکمل های ضروری دوران بارداری چیست و چرا باید مکمل مصرف کنیم؟

?پرسش و پاسخ های مکمل های ضروری دوران بارداری

آیا می توان به جای مصرف مکمل های بارداری رژیم غذایی سالم و غنی را در پیش گرفت؟

انتخاب یک رژیم غذایی متعادل بسیار ضروری است، اما تامین همه مواد مغذی مورد نیاز برای حمایت از شما و جنین در حال رشدتان از طریق غذا چالش برانگیز است. مکمل های لازم دوران بارداری به شما کمک می‌کند تا موادی را که نمی‌توانید از طریق غذا دریافت کنید به بدن تان برسانید.

مصرف مکمل های بارداری برای کدام مادران ضروری است؟

هر مادر باردار باید ویتامین‌های دوران بارداری را مصرف کند، مگر اینکه توسط پزشک دستور دیگری داده شود. به ویژه برای بانوانی که در هر یک از گروه‌های زیر قرار دارند، بسیار مهم است که ویتامین‌های دوران بارداری را مصرف کنند: افراد مبتلا به اختلال خوردن. افراد دارای اختلال خونی. افرادی که مشکل تحمل لاکتوز دارند. مادرانی که دوقلو یا چندقلو باردار هستند. افراد سیگاری

چه زمان باید مکمل های ضروری دوران بارداری را مصرف کنید؟

در تمام دوران بارداری باید مکمل های ضروری دوران بارداری را مصرف کنید. اگر آهن شما پایین باشد پزشک استفاده از مکمل آهن را نیز توصیه می‌کند. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که دوز مکمل‌هایی را که قبلاً مصرف می‌کردید افزایش دهید. شما در صورتی می‌توانید ویتامین‌هایتان را افزایش دهید که با دقت مدیریت شود، زیرا مقادیر بیش از حد ویتامین می‌تواند سبب مسمومیت شود که به شما و جنین‌تان آسیب می‌رساند.

آیا می‌توانم در بارداری از مکمل‌های ورزشی استفاده کنم؟

لحظه‌ای که متوجه می‌شوید باردار هستید باید از مکمل‌های چربی سوز و مکمل‌های قبل از ورزش اجتناب کنید. زیرا می‌توانند بر بارداری شما تاثیر منفی بگذارند. نوشیدنی‌های قبل از تمرین ممکن است حاوی محرک‌هایی باشند که برای جنین در حال رشد شما بی خطر نیست و سوزاندن چربی ممکن است در تغییرات بدنی که باید‌ برای حمایت از یک بارداری سالم رخ دهد اختلال ایجاد کنند. اما تنها به دلیل اینکه باردار هستید نیاز نیست که همه مکمل‌های ورزشی را حذف کنید.

منبع: momlovesbest