The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادان کدام است؟

اگر فرزند دلبند شما دچار سرماخوردگی و سرفه شده است، حتما تحمل دیدن سختی های او را ندارید. احتمالاً اشتهای کودک کم می شود و حتی از خوردن امتناع می کند. البته عدم تغذیه کافی سرعت پاسخ طبیعی بدن برای مبارزه با عفونت را کاهش دهد. برای بازگشت سیستم ایمنی به حالت اول، باید غذای مناسب و کافی به او بدهید. در این مقاله، با غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادان و نیز بایدها و نبایدهای غذایی در شیرخواران، خردسالان و کودکان مبتلا به سرماخوردگی و سرفه با شما خواهیم بود، با ما همراه باشید.

غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادان

بهترین گزینه برای نوزادان استفاده از غذاهای مقوی است که با دستگاه هاضمه او سازگار باشد و به راحتی هضم شود. برخی از این غذاها عبارتند از:

1- شیر مادر

اگر فرزند شما تازه متولد شده یا کمتر از شش ماه دارد، شیر مادر تنها منبع تغذیه او محسوب می شود و منبع خوب آنتی بادی ها است که می تواند سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت کند. قبل از این که به او شیر بدهید، دقت کنید گرفتگی یا احتقان بینی نداشته باشد، زیرا گرفتگی و احتقان مانع شیرخوردن مناسب کودک خواهد شد.

2- آب جو

آب جو برای نوزادانی که حداقل شش ماه دارند، مناسب بوده و یک درمان عالی برای تب، سرماخوردگی و سرفه به شمار می آید. اما در اطفال حساس به گلوتن نباید مصرف شود بنابراین در صورت سابقه خانوادگی حساسیت به گلوتن، احتیاط کنید چرا که ممکن است کودک این حساسیت را داشته باشد اما شما از آن بی اطلاع باشید.

3- آب سیب

آب سیب هضم راحتی دارد و مانع کم آبی بدن در کودکان خواهد شد و از جمله غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادانی است که از هفت ماه عبور کرده اند. سس سیب به دلیل جایگزینی مایعات بدن در سرفه و سرماخوردگی مفید است.

4- آب برنج، حریره یا فرنی

حریره یا فرنی برنج برای نوزادان بالای 6 ماه توصیه می شود و یک داروی تسکین دهنده خانگی برای سرفه و سرماخوردگی است . آب برنج ایمنی بدن کودک را تقویت و در مقابله با هر گونه عفونت به او کمک می کند.

5- سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع غنی مواد مغذی است و همچنین با کمک به تولید گلبولهای سفید، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. سیب زمینی شیرین را می توان به شکل حلیم یا هریسه و نیز به صورت پوره شده به کودک بالای 6 ماه داد.

6- هویج

هویج دارای خواص دارویی است. خوردن هویج سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و باکتری ها و ویروس ها را دور نگه دارد. می توانید هویج را به صورت بخارپز و له شده به کودک بدهید. پوره یا سوپ هویج نیز به عنوان غذای کودک قابل استفاده است. اما فراموش نکنید شیرخواران کمتر از 6 ماه نمی توانند هویج بخورند.

7- آب انار

آنتی اکسیدان های موجود در آب انار به رفع سرماخوردگی کودک کمک می کند. آب انار را بگیرید و کمی پودر فلفل و پودر زنجبیل خشک به آن اضافه کنید. این آب در رفع سرماخوردگی و تسکین سرفه کمک می کند و مختص کودکان بالای 6 ماه است.

8- حلیم ماش

حلیم ماش یک غذای مفید و سیرکننده و ازجمله غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادان است که در نهار و شام می توان استفاده کرد. این غذای مناسب کودکان هفت ماه به بالا و غذایی نرم و تسکین دهنده است که کودکان از آن لذت می برند.

9- برنج کشک

اگر کودک شما بیش از هشت ماه دارد می توانید در صورت بیماری مقداری کشک و برنج با کمی زنجبیل و دانه زیره به او بخورانید. اگر فرزند شما سرفه یا سرماخوردگی دارد، کشک مورد استفاده در این غذا نباید خیلی سرد و ترش و باید برابر دمای اتاق باشد.

10- ایدلی و دوسای

ایدلی و دوسای غذاهای تسکین دهنده ای هستند که از برنج و ماسالای بخارپز تهیه می شوند و می توانید زمانی که حال کودک مساعد نیست به او بدهید. این غذا مناسب کودکان بالای هشت ماه بوده و در هر وعده ای از روز قابل استفاده است. می توانید آن را با مربای خانگی سرو کنید.

11- فرنی سبودانا

سابودانا که به آن ساگو نیز می گویند، منبع خوبی از نشاسته است و می تواند یک غذای پر انرژی برای کودک باشد. این غذا به راحتی هضم می شود و در هنگام بیماری انتخاب مناسبی است. فرنی سابودانا برای نوزادان بالای هفت ماه مفید است و می توانید آن را با آب یا سبزیجات سرو کنید.

12- کلم بروکلی

کلم بروکلی سرشار از آنتی اکسیدان و گزینه خوبی برای مقابله با عفونت ها است. بروکلی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و برای کودکان بالای هشت ماه مناسب است. می توانید برای کوچولوی خود سوپ یا پوره کلم بروکلی درست کنید تا خیلی زود خوب شود.

13- سوپ گوجه فرنگی

تقریباً همه ما سوپ گوجه فرنگی را به عنوان یک غذای خوشمزه و سالم دوست داریم. کودکان بالای هشت ماه می توانند این سوپ را بخورند. مقدار ویتامین ث موجود در این غذا در حد مناسب و سالم بوده و می توان آن را همراه با مقداری برنج له شده به کودک داد.

14- سیب زمینی له شده

سیب زمینی له شده طعم خوشمزه ای دارد و کودک را کاملا سیر می کند و از دیگر غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادان است. این غذا با سیب زمینی آب پز تهیه می شود و معمولاً مورد توجه کودکان در هر سنی قرار می گیرند، می توانید بعد از هشت ماهگی سیب زمینی له شده به کودک بدهید.

15- دالیا

چون غذایی نرم و به راحتی قابل بلع است خصوصاً برای کودکی که گلو درد دارد، توصیه می شود. می توان آن را بدون شیر تهیه کرد تا روند هضم آن در هنگام بیماری کودک را تسریع گردد. دالیا برای نوزادان هشت ماهه و بالاتر مناسب است.

16- مرکبات

نوشیدن آب پرتقال یا آب لیمو ضمن رقیق کردن مخاط و جلوگیری از گرفتگی بینی، از آسیب های سلولی نیز جلوگیری کند. آب مرکبات را با آب ولرم و مقدرای عسل مخلوط کنید. این ترکیب به طور کلی برای کودکان بالای یک سال توصیه می شود.

17- شیر زردچوبه

کمی پودر زردچوبه مخلوط شده در شیر گرم همراه با مقداری فلفل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند و می تواند سرماخوردگی و همچنین عفونت گلو را در نوزادان یک ساله و بالاتر بهبود بخشد.

18- سوپ قارچ

قارچ فواید زیادی برای سلامتی دارد و می تواند عفونت ها را از بین ببرد. می توانید قارچ یا سوپ قارچ گرم به کودک بدهید که غذای عالی برای خردسالان مبتلا به سرماخوردگی و سرفه است. این غذا معمولاً به کودکان بالای یک سال داده می شود.

19- پوها یا برنج کوبیده شده

این غذا غذایی نرم است و کودکان می توانند به راحتی آن را بجوند. هضم پوها نیز آسان است و یک وعده غذایی سیرکننده برای کودکان بیمار محسوب می شود. پوها را به کودکان بالای یک سال بخورانید.

20- آب تولسی

از دیگر غذای مناسب برای سرماخوردگی کودکان ریحان تولسی است. ریحان توسی یا هندی سرماخوردگی و سرفه را تسکین می دهد. چند برگ توسلی را در نیم لیتر آب حدود 5 دقیقه بجوشانید، صاف کنید و آن را به فرزند بالای 6 ماه خود بدهید.

21- مواد غذایی مفید برای سرماخوردگی کودکان، سوپ عدس سیر

درست مثل آب برنج ، دال کا پانی برای نوزادان مفید است. اما اگر کودک سرماخوردگی و سرفه دارد می توانید به او سوپ سیر و عدس بدهید. سیر خاصیت ضدویروسی دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و از مهمترین غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادان است. خواص ضدویروسی آن می تواند مانع از عفونت شده و روند بهبودی را تسریع کند.

22- آب آجوین

از دیگر غذاهای مناسب برای سرماخوردگی کودکان آب آجوین است. آب آجوین یا زنیان رومی گرفتگی سینه را برطرف و سرفه را رفع می کند. یک قاشق غذاخوری دانه های زنیان را برای مدتی در آب بجوشانید. بگذارید خنک شود سپس مایع را صاف کرده و در فواصل منظم به کودک بدهید.

غذاهای مضر برای سرماخوردگی کودکان

بعد از شرح غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادان باید بگوییم در سرماخوردگی و سرفه باید از مصرف برخی غذاها خودداری کرد زیرا این میوه ها و سبزیجات به دلیل طبع سرد منجر به عفونت های تنفسی می شوند:

1- شکر و شیرینی های تصفیه شده

قند زیاد برای هیچ کس به خصوص برای نوزادان و خردسالان مناسب نیست. بنابراین مصرف قند و شیرینی های سرشار از قند باید برای کودکان مبتلا به سرماخوردگی و سرفه محدود شود.

2- میوه ها و آجیل های خشک

کودک ممکن است به دلیل سرماخوردگی یا سرفه نتواند میوه های خشک و آجیل را به راحتی بجود یا ببلعد. همچنین اگر هنگام غذا خوردن سرفه کند، خطر گیر کردن در گلو وجود دارد. بنابراین بهتر است میوه خشک و آجیل به کودک ندهید یا در صورت لزوم پودر آن را به شیر و فرنی های او بیفزایید.

3- غذاهای تند و روغنی

غذای تند یا روغنی گلو را تحریک و سرفه و سرماخوردگی کودک را بدتر می کند. بنابراین بهتر است آنها را به کودک بیمار ندهید.

نکاتی برای تغذیه کودک مبتلا به سرفه و سرماخوردگی

اگر فرزند دلبند شما ناخوش احوال است، احتمالاً بدخلق شده و هنگام غذا خوردن دائم نق می زند. برای اطمینان از نحوه تغذیه او و اینکه مواد غذایی لازم را دریافت می کند، به موارد زیر توجه کنید:

• نوزادان بین شش ماهه و کمتر باید در سرماخوردگی و سرفه شیر مادر و یا در صورت لزوم شیر خشک بخورند.

• نوزادان شش ماهه و بیشتر به جای یک وعده غذایی، باید در چندین وعده غذایی سبک و کوچک تغذیه شوند.

• اگر پزشک محلول ORS تجویز کرد، حتما آن را به کودک بدهید.

• اگر کودک اشتها ندارند، چیزی که دوست دارد به او بدهید و او را وادار به خوردن نکنید.

• در کودکان بالای شش ماه، هیدراته بودن بدن کودک بسیار مهم است. انواع مختلف مایعات مانند آب ، شیر ، آبگوشت و آب میوه تازه مخلوط با آب گرم را می توانید به کودک بدهید.

فراموش نکنید تمامی موارد یاد شده درمورد غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادان دستورالعمل های کلی هستند که باید در صورت سرماخوردگی یا سرفه کودک در نظر داشته باشید. اما علائمی مانند خس خس سینه یا گوش درد می تواند نشانه مشکلات جدی تر مانند عفونت گوش باشد، در چنین مواردی باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. همچنین در هنگام بیماری، هیچ غذای جدیدی به کودک ندهید زیرا ممکن است علائم بیماری تشدید و یا باعث آلرژی شود. اگر طی دو روز وضعیت کودک بهتر نشد ب غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادان اکتفا نکرده و به پزشک مراجعه کنید. از آنجا که عفونت عامل کمبود آب بدن است، وضعیت کودک را به دقت زیر نظر بگیرید تا در صورت لزوم اقدامات مقتضی در اسرع وقت انجام گیرد.

مطالعه بیشتر:

درمان سرماخوردگی نوزاد!

نخستین سرماخوردگی نوزاد پس از تولد

شناخت علائم و روش های درمان سرماخوردگی و تب نوزاد

سرماخوردگی نوزاد و علائم سرماخوردگی نوزاد چگونه است؟

?پرسش و پاسخ های غذاهای مفید برای سرماخوردگی نوزادان

آیا میوه های خشک و آجیل برای بچه هایی که سرما خورده اند مضر است؟

کودک ممکن است به دلیل سرماخوردگی یا سرفه نتواند میوه های خشک و آجیل را به راحتی بجود یا ببلعد. همچنین اگر هنگام غذا خوردن سرفه کند، خطر گیر کردن در گلو وجود دارد. بنابراین بهتر است میوه خشک و آجیل به کودک ندهید یا در صورت لزوم پودر آن را به شیر و فرنی های او بیفزایید.

برای بچه ای که سرماخورده چه سوپی درست کنیم؟

سوپ قارچ. قارچ فواید زیادی برای سلامتی دارد و می تواند عفونت ها را از بین ببرد. می توانید قارچ یا سوپ قارچ گرم به کودک بدهید که غذای عالی برای خردسالان مبتلا به سرماخوردگی و سرفه است. این غذا معمولاً به کودکان بالای یک سال داده می شود.

آیا می توانم به کودکم که سرماخورده شیر و زردچوبه بدهم؟

بله. کمی پودر زردچوبه مخلوط شده در شیر گرم همراه با مقداری فلفل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند و می تواند سرماخوردگی و همچنین عفونت گلو را در شیرخواران یک ساله و بالاتر بهبود بخشد.

بهترین سوپ برای سرماخوردگی کودک چیست؟

تقریباً همه ما سوپ گوجه فرنگی را به عنوان یک غذای خوشمزه و سالم دوست داریم. کودکان بالای هشت ماه می توانند این سوپ را بخورند. مقدار ویتامین ث موجود در این غذا در حد مناسب و سالم بوده و می توان آن را همراه با مقداری برنج له شده به کودک داد.

منبع: parenting.firstcry