جفت لولایینگ وآیا جفت لولایینگ و لکه بینی باهم ارتباط دارند؟

در بیشتر بارداری ها، جفت به جلو یا عقب رحم متصل می شود که به ترتیب آنها را جفت های قدامی و خلفی می نامیم. اما گاهی اوقات جفت به نواحی پایینی رحم وصل می شود و ممکن است بخشی یا کل دهانه رحم را بپوشاند. در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که جفت لولایینگ یعنی چی و آیا جفت لولایینگ و لکه بینی با هم ارتباط دارند؟

جفت چیست؟

جفت عضوی است که به رشد و تکامل جنین شما در درون کمک می کند. جفت از یک طرف به دیواره رحم و از طرف دیگر توسط بند ناف به جنین شما متصل می شود و اکسیژن، مواد مغذی و آنتی بادی را از خون شما به جنین منتقل می کند. این عضو همچنین مواد زائد را از بدن جنین به خون مادر منتقل می کند بنابراین عضوی بسیار حیاتی برای زندگی درون رحمی است. موارد مختلفی در رابطه با جفت وجود دارد که ممکن است بر بارداری و تولد نوزاد شما تأثیر بگذارد.

جفت لولایینگ یعنی چه؟

جفت در هفته اول بارداری، هر جا تخمک بارور شده خود را در جدار رحم جای دهد، ایجاد خواهد شد. این جایگیری می تواند در امتداد قسمت بالایی، پهلوها، دیواره جلو یا عقب رحم باشد.

در بیشتر بارداری ها جفت به تنه اصلی رحم متصل می شود. اما برای بعضی از خانم ها جفت به نواحی پایین تر رحم متصل می شود و ممکن است بخشی یا کل دهانه رحم (ورودی رحم) را بپوشاند. جفت لولایینگ قدامی یا خلفی نیز ممکن است باشد یعنی در عین حال که جفت در لبه دهانه خروجی رحم است، به در سمت جلو یا عقب نسبت به بدن مادر قرار گرفته.

چنانچه تخمک در نزدیکی دهانه خروجی رحم جایگیری کند، جفت لولایینگ ایجاد خواهد شد. در بیشتر موارد جفت لولایینگ با ادامه رشد رحم در دوران بارداری به قسمت های بالاتر رانده می شود. اما گاهی با ادامه بارداری نیز جفت لولایینگ در قسمت تحتانی رحم باقی می ماند.

جفت لولایینگ چه فرقی با جفت سر راهی دارد؟

در ادامه بارداری، اگر لبه جفت کمتر از 2 میلی متر از دهانه رحم فاصله داشته باشد، به عنوان جفت لولایینگ شناخته می شود. اگر جفت به طور کامل دهانه رحم را بپوشاند، به آن جفت پرایویا یا سرراهی می گوییم.

آیا جفت لولایینگ رایج است؟

مطالعات نشان می دهد که جفت لولایینگ شایع است و از هر 200 زن یک نفر در پایان بارداری خود جفت لولایینگ دارد. اگر قبلاً سزارین شده اید، احتمال داشتن جفت لولایینگ در شما بیشتر است.

آیا جفت لولایینگ در ادامه بارداری بالا می رود؟

موقعیت جفت در اسکن اولتراسوند در سه ماهه اول، در حدود هفته 18-21 بارداری بررسی می شود. اگر جفت شما پایین باشد بعداً در سونوگرافی های دیگر باید آن را تحت نظر داشته باشید. از آنجا که با رشد جنین قسمت پایین رحم بیشتر کشیده و بزرگ می شود، معمولاً جفت لولایینگ در این مرحله به قسمت فوقانی رحم رانده می شود. 90٪ زنانی که در 20 هفته جفت لولایینگ دارند، در اواخر بارداری جفت مکان مناسب تری خواهد داشت.

چه مواردی احتمال داشتن جفت لولایینگ را بیشتر می کند؟

داشتن جفت لولایینگ احتمال بیشتری دارد اگر:

• سیگار می کشید

• برای باردار شدن از روش های کمک باروری آزمایشگاهی (IVF) استفاده کرده اید.

• یک یا چند مورد سزارین داشته اید

• 40 سال یا بیشتر دارید

• بیش از 1 فرزند دارید

• رحم را به هر دلیلی جراحی کرده اید

• مصرف کننده کوکائین هستید

• فرزندتان پسر است

آندومتریوز داشته باشید

آیا جفت لولایینگ و جنسیت جنین با هم ارتباط دارند؟

گرچه مطالعات نشان می دهد که جفت لولایینگ در جنین های پسر بیشتر دیده شده اما نمی توان گفت که داشتن ین نوع از جفت می تواند نشان دهنده جنسیت جنین شما باشد.

آیا کاری وجود دارد که بتوانم کمک کنم جفت لولایینگ به سمت بالا حرکت کند؟

متأسفانه خیر. بهترین کاری که می توانید انجام دهید تمرکز بر سلامت ماندن در حد توان خود است. ممکن است به سونوگرافی های بیشتری نیاز داشته باشید، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمام ویزیت های دوران بارداری خود رفته و به توصیه های متخصص مراقبت های بهداشتی خود توجه می کنید.

چگونه جفت لولایینگ می تواند بر من و نوزادم تأثیر بگذارد؟

این احتمال وجود دارد که خونریزی واژینال داشته باشید، به ویژه در اواخر بارداری. خونریزی از جفت لولایینگ ممکن است بسیار زیاد باشد و گاهی مادر و جنین را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین خیلی باید مراقب باشید!!

جفت لولایینگ چگونه تشخیص داده می شود؟

ماما یا پزشک شما در سونوگرافی های 18 تا 21 هفته وضعیت جفت شما را بررسی می کنند. اگر جفت شما پایین باشد، بعداً در دوران بارداری سونوگرافی های بیشتری به شما پیشنهاد می شود تا موقعیت آن را دوباره بررسی کنید. در 90٪ موارد جفت تا این مرحله پایین نیست. علائمی وجود دارد که احتمال داشتن جفت لولایینگ را بیشتر می کند این نشانه ها شامل:

• در طی سه ماهه دوم یا سوم خونریزی دارید: این خونریزی معمولاً بدون درد است و ممکن است بعد از رابطه جنسی رخ دهد.

• اگر وضعیت قرار گیری جنین در رحم طبیعی نباشد: به عنوان جنین در رحم به حالت عرضی یا دراز کشیده قرار گرفته است.

آیا با داشتن جفت لولایینگ می توانم نزدیکی کنم؟

درصورت داشتن جفت لولایینگ ممکن است به شما توصیه شود که برای بقیه دوران بارداری خود از انجام رابطه جنسی خودداری کنید خصوصا اگر لکه بینی داشته باشید.

آیا جفت لولایینگ در بارداری درمانی دارد؟

اگر در اسکن 20 هفته همچنان جفت لولایینگ دارید، در حدود 32 هفته سونوگرافی به شما پیشنهاد می شود. بعلاوه طول دهانه رحم شما در اسکن 32 هفته اندازه گیری می شود تا پیش بینی کند آیا در معرض خطر خونریزی یا زایمان زودرس قرار دارید یا نه؟اگر جفت لولایینگ به سمت بالا حرکت نکرده است، در هفته 36 باید سونوگرافی دیگری برای شما انجام شود. نتایج این اسکن به شما و پزشک کمک می کند تا در مورد مطمئن ترین راه برای زایمان تصمیم گیری کنید.

داروهای جفت لولایینگ

اگر جفت لولایینگ داشته باشید، احتمال زایمان زودرس برایتان وجود دارد. بنابراین ممکن است یک دوره تزریق استروئید بین هفته 34 تا 36 بارداری به شما پیشنهاد شود تا به رشد ریه های جنین کمک کند. بعلاوه ممکن است به شما دارو داده شود تا از انقباضات زودرس جلوگیری شود. اگر خونریزی واژینال دارید ممکن است لازم باشد در بیمارستان بستری شوید.

در صورت داشتن جفت لولایینگ چه کاری باید انجام دهم؟

اگر می دانید که جفت لولایینگ دارید، در صورت مشاهده این موارد باید بلافاصله با بیمارستان تماس بگیرید:

• خونریزی واژن حتی کم و در حد جمله لکه بینی

انقباضات رحمی

• درد، از جمله دردهای مبهم و شبیه دردهای پریودی

اگر جفت لولایینگ داشته باشد باید حتما سزارین بشم؟ نوزاد من چگونه به دنیا می آید؟

متخصص زنان در مورد گزینه های شما برای زایمان صحبت خواهند کرد. در صورت داشتن خونریزی شدید قبل از موعد مقرر زایمان، ممکن است نیاز به سزارین زودهنگام باشد.

اگر لبه جفت شما بسیار نزدیک (کمتر از 2 سانتی متر) به دهانه رحم باشد، ایمن ترین روش برای زایمان سزارین است. سزارین معمولا بین 36 تا 37 هفته خواهد بود. اما اگر در دوران بارداری خونریزی واژینال داشته اید، ممکن است به شما توصیه شود زودتر از این زمان سزارین شوید.

آیا با داشتن جفت لولایینگ می توان زایمان طبیعی کرد؟

اگر لبه جفت بیش از 2 سانتی متر از دهانه رحم شما فاصله دارد، در صورت تمایل ممکن است بتوانید زایمان طبیعی کنید.

آیا جفت لولایینگ عوارضی دارد؟

متاسفانه در صورت داشتن جفت لولایینگ عوارض بیشتری در سزارین مشاهده می شود. پزشک شما باید قبل از سزارین در مورد خطرات خونریزی شدید و هیسترکتومی (برداشتن رحم) با شما صحبت کند. برای اکثر زنان، خطر جراحی برداشتن رحم کم است و تنها در صورتی که اقدامات دیگر برای کنترل خونریزی موثر نباشد به عنوان آخرین چاره در نظر گرفته می شود.

مطالعه بیشتر:

گرید جفت چیست؟

جفت قدامی یعنی چه؟

جفت سر راهی یا پلاسنتا پرویا چیست؟

جفت مارژینال پرویا و جفت پارشیال پرویا چیست؟

?پرسش و پاسخ های جفت لولایینگ

آیا با داشتن جفت لولایینگ می توانم نزدیکی کنم؟

درصورت داشتن جفت لولایینگ ممکن است به شما توصیه شود که برای بقیه دوران بارداری خود از انجام رابطه جنسی خودداری کنید خصوصا اگر لکه بینی داشت باشید.

در صورت داشتن جفت لولایینگ چه کاری باید انجام دهم؟

اگر می دانید که جفت لولایینگ دارید، در صورت مشاهده این موارد باید بلافاصله با بیمارستان تماس بگیرید: خونریزی واژن حتی کم و در حد جمله لکه بینی. انقباضات رحمی. درد، از جمله دردهای مبهم و شبیه دردهای پریودی

اگر جفت لولایینگ داشته باشد باید حتما سزارین بشم؟

اگر لبه جفت شما بسیار نزدیک (کمتر از 2 سانتی متر) به دهانه رحم باشد، ایمن ترین روش برای زایمان سزارین است. سزارین معمولا بین 36 تا 37 هفته خواهد بود. اما اگر در دوران بارداری خونریزی واژینال داشته اید، ممکن است به شما توصیه شود زودتر از این زمان سزارین شوید.

آیا با داشتن جفت لولایینگ می توان زایمان طبیعی کرد؟

اگر لبه جفت بیش از 2 سانتی متر از دهانه رحم شما فاصله دارد، در صورت تمایل ممکن است بتوانید زایمان طبیعی کنید.

منبع: tommys