The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

علائم استروژن بالا چیست و برای درمان آن چه می توان کرد؟

هورمون های بدن شما مانند الاکلنگ هستند. هنگامی که آنها کاملاً متعادل هستند، بدن شما همانطور که باید کار می کند. اما هنگامی که آنها نامتعادل باشند، همانند شرایط استروژن بالا، ممکن است شروع به تجربه مشکلات کنید. استروژن به عنوان یک هورمون "زنانه" شناخته می شود. تستوسترون به عنوان هورمون "مردانه" شناخته می شود. اگرچه هر هورمون با جنس خاصی مشخص می شود، اما هر دو در زنان و مردان یافت می شوند. به طور متوسط، زنان دارای سطوح بالاتر استروژن و مردان دارای تستوسترون بیشتری هستند. در ادامه این متن برای شما شرح می دهیم که علائم استروژن بالا چیست و برای درمان آن چه می توان کرد.

نقش استروژن چیست؟

در زنان، استروژن به شروع رشد جنسی کمک می کند. همراه با هورمون جنسی زنانه دیگری که به نام پروژسترون شناخته می شود، چرخه قاعدگی زن را نیز تنظیم می کند و بر کل دستگاه تناسلی او تأثیر می گذارد. در زنان پیش از یائسگی، سطح استروژن و پروژسترون از یک مرحله از چرخه قاعدگی به مرحله دیگر متفاوت است. در مردان، استروژن نیز نقش مهمی در عملکرد جنسی دارد.

علل استروژن بالا

سطوح بالای استروژن می تواند به طور طبیعی ایجاد شود، اما استروژن بیش از حد می تواند در اثر مصرف برخی داروها نیز ایجاد شود. به عنوان مثال، درمان جایگزین استروژن، که یک درمان محبوب برای علائم یائسگی است، ممکن است باعث شود استروژن به سطوح مشکل ساز برسد. همچنین ممکن است بدن شما تستوسترون یا پروژسترون کم تولید کند که می تواند تعادل هورمونی شما را بر هم بزند. اگر سطح استروژن شما به طور غیرطبیعی نسبت به میزان پروژسترون تان بالا است، به آن استروژن غالب می گویند.

علائم استروژن بالا در زنان

هنگامی که سطح استروژن و تستوسترون بدن شما متعادل نیست، ممکن است علائم خاصی را تجربه کنید. در زنان، علائم بالقوه عبارتند از:

نفخ

ورم و حساسیت در سینه های شما

توده های فیبروکیستیک در سینه های شما

کاهش میل جنسی

قاعدگی های نامنظم

افزایش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

نوسانات خلقی

سردرد

اضطراب و حملات پانیک

افزایش وزن

ریزش مو

سردی دست یا پاها

مشکل خواب

خواب آلودگی یا خستگی

مشکلات حافظه

علائم استروژن بالا در مردان

اگرچه هورمون استروژن به عنوان یک هورمون زنانه شناخته شده است، اما بدن مردان نیز آن را تولید می کند. تعادل سالم استروژن و تستوسترون برای رشد و تکامل جنسی مهم است. هنگامی که این هورمون ها نامتعادل می شوند، رشد و عملکرد جنسی شما ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. علائم استروژن بالا در مردان عبارتند از:

• ناباروری. استروژن تا حدودی مسئول ایجاد اسپرم سالم است. هنگامی که سطح استروژن بالا باشد، سطح اسپرم ممکن است کاهش یابد و منجر به مشکلات باروری شود.

• ژنیکوماستی. استروژن ممکن است رشد بافت سینه را تحریک کند. مردان با استروژن بیش از حد ممکن است دچار ژنیکوماستی شوند، وضعیتی که منجر به بزرگتر شدن سینه ها می شود.

• اختلال نعوظ (ED). مردانی که سطوح بالای استروژن دارند ممکن است در نعوظ یا حفظ آن مشکل داشته باشند.

 استروژن بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر پزشک شما مشکوک باشد که ممکن است استروژن بالایی داشته باشید، احتمالاً آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون شما تجویز می کند. یک متخصص آموزش دیده نمونه ای از خون شما را برای آزمایش در آزمایشگاه جمع آوری می کند. نتایج نشان می دهد که سطح استروژن شما خیلی کم یا خیلی زیاد است. سطح استروژن خون برحسب پیکتوگرام در میلی لیتر اندازه گیری می شود.

سه نوع استروژن وجود دارد: استرادیول، استریول و استرون. استرادیول اولین هورمون جنسی زنانه است. استریول و استرون هورمون های جنسی زنانه جزئی هستند. استریول در زنانی که باردار نیستند تقریباً غیرقابل تشخیص است.

سطح طبیعی استروژن در زنان

طبق آزمایشگاه پزشکی مایو، میزان استرون و استرادیول طبیعی برای زنان به شرح زیر است:

 

 

استرون

 

استرادیول

 

زن قبل از بلوغ

 

غیرقابل کشف - 29 pg/ml

 

غیرقابل کشف - 20 pg/ml

 

زن بالغ

 

10-200 pg/ml

 

غیرقابل کشف - 350 pg/ml

 

زن بزرگسال قبل از یائسگی

 

17-200 pg/ml

 

15-350 pg/ml

 

زن بزرگسال یائسه

 

7-40 pg/ml

 

 

در دختران و زنان قبل از یائسگی، سطح استرادیول در طول چرخه قاعدگی بسیار متفاوت است.

سطح نرمال استروژن در مردان

طبق نظر آزمایشگاه پزشکی مایو، میزان طبیعی استرون و استرادیول برای مردان به شکل زیر است:

 

 

استرون

 

استرادیول

 

مرد پیش از بلوغ

 

غیرقابل کشف - 16 pg/ml

 

غیرقابل کشف - 13 pg/ml

 

مرد بالغ

 

غیرقابل کشف - 60 pg/ml

 

غیرقابل کشف - 40 pg/ml

 

مرد بزرگسال

 

10-60 pg/ml

 

10-40 pg/ml

 

 

درمان استروژن بالا

برای مدیریت میزان بالای استروژن یا استروژن، پزشک ممکن است دارو تجویز کند، جراحی را توصیه کند یا شما را تشویق کند که رژیم غذایی خود را تنظیم کنید.

دارو

اگر در حین انجام هورمون درمانی، استروژن بالایی داشته باشید، ممکن است پزشک برنامه هورمون درمانی شما را تغییر دهد. این ممکن است به بدن شما کمک کند تا تعادل هورمونی سالم تری داشته باشد. اگر نوعی سرطان دارید که به استروژن حساس است، سطوح بالای استروژن می تواند سرطان را بدتر کند. پزشک شما ممکن است داروهایی برای جلوگیری از اتصال سلول های سرطانی به استروژن تجویز کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است تاموکسیفن را تجویز کنند.

از طرف دیگر، ممکن است پزشک تان یک مهارکننده آروماتاز تجویز کنند. این نوع دارو از تبدیل آندروژن به استروژن توسط آنزیم آروماتاز جلوگیری می کند. این دسته از داروها شامل:

• آناستروزول (XARIMIDE)

• اگزمستان (SINAROMA)

• لتروزول (EMARAF)

در موارد دیگر، آنها ممکن است دارویی را تجویز کنند که تخمدان های شما را از تولید استروژن باز می دارد. به عنوان مثال، آنها ممکن است داروهای زیر را تجویز کنند:

• گوسرلین (LADEXOZ)

• لوپرولید (UPRONL)

عمل جراحي

اگر نوعی سرطان حساس به استروژن دارید، پزشک ممکن است اوفورکتومی را نیز توصیه کند. این روش یک نوع جراحی است که برای برداشتن تخمدان ها استفاده می شود. از آنجایی که تخمدان ها بیشتر استروژن را در بدن زنان تولید می کنند، حذف آنها باعث کاهش سطح استروژن می شود. این امر باعث یائسگی جراحی می شود.

همچنین اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان هستید، پزشک شما ممکن است اوفورکتومی را توصیه کند. اگر یک یا چند مورد زیر درست باشد، ممکن است در معرض خطر بسیار بالایی باشید:

• سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه یا سرطان تخمدان دارید.

• آزمایش شما برای یک جهش خاص در ژن 1BRCA یا 2BRCA مثبت است.

• آزمایش شما برای یک جهش خاص در سایر ژن های مرتبط با خطر سرطان مثبت است.

به گفته موسسه ملی سرطان (NCI)، به نظر می رسد برداشتن هر دو تخمدان خطر ابتلا به سرطان سینه را در بیماران بسیار پرخطر تا حدود 50 درصد کاهش می دهد. پزشک شما همچنین می تواند از پرتودرمانی برای غیرفعال کردن تخمدان های شما استفاده کند.

رژیم غذایی

برای کمک به کاهش سطح استروژن، پزشک ممکن است تغییراتی را در عادات و رژیم غذایی شما توصیه کند. به عنوان مثال، ممکن است شما را به رعایت یک رژیم غذایی کم چرب و پر فیبر تشویق کند. همچنین ممکن است شما را تشویق به کاهش وزن اضافی کنند.

شرایط مربوط به استروژن بالا

سطوح بالای استروژن می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به برخی بیماری های دیگر قرار دهد. به عنوان مثال، افزایش سطح استروژن یک عامل خطر برای سرطان سینه و سرطان تخمدان است. به گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS)، غلبه استروژن همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.

سطوح بالای استروژن ممکن است شما را در معرض خطر بیشتر لخته شدن خون و سکته قرار دهد. تسلط استروژن همچنین ممکن است احتمال اختلال عملکرد تیروئید را افزایش دهد. این می تواند علائمی مانند خستگی و تغییرات وزن ایجاد کند.

با پزشک خود صحبت کنید

اگر علائم غیرطبیعی را تجربه می کنید، با پزشک خود یک قرار ملاقات بگذارید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید که آیا این علائم ناشی از استروژن بالا است یا خیر. درمان استروژن بالا و هر علت زمینه ای مهم است. درمان می تواند به کاهش علائم و خطر عوارض شما کمک کند.

مطالعه بیشتر:

هورمون استروژن ESTROGEN

علائم و نشانه های کاهش سطح هورمون پروژسترون

علائم کمبود استروژن و درمان استروژن پایین در زنان چیست؟

آزمایش استروژن چیست و چرا به آزمایش استروژن نیاز داریم؟

?پرسش و پاسخ های استروژن بالا

علائم استروژن بالا در زنان چیست؟

نفخ، ورم و حساسیت در سینه های شما، توده های فیبروکیستیک در سینه های شما، کاهش میل جنسی، قاعدگی های نامنظم، افزایش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

علائم استروژن بالا در مردان چیست؟

• ناباروری • ژنیکوماستی • اختلال نعوظ (ED).

استروژن بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر پزشک شما مشکوک باشد که ممکن است استروژن بالایی داشته باشید، احتمالاً آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون شما تجویز می کند

آیا رژیم غذایی به درمان استروژن بالا کمکی می کند؟

بله. برای کمک به کاهش سطح استروژن، پزشک ممکن است تغییراتی را در عادات و رژیم غذایی شما توصیه کند. به عنوان مثال، ممکن است شما را به رعایت یک رژیم غذایی کم چرب و پر فیبر تشویق کند. همچنین ممکن است شما را تشویق به کاهش وزن اضافی کنند.

منبع: healthline