The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

کم تحرکی اسپرم چگونه درمان میشود وتاثیر تحرک اسپرم بر باروری

به توانایی اسپرم برای حرکت موثر را تحرک اسپرم می گویند و در بارداری اهمیت بسیار دارد زیرا این اسپرم است که باید به سمت دستگاه تولید مثل زن حرکت کرده و تخمک را بارور کند. بر این اساس عدم تحرک اسپرم یکی از عوامل ناباروری در آقایان به شمار می آید. در این مقاله به بررسی اثر تحرک اسپرم بر باروری، علل عدم تحرک اسپرم و این مساله که کم تحرکی اسپرم چگونه درمان میشود می پردازیم.

تحرک اسپرم چگونه بر باروری تاثیر می گذارد؟

در سراسر جهان، حدود ۶۰ تا ۸۰ میلیون زوج مشکل ناباروری دارند که این میزان از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. رییس پژوهشگاه و مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا این نرخ را در ایران حدود 20 درصد اعلام کرد. هرگاه 12 ماه بعد از اقدام به بارداری، بارداری رخ ندهد آن را عدم باروری می خوانند و این رقم مبتنی بر این تعریف است.  اگر مردی به دلیل ویژگی های بیولوژیک قادر به بارورسازی زن نباشد، نابارور تلقی می شود.  بین ۴۰ تا ۵۰ درصد باروری ها به دلیل ناباروری آقایان رخ می دهد و حدود ۷ درصد با این مشکل مواجهند. 

ناباروری آقایان معمولا ناشی از نقایص منی به شرح زیر است:

- تعداد اسپرم کم یا کم نطفگی (الیگواسپرمی)

 کم تحرکی اسپرم

 شکل غیرطبیعی اسپرم یا تراتواسپرمی

حدود ۹۰ درصد موارد ناباروری در آقایان به دلیل کمی تعداد اسپرم بوده ولی کم تحرکی اسپرم نیز از عوامل مهم به شمار می آید.

کم تحرکی اسپرم چگونه درمان میشود؟

مصرف بیش از حد مشروبات الکلی، استعمال دخانیات، داروهای روان گردان سیگار بر تحرک اسپرم تأثیر منفی دارند. لذا انتخاب سبک زندگی سالم به بهبود کیفیت اسپرم کمک خواهد کرد. استعمال دخانیات باروری را کاهش و تحرک اسپرم را تحت تأثیر قرار می دهد.

داروهای روان گردان مانند حشیش، آمفتامین و مواد افیونی و نیز مصرف زیاد الکل نیز باعث کاهش کیفیت اسپرم می شوند. پزشکان توصیه می کنند در صورت اقدام به بارداری اکیداً از مصرف این موارد خودداری به عمل آید.

اضافه وزن با شاخص توده بدنی 25 یا بیشتر یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت و کمیت اسپرم است.

بین افزایش دمای بیضه و کاهش کیفیت اسپرم نیز رابطه وجود دارد. دمای ایده آل برای تولید اسپرم 94 درجه فارنهایت (34 درجه سانتی گراد) یا دمای پائین تر بدن است، بنابراین استفاده از لباس زیرهای گشاد و اقدامات ساده ای که بیضه ها خنک نگه داشته شوند، می تواند موثر باشد.

وقفه های کوتاه بعد از کار و فعالیت در محیط داغ، برخاستن و قدم زدن بعد از نشستن به مدت طولانی به ارتقای کیفیت اسپرم کمک می کند.

مدارک و شواهدی مبنی بر تاثیر درمانهای مکمل بر بهبود تحرک اسپرم وجود ندارد.

کم تحرکی اسپرم چگونه درمان میشود؟ استفاده از روش های لقاح آزمایشگاهی

کم تحرکی اسپرم یکی از دلایل ناباروری است و احتمالا درمان موثر برای درمان اسپرم بی حرکت و یا دارای حرکت کم عبارتند از:

  • تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI): به این روش تلقیح مصنوعی داخل رحمی نیز گفته می شود و به معنی جمع آوری و شستشوی اسپرم ها است. سپس سریعترین اسپرم ها با استفاده از یک لوله پلاستیکی ظریف وارد رحم می گردد.
  • لقاح آزمایشگاهی (IVF): در این روش که یکی از راهکارهای درمان بی حرکتی اسپرم است، خانم دارو مصرف می کند تا تخمک مناسبی تولید شود، آنگاه تخمک از تخمدان جدا شده و با اسپرم در محیط آزمایشگاه بارور می گردد. جنین حاصل به دست آمده برای ادامه رشد و نمو به رحم باز گردانده می شود.
  • اهدای اسپرم: می توان در صورت تمایل برای بارور نمودن تخمک در آزمایشگاه، طی فرایند IVF از اسپرم اهدایی نیز استفاده کرد که البته معمولا برای راه درمان عدم تحرک اسپرم استفاده نشده و در آزواسپرمی (اسپرم صفر) کاربرد دارد.

هرگاه پس از 12 ماه اقدام به بارداری، بارداری رخ ندهد مراجعه به  پزشک و بررسی احتمال ناباروری لازم است. اگر علت این مساله کم تحرکی اسپرم تشخیص داده شد، حال که می دانید کم تحرکی اسپرم چگونه درمان میشود، دلیل برای نگرانی و تشویش وجود نخواهد داشت و باید با آرامش کامل روندهای درمانی را دنبال کنید.

 medicalnewstoday.com/articles/320160.php

بیشتر بدانید:

1- کیفیت اسپرم در فصل های مختلف سال

2- تاثیر سیگار کشیدن بر اسپرم مردان

3- اطلاعاتی در مورد اسپرم مردان

4- چه تعداد اسپرم برای بارداری نیاز است؟

5- 9 روش حفظ کیفیت اسپرم مردان

 

[1]