The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

از کجا بفهمیم کیسه آب سوراخ شده و علائم پارگی کیسه آب چیست؟

منظور از کیسه آب غشاها و یا همان پرده هایی هستند که اطرف جنین را احاطه کرده اند و حیات او در شکم مادر را ممکن می کنند. این کیسه پر از آبی است که مایع آمنیوتیک نامیده می شود. در برخی بارداری ها این کیسه آسیب می بیند و یا اصطلاحا سوراخ می شود که منجر به نشت مایع خواهد شد. بسیاری از مادران می پرسند که از کجا بفهمیم کیسه آب سوراخ شده؟ در ادامه این مقاله راه های دقیق تشخیص سوراخ شدگی کیسه آب را با هم بررسی می کنیم و به شما خواهیم گفت که در صورت سوراخ شدن کیسه آب چه اتفاقی برای شما و جنین می افتد.

منظور از پارگی زودرس کیسه آب چیست؟

در مادران باردار، پارگی زودرس غشاها (PROM) هنگامی اتفاق می افتد که کیسه آمنیوتیک که جنین را احاطه کرده است قبل از شروع زایمان سوراخ شده یا پاره شود.

آیا پارگی زودرس کیسه آب خطرناک است؟

پاره شدن کیسه آب که قبل از هفته سی و هفتم بارداری اتفاق می افتد PROM زودرس (PPROM) نامیده می شود. طبق گفته پزشکان، PPROM در حدود 3 درصد از حاملگی ها رخ می دهد و باعث ایجاد حدود یک سوم از زایمان های زودرس می شود. پارگی زودرس کیسه آب در بارداری های دوقلو و چندقلو بیشتر اتفاق می افتد.

هرچه پارگی کیسه آب زودتر رخ داده باشد، خطر آن جدی تر خواهد بود. اگر بارداری شما از 37 هفته گذشته و کیسه آبتان پاره شده است، مشکلی ایجاد نمی شود زیرا نوزاد شما آماده به دنیا آمدن است. اما اگر بارداری شما کمتر از 37 هفته است و کیسه آبتان پاره شده، پزشک شما باید تصمیم بگیرد که آیا زایمان باید زود انجام شود یا باید سعی کنید بارداری را با همین شرایط ادامه دهید.

چرا باید بعد از پاره شدن کیسه آب به بیمارستان مراجعه کنیم؟

مادرانی که ظرف 24 ساعت پس از پاره شدن کیسه آب زایمان می کنند کمتر دچار عفونت خواهند شد، بنابراین مهم است که پس از پاره شدن کیسه آب در اسرع وقت به بیمارستان مراجعه کنید. اگر می پرسید از کجا بفهمیم کیسه آب سوراخ شده یا پاره شده باید بگوییم درصورت پارگی زیاد آبریزش از واژن بسیار واضح است، سوال از کجا بفهمیم کیسه آب سوراخ شده زمانی مطرح می شود که مادر احساس خیسی زیاد در واژن خود دارد و نمی داند که ناشی از سوراخ شدن کیسه آب است و یا ترشحات بارداری و یا ادرار؟؟. در این چنین مواردی مراجعه به بیمارستان و انجام آزمایش های ساده می توانند پارگی غشاهای شما را تأیید کنند.

علائم پارگی زودرس کیسه آب چیست؟

بزرگترین نشانه PROM نشت مایع از واژن است. مایع ممکن است به آرامی به صورت قطره قطره خارج شود یا چیزی بیشتر از خروج قطره ای باشد. برخی مادران گاهی اوقات خروج این مایع را با نشت ادرار اشتباه می گیرند.

احساس می کنم کیسه آبم سوراخ شده چیکار کنم؟

در صورت مشاهده یا احساس نشت مایع از واژنتان، یک پد بهداشتی (نه تامپون) درون لباس زیرتان بگذارید، بعد از مدتی بهش نگاه کنید و آن را بو کنید. اگر رطوبت ناشی از مایع آمنیوتیک باشد، نباید بوی ادرار داشته باشد و معمولاً رنگی نیز ندارد.

علائم دیگر پارگی زودرس کیسه آب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• احساسی مانند اینكه قادر به قطع ادرار نیستید

• احساس رطوبت بیش از حد طبیعی است

• خونریزی از واژن

• احساس فشار در لگن

اگر فکر می کنید کیسه آب شما پاره شده است، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

از کجا بفهمیم کیسه آب سوراخ شده؟

اگر شک دارید که کیسه آبتان پاره یا سوراخ شده می پرسید که از کجا بفهمیم کیسه آب سوراخ شده است، لازم است که یک متخصص وضعیت شما را بررسی کند.

چگونه بفهمیم کیسه آب سوراخ شده است؟

بعد از مراجعه به بیمارستان ماما یا متخصص زنان شما را معاینه کرده و مایعات حاصل از واژن را مشاهده می کند. سپس آنها برای کمک به تأیید PROM یا PPROM آزمایشاتی را سفارش می دهند. آزمایشات PROM شامل تجزیه و تحلیل ترشحات واژن برای تعیین وجود مایع آمنیوتیک است. از آنجا که ممکن است مایعات به خون یا سایر ترشحات آلوده شوند، این آزمایش ها بدنبال مواد یا ویژگی های خاصی است که به طور معمول فقط در مایع آمنیوتیک یافت می شود. دکتر با استفاده از ابزاری پزشکی به نام اسپکولوم مقداری از مایعات واژن را جمع کرده یا نمونه گیری را انجام می دهد. آنها اسپکولوم را به واژن وارد کرده و به آرامی دیواره های واژن را از هم جدا می کنند. این کار به آنها امکان می دهد داخل واژن را بررسی کرده و مایعات را مستقیماً از واژن جمع کنند.

چگونه بفهمیم کیسه آب سوراخ شده یا نه؟

در مورد اینکه از کجا بفهمیم که کیسه آب سوراخ شده، بعد از مراجعه به بیمارستان و نمونه برداری از ترشحات واژن تست هایی بر روی آن انجام خواهد شد. متداولترین تست ها شامل:

آزمایش pH

این آزمایش شامل آزمایش pH نمونه مایع واژن است. pH طبیعی واژن بین 4.5 و 6.0 است. مایع آمنیوتیک دارای PH بالاتر از 7.1 تا 7.3 است. بنابراین اگر کیسه آب شما پاره شده باشد، PH نمونه مایع واژن از حد طبیعی بالاتر خواهد بود.

تست نیترازین

این آزمایش شامل قرار دادن یک قطره از مایعات واژن بر روی نوارهای کاغذی حاوی رنگ نیترازین است. نوارها بسته به PH مایع تغییر رنگ می دهند. اگر PH بیشتر از 6.0 باشد نوارها آبی می شوند. نوار آبی به معنی پاره شدن کیسه آب مادر است.

اگر می خواهید همه چیز را درمورد تست نیترازین بدانید اینجا کلیک کنید. 

آیا تست PH و تست نیترازین قطعی هستند؟

خیر. این تست ها می تواند مثبت کاذب ایجاد کند. اگر خون در نمونه وارد شده باشد یا عفونت واژن وجود داشته باشد، ممکن است PH مایع بالاتر از حد طبیعی نشان داده شود. منی همچنین دارای pH بالاتری از واژن است، بنابراین مقاربتی که اخیرا انجام شده نیز می تواند در نتیجه تست PH و تست نیترازین مثبت کاذب ایجاد کند.

تست فرن

در تست فرن نمونه ای از مایعات واژن برداشته شده و بر روی یک لام قرار می دهند و آن را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند. اگر کیسه آب شما سوراخ شده باشد، مایعات مخلوط شده با استروژن به دلیل تبلور نمک، الگوی "سرخس" را در زیر میکروسکوپ ایجاد خواهند کرد.

اگر می خواهید همه چیز را درمورد تست فرن بدانید، اینجا کلیک کنید.

سایر آزمایشات برای تشخیص PROM عبارتند از:

• آزمایش رنگ: تزریق رنگ به کیسه آمنیوتیک از طریق شکم. اگر کیسه آبتان پاره شده باشد، ظرف 30 دقیقه مایع رنگی در واژن پیدا می شود.

• آزمونهای غیرتهاجمی: جدیدتر مانند تست آمنیوشور AmniSure. این تست نیاز به معاینه اسپکولوم ندارد. این ماده با کمک کیت های تشخیص نشانگر زیستی آلفا میکروگلوبولین آلفا جفت در مایع آمنیوتیک کار می کند و جواب آن بسیار دقیق است.

اگر می خواهید همه چیز را درمورد تست آمنیوشور یا تست آمنی شور بدانید، اینجا کلیک کنید.

بعد از تایید سوراخ شدن کیسه آب چه اتفاقی می افتد؟

پس از تأیید پاره یا سوراخ شدن کیسه آب آزمایشات بیشتر برای ارزیابی موارد زیر انجام می شود:

• وجود عفونت با آزمایش مایع آمنیوتیک

• بررسی مقدار رشد ریه جنین، برای تعیین اینکه آیا ریه های جنین به اندازه کافی بالغ هستند که بتوانند در خارج از رحم فعالیت کنند

• وضعیت و سلامت جنین، از جمله گوش دادن به ضربان قلب جنین

اگر در ترم هستید (بیش از 37 هفته باردار دارید)، ممکن است به طور طبیعی زایمان کنید یا پزشک شما را برای کاهش خطر عفونت زایمانتان را القا کند. چنانچه به هر دلیلی القای زایمان به صلاح شما و جنین نباشد، پزشکتان تصمیم به تاخیر انداختن زایمان خواهد گرفت که در این صورت باید همچنان شما و جنین را تحت نظر داشته باشد تا مطمئن شوند مشکلی برای هیچ یک از شما ایجاد نمی شود. اگر ضربان قلب جنین در هر مرحله ای کاهش یابد، زایمان فوری ضروری است.

پارگی زودرس کیسه آب چه خطری برای جنین ایجاد می کند؟

بزرگترین خطر PROM عفونت است. اگر رحم آلوده شود (کوریوآمنیونیت)، باید بلافاصله زایمان انجام شود. عفونت می تواند مشکلات جدی برای نوزاد شما ایجاد کند.

درمورد PROM زودرس، بزرگترین خطر زایمان زودرس است که خود خطر عوارض را برای نوزاد افزایش می دهد. این عوارض عبارتند از:

• ناتوانی های ذهنی

• مشکلات عصبی

• سندرم دیسترس تنفسی

یکی دیگر از عوارض جدی پاره شدن زودرس کیسه آب افتادگی یا همان پرولاپس بند ناف است. بدون مایع آمنیوتیک کافی، بند ناف در برابر فشار های بیرونی آسیب پذیر است. بند ناف اکسیژن و مواد مغذی را به جنین می رساند و به طور معمول توسط مایع آمنیوتیک محافظت می شود. در صورت نشت مایعات، بند ناف ممکن است بین بدن جنین و دیواره رحم فشرده شود یا در بعضی موارد از رحم به داخل واژن بیفتد (پرولاپس بند ناف). این رخداد می تواند منجر به صدمات جدی مغزی و حتی مرگ جنین شود.

PROM زودرس قبل از هفته 24 نادر است. با این حال اگر رخ دهد اغلب منجر به مرگ جنین می شود زیرا ریه های کودک قادر به تنفس در محیط خارج از رحم نیستند. در چنین شرایطی اگر نوزاد زنده بماند، اغلب دچار مشکلات طولانی مدت می شود، از جمله:

• بیماری های مزمن ریه

• مشکلات رشدی

هیدروسفالی

فلج مغزی

چشم انداز سوراخ یا پاره شدن زودرس کیسه آب در حاملگی چگونه است؟

چشم انداز به مرحله بارداری شما بستگی دارد. نوزادانی که خیلی زود متولد می شوند بیشتر در معرض خطر عوارض ناشی از زایمان زودرس هستند. علی رغم تلاش برای طولانی شدن بارداری بعد از PPROM، بسیاری از زنان در طی یک هفته زایمان می کنند. طبق منابع معتبر، پاره شدن زودرس کیسه آب در حاملگی در 1 تا 2 درصد موارد منجر به مرگ جنین می شود.

چگونه می توانم از سوراخ یا پاره شدن زودرس کیسه آب در حاملگی جلوگیری کنم؟

شما همیشه نمی توانید از PROM جلوگیری کنید، اما برخی از تغییر در سبک زندگی می تواند خطر سوراخ یا پاره شدن زودرس کیسه آب در حاملگی را کاهش دهد. سابقه بیماری مقاربتی و استعمال دخانیات در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به PROM را افزایش دهد. بنابراین عفونت های واژن را در اسرع وقت درمان کرده و استعمال دخانیات را کنار بگذارید.

برخی از داروها خطر سوراخ یا پاره شدن زودرس کیسه آب در حاملگی را بیشتر می کند. در صورت استفاده از داروهای استروئیدی با دکترتان صحبت کنید. اگر برای درمان مشكل دیگری زیاد ضروری نباشند، ممكن است مصرف آنها را قطع كند.

ورزش در دوران بارداری مشکلی نیست، اما باید در مورد میزان فعالیت بدنی که می توانید با خیال راحت در دوران بارداری انجام دهید با پزشکتان صحبت کنید. فعالیت بدنی شدید می تواند باعث سوراخ یا پاره شدن زودرس کیسه آب در حاملگی شود.

حال که می دانید از کجا بفهمیم کیسه آب سوراخ شده و در صورت شک به این حادثه چه باید بکنید، بیش از پیش مراقب خودتان و فرشته کوچک در راهتان باشید.

مطالعه بیشتر:

چه دلایلی باعث پاره شدن کیسه آب می شود

علائم سوراخ شدن کیسه آب چیست و چه درمانی دارد؟

عوارض و درمان سوراخ شدن کیسه آب و نشت مایع آمنیوتیک

نشانه های پارگی کیسه آب چیست و چه تفاوتی با ترشحات واژن دارد؟

?پرسش و پاسخ های از کجا بفهمیم کیسه آب سوراخ شده

آیا پارگی زودرس کیسه آب خطرناک است؟

هرچه پارگی کیسه آب زودتر رخ داده باشد، خطر آن جدی تر خواهد بود. اگر بارداری شما از 37 هفته گذشته و کیسه آبتان پاره شده است، مشکلی ایجاد نمی شود زیرا نوزاد شما آماده به دنیا آمدن است. اما اگر بارداری شما کمتر از 37 هفته است و کیسه آبتان پاره شده، پزشک شما باید تصمیم بگیرد که آیا زایمان باید زود انجام شود یا باید سعی کنید بارداری را با همین شرایط ادامه دهید.

ممترین علائم پارگی زودرس کیسه آب چیست؟

بزرگترین نشانه PROM نشت مایع از واژن است. مایع ممکن است به آرامی به صورت قطره قطره خارج شود یا چیزی بیشتر از خروج قطره ای باشد. برخی مادران گاهی اوقات خروج این مایع را با نشت ادرار اشتباه می گیرند.

احساس می کنم کیسه آبم سوراخ شده چیکار کنم؟

در صورت مشاهده می کنید یا احساس نشت مایع از واژنتان دارید، یک پد بهداشتی (نه تامپون) درون لباس زیرتان بگذارید، بعد از مدتی بهش نگاه کنید و آن را بو کنید. اگر رطوبت ناشی از مایع آمنیوتیک باشد، نباید بوی ادرار داشته باشد و معمولاً رنگی نیز ندارد.

چگونه بفهمیم کیسه اب سوراخ شده یا نه؟

درمورد اینکه از کجا بفهمیم که کیسه آب سوراخ شده، بعد از مراجعه به بیمارستان و نمونه برداری از ترشحات واژن تست هایی بر روی آن انجام خواهد شد. متداولترین تست ها شامل: تست PH، فرن، نیترازین و آمنیوشور است.

منبع: healthline