The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

آیا پاپ اسمیر درد دارد یا صدمه ای به بیمار می زند؟

پاپ اسمیر نباید‌ آسیبی به بیمار وارد کند. اگر برای بار اول پاپ اسمیر انجام می دهید و تا کنون تجربه مشابهی نداشته اید، ممکن است کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشید زیرا بدن با این روال آشنا نیست. پاپ اسمیر بیشتر شبیه به درد یک نیشگون ساده است اما به هر حال آستانه درد افراد با هم فرق می کند. برخی عوامل زمینه ای نیز در بروز درد و ناراحتی موثرند. در این مقاله پیرامون تست پاپ اسمیر، دلیل انجام آن، عوامل ناراحتی و راهکارهایی برای کاهش درد ناشی از پاپ اسمیر با شما گفتگو می کنیم.

آیا تست پاپ اسمیر برای همه لازم است؟

جواب به این سوال به طور کلی مثبت است. پاپ اسمیر به تشخیص سلول های پیش سرطانی دهانه رحم کمک می کند. شناسایی سلولهای پیش سرطانی امری مهم در پیشگیری از سرطان دهانه رحم به شمار می آید.

اگرچه اغلب، ویروس پاپیلومای انسانی، عامل ابتلا به سرطان دهانه رحم است اما افرادی که از نظر جنسی نیز فعال نیستند باید آزمایش پاپ اسمیر بدهند. ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تماس تناسلی یا مقعدی انتقال می یابد. اکثر متخصصان انجام تست پاپ اسمیر را از سن 21 سالگی تا 65 سالگی توصیه می کنند. چنانچه فرد از نظر جنسی فعال باشد، باید قبل از 21 سالگی تست بدهند.

افرادی که هیسترکتومی کرده اند، به آزمایش پاپ اسمیر منظم نیاز دارند. برداشتن دهانه رحم و احتمال ابتلا به سرطان عامل تعیین کننده مهمی است. در برخی موارد، فرد لازم است بعد از یائسگی نیز آزمایش پاپ اسمیر انجام دهد. اگر مطمئن نیستید به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارید یا خیر، با پزشک مشورت کنید.

چرا پاپ اسمیر لازم است؟

هدف از انجام پاپ اسمیر این است سلولهای غیرطبیعی دهانه رحم شناسایی شوند. در صورت وجود سلولهای غیرطبیعی، آزمایش های بیشتری لازم است تا سلولها از نظر سرطانی بودن مورد بررسی قرار بگیرند. در صورت نیاز، پزشک روشی برای از بین بردن سلول های غیرطبیعی و کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم توصیه می کند.

آیا آزمایش پاپ اسمیر همان معاینه لگن است؟

خیر، پاپ اسمیر با معاینه لگن فرق دارد، اما پزشکان اغلب در حین معاینه لگن، پاپ اسمیر را انجام می دهند. در معاینه لگن اندام های تناسلی از جمله واژن، بخش بیرونی آلت تناسلی زنانه، دهانه رحم، تخمدان ها و رحم معاینه می شود. پزشک به صورت چشمی بخش خارجی دستگاه تناسلی و دهانه واژن شما را از نظر ترشحات غیرعادی، قرمزی و سایر تحریکات بررسی می کند.

در مرحله بعد، با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم، داخل واژن را از نظر وجود کیست، تورم و سایر ناهنجاری ها معاینه می کنند. همچنین پزشک بعد از پوشیدن دستکش، دو انگشت را داخل واژن کرده و روی شکم بیمار فشار وارد می کند. این بخش معاینه دستی است و برای بررسی ناهنجاری های تخمدان یا رحم انجام می شود.

آزمایش پاپ اسمیر هر چند وقت یکبار لازم است؟

برخی متخصصان توصیه می کنند:

 •  افراد 21 تا 29 ساله هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند.
 •  افراد 30 تا 65 ساله هر پنج سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی انجام دهند. انجام هر دو آزمایش را به طور همزمان "آزمایش مشترک" می نامند.
 •  فواصل زمانی انجام پاپ اسمیر در افراد مبتلا به اچ آی وی یا کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید نزدیک تر باشد. در مورد افراد با بیماری ها و شرایط خاص، پزشک باید به صورت فردی، آزمایش را تجویز کند.
 • هر فرد بر اساس نیازها و ترجیحات خود نیز می تواند پاپ اسمیر انجام دهد.

اما توصیه اکید این است که حتی اگر از نظر جنسی فعال نیستید، پاپ اسمیر انجام دهید. چرا که ویروس پاپیلومای انسانی می تواند تا سالها بدون هیچ نشانه ای خاموش بماند. سرطان دهانه رحم در موارد غیرنادر از عاملی غیر از ویروس پاپیلومای انسانی نیز ایجاد می شود.

بانوان هر چند وقت باید معاینه لگن انجام دهند؟

در خصوص انجام معاینه لگن، دستور خاصی وجود ندارد. به طور کلی، بهتر است معاینه لگن از 21 سالگی آغاز و هر سال یکبار تکرار شود. گاهی قبل از تجویز کنترل بارداری، معاینه لگن لازم است. تصمیم گیری در خصوص انجام معاینات لگنی قبل از 21 سالگی به عهده پزشک است.

آیا در پریود می توان پاپ اسمیر انجام داد؟

انجام پاپ اسمیر در صورت لکه بینی یا خونریزی سبک، مشکلی ندارد. اما معمولاً در قاعدگی انجام نمی شود. قاعدگی تا حدودی بر نتیجه پاپ اسمیر، تاثیرگذار است. وجود خون می‌تواند جمع‌آوری نمونه شفاف از سلول‌های دهانه رحم را دشوار سازد و منجر به یک نتیجه غیرعادی نادرست شود یا هر گونه مشکل اساسی احتمالی از نظر دور بماند.

روش انجام پاپ اسمیر چطور است؟

پزشک یا ماما می توانند پاپ اسمیر را انجام دهند. ابتدا سوالاتی درباره سلامتی عمومی فرد، پرسیده می شود. در صورتی که اولین تجربه پاپ اسمیر فرد باشد، روش کار را به او توضیح می دهند و بیمار نیز می تواند سوالات احتمالی خود را بپرسد.

بیمار باید لباسهای پائین تنه را در آورد و گان پزشکی بپوشد. سپس روی تخت مخصوص معاینه دراز می کشد و کف پای خود را در جایگاه مخصوص تعبیه شده روی تخت قرار می دهد. آنگاه خود را کاملا به جلو می کشد و لبه تخت می رساند. پزشک به آرامی ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن قرار می دهد و نوری به داخل واژن می تاباند تا دیواره های واژن و دهانه رحم را دقیق تر مورد بررسی قرار دهد. سپس، از یک برس کوچک برای پاک کردن سطح دهانه رحم و جمع آوری سلول ها استفاده می کنند. پس از نمونه برداری کار تمام می شود و می توانید لباسهای خود را بپوشید.

اسپکولوم یک ابزار پلاستیکی یا فلزی است که در یک طرف لولا دارد. اسپکولوم به کمک این لولا باز می شود و در نتیجه واژن را برای معاینه دقیق تر باز نگه می دارد. قرار گرفتن اسپکولوم در واژن ممکن است کمی احساس ناراحتی ایجاد کند.

آزمایش پاپ اسمیر چقدر طول می کشد؟

وارد کردن اسپکولوم و نمونه برداری معمولا کمتر از یک دقیقه طول می کشد. ویزیت های پاپ اسمیر معمولاً طولانی تر از ویزیت های معمولی نیست.آیا می توان کاری کرد که درد و ناراحتی کمتر شود. اگر عصبی هستید یا آستانه درد پایینی دارید، برای کاهش ناراحتی های احتمالی می توانید: قبل از معاینه:

 •  با مشورت پزشک، یک ساعت قبل از ایبوپروفن مصرف کنید. داروهای مسکن بدون نسخه می توانند احساس ناراحتی را کاهش دهند.
 •  با همسر، دوست یا یکی از اعضای خانواده خود به مطب بروید. همراهی یک آشنا از نظر روانی به انسان آرامش می دهد.
 •  قبل از معاینه، به دستشویی بروید. بیشتر موارد ناراحتی های حین پاپ اسمیر به دلیل احساس فشار در ناحیه لگن رخ می دهد. ادرار کردن مقداری از این فشار کم می کند. البته از آنجا که در برخی موارد پزشک به نمونه ادرار نیاز دارد، حتما بپرسید که آیا می توانید ادرار کنید یا خیر.

حین معاینه:

 •  از پزشک خود بخواهید از کوچکترین اندازه اسپکولوم استفاده کند. طیفی از اندازه های مختلف اسپکولوم وجود دارد. به پزشک بگویید که نگران درد هستید تا اندازه کوچکتر را انتخاب کند.
 •  سردی اسپکولوم های فلزی برخی افراد را ناراحت می کند، از پزشک بخواهید از اسپکولوم پلاستیکی استفاده کند یا اگر فقط اسپکولوم های فلزی دارد، آن را گرم کند.
 •  از پزشک بخواهید در مورد هر چیزی که می بیند با شما گفتگو کند. گفتگو با پزشک برای برخی بیماران آرام بخش است. از پزشک بخواهید مراحل کار را توصیف کند.
 •  اگر ترجیح می دهید چیزی نشنوید می توانید موسیقی آرامش بخش را از طریق هدفون پخش کنید تا هر گونه اضطراب را تسکین دهد و ذهنتان را آرام کند.
 •  حین آزمایش، نفس عمیق بکشید. نفس عمیق اعصاب را آرام می کند، بنابراین روی نفس خود تمرکز کنید.
 •  عضلات لگن خود را شل کنید. افراد معمولاً هنگام درد یا ناراحتی عضلات خود را سفت می گیرند، اما سفت نگه داشتن عضلات، به ناحیه لگن فشار وارد می کند. با تنفس عمیق می توانید عضلات خود را آرام نگه دارید.
 •  در صورتی که درد غیر قابل تحمل است، حتما به پزشک بگویید.

در مواردی که بخواهند آی یو دی نصب کنند، پزشک برای تسکین درد در واژن و دهانه رحم از بی حس کننده استفاده می کند. اما این کار در مورد پاپ اسمیر امکان پذیر نیست زیرا بی حس کننده ها نتیجه کار را تحت تاثیر قرار می دهند.

بعد از معاینه:

 •  خونریزی خفیف در اثر یک خراش کوچک روی دهانه رحم یا دیواره واژن، پس از آزمایش پاپ اسمیر غیرمعمول نیست، پس نوار بهداشتی به همراه داشته باشید.
 •  ایبوپروفن یا کیسه آب گرم استفاده کنید. برخی از افراد پس از آزمایش پاپ اسمیر، گرفتگی های خفیفی دارند که با استفاده از ایبوپروفن، بطری آب گرم یا سایر داروهای خانگی بهبود می یابد.
 •  در صورت خونریزی شدید یا گرفتگی شدید حتما با پزشک تماس بگیرید. در عین حال که خونریزی یا گرفتگی عضلات طبیعی است، درد و خونریزی شدید نیاز به پیگیری دارد.

چه عواملی ممکن است موجب افزایش ناراحتی بعد از پاپ اسمیر شود؟

برخی عوامل، ناراحتی های پاپ اسمیر را تشدید می کند، برخی از آنها عبارتند از:

شرایط زمینه ای:

بیماری های زمینه ای مانند خشکی واژن، واژینیسموس به معنی سفت شدن غیرارادی عضلات واژن، بیماری ولوودینیا که در آن بخش خارجی آلت تناسلی دچار التهاب، درد یا سوزش می شود، آندومتریوز بیماری که در آن بافت رحم در خارج از رحم شروع به رشد می کند، درد و ناراحتی ناشی از پاپ اسمیر را دو چندان می کند. در صورت وجود هر یک از بیماری های زیر، پزشک را در جریان امر قرار دهید. در صورتی که علائم هر یک از شرایط فوق را دارید یا قبلاً تشخیص داده اید، به ارائه دهنده خود اطلاع دهید.

عدم رابطه جنسی:

آزمایش پاپ اسمیر و معاینه، در صورتی که بیمار سابقه فعالیت جنسی واژینال نداشته باشد، به مراتب دردناک تر است.

آسیب های روانی ناشی از تجربیات جنسی:

بانوانی که سابقه آسیب جنسی دارند، پاپ اسمیر دردناک تری را تجربه خواهند کرد. در چنین شرایطی بهتر است پزشک آگاه به آسیب های روانی، این کار را انجام دهد. تجاوزهای جنسی از مصادیق آسیب های روانی هستند. همچنین می توانید قبل از پاپ اسمیر در مورد آسیب های روانی خود نیز با پزشک، صحبت کنید.حضور بستگان نزدیک یا یک دوست به عنوان همراه نیز در آرامش روانی بسیار مهم است.

آیا خونریزی بعد از آزمایش پاپ اسمیر طبیعی است؟

بله، اگرچه همه افراد خونریزی ندارند، اما خونریزی پس از آزمایش پاپ اسمیر غیرمعمول نیست و اغلب به دلیل یک خراش کوچک روی دهانه رحم یا واژن اتفاق می افتد. خونریزی معمولاً خفیف است و باید ظرف یک روز از بین برود. اگر خونریزی شدیدتر شد یا بیش از سه روز طول کشید، با پزشک تماس بگیرید.

جواب آزمایش پاپ اسمیر چقدر طول می کشد؟

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر اغلب حدود یک هفته طول می کشد اما به شرایط آزمایشگاه نیز بستگی دارد.

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر:

نتایج آزمایش به صورت «طبیعی»، «غیرطبیعی» یا «نامشخص» درج می شود. در صورت بی کیفیت بودن نمونه نیز عنوان "نامشخص" را برای آزمایش درج می کنند. بهتر است برای اینکه مشکلی در آزمایش پیش نیاید، چند روز قبل از نمونه برداری از موارد زیر اجتناب کنید:

 • استفاده از تامپون
 •  استفاده از شیاف، کرم، دارو، یا دوش واژینال
 •  استفاده از روان کننده ها
 •  هر گونه فعالیت جنسی به خصوص روابط زناشویی واژینال

در صورتی که نتیجه آزمایش "نامشخص" باشد، پزشک از بیمار می خواهد آزمایش را مجددا تکرار کند. در مورد آزمایش های غیرطبیعی نیز خونسردی خود را حفظ کنید و موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

آزمایش غیرطبیعی همیشه نشان دهنده سلول های پیش سرطانی یا سرطانی نیست بلکه عواملی مانند التهاب، عفونت قارچی، تبخال ناحیه تناسلی، تریکومونیازیس و ویروس پاپیلومای انسانی نیز نتیجه آزمایش را غیرطبیعی می کنند. پزشک در مورد جزئیات نتیجه با شما صحبت خواهد کرد. ممکن است آزمایش پاپیلومای انسانی یا سایر عفونت ها لازم باشد.

سرطان دهانه رحم تنها با آزمایش پاپ اسمیر تشخیص داده نمی شود و در مواردی کولپوسکوپی لازم است. در این روش، پزشک با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ، سلول‌های دهانه رحم را بررسی می‌کند. همچنین ممکن است مقداری از بافت را برای آزمایش آزمایشگاهی بردارند تا تشخیص دهند که آیا سلول های غیرطبیعی سرطانی هستند یا خیر.

کلام آخر

انجام منظم پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم و سایر بیماری های زنان و باروری ضروری است. با وجود اینکه آزمایش پاپ اسمیر کمی ناخوشایند است، اما زمان زیادی طول نمی کشد و به روشهای مختلف می توان مشکلات مربوط به آن را حل کرد. مشکلات خود را با پزشک در میان بگذارید و اگر با پزشک فعلی خود راحت نیستید، می توانید به دنبال درمانگر دیگری باشید.

مطالعه بیشتر:

آزمایش پاپ اسمیر در دوران بارداری

خونریزی بعد از تست پاپ اسمیر به چه علت است ؟

جواب آزمایش پاپ اسمیر نرمال و غیر نرمال چگونه است؟

پاپ اسمیر چیست و ازمایش پاپ اسمیر چگونه انجام میشود؟

?پرسش و پاسخ های پاپ اسمیر

آیا تست پاپ اسمیر برای همه لازم است؟

جواب به این سوال به طور کلی مثبت است. پاپ اسمیر به تشخیص سلول های پیش سرطانی دهانه رحم کمک می کند. شناسایی سلولهای پیش سرطانی امری مهم در پیشگیری از سرطان دهانه رحم به شمار می آید.

آیا آزمایش پاپ اسمیر همان معاینه لگن است؟

خیر، پاپ اسمیر با معاینه لگن فرق دارد، اما پزشکان اغلب در حین معاینه لگن، پاپ اسمیر را انجام می دهند. در معاینه لگن اندام های تناسلی از جمله واژن، بخش بیرونی آلت تناسلی زنانه، دهانه رحم، تخمدان ها و رحم معاینه می شود.

بانوان هر چند وقت باید معاینه لگن انجام دهند؟

در خصوص انجام معاینه لگن، دستور خاصی وجود ندارد. به طور کلی، بهتر است معاینه لگن از 21 سالگی آغاز و هر سال یکبار تکرار شود. گاهی قبل از تجویز کنترل بارداری، معاینه لگن لازم است. تصمیم گیری در خصوص انجام معاینات لگنی قبل از 21 سالگی به عهده پزشک است.

آیا در پریود می توان پاپ اسمیر انجام داد؟

انجام پاپ اسمیر در صورت لکه بینی یا خونریزی سبک، مشکلی ندارد. اما معمولاً در قاعدگی انجام نمی شود. قاعدگی تا حدودی بر نتیجه پاپ اسمیر، تاثیر گذار است. وجود خون می‌تواند جمع‌آوری نمونه شفاف از سلول‌های دهانه رحم را دشوار سازد و منجر به یک نتیجه غیرعادی نادرست شود یا هر گونه مشکل اساسی احتمالی از نظر دور بماند.

منبع: healthline