The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

قرص کلومیفن چیست و چه کاربردی دارد و عوارض قرص کلومیفن چیست؟

اولین گام برای باردار شدن تولید تخمک سالم در تخمدان ها است. در برخی بانوان به علل گوناگونی از جمله سندروم تخمدان پلی کیستیک، تخمک گذاری با اختلال مواجه شده و باروری رخ نمی دهد. یکی از داروهای مورد استفاده در این افراد قرص کلومیفن است. اگر می خواهید بدانید که قرص کلومیفن چیست و چه کاربردی دارد و نیز عوارض قرص کلومیفن چیست؟ تا پایان این مطلب همراه ما باشید. 

داروی کلومیفن چیست؟

کلومیفن یک داروی باروری غیراستروئیدی است. این دارو باعث می شود که غده هیپوفیز هورمون های مورد نیاز برای تحریک تخمک گذاری ( آزاد شدن تخمک از تخمدان) را ترشح کند.

کلومیفن و تخمک گذاری با یکدیگر ارتباط دارند زیرا کلومیفن برای تحریک تخمک گذاری در بانوان با شرایط پزشکی خاص مانند، سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده می شود، این سندروم مانع تخمک گذاری به شکل طبیعی می شود. اما داروی کلومیفن در این افراد تخمک گذاری را تحریک می کند. کلومیفن همچنین ممکن است برای موارد دیگری نیز کاربرد داشته باشد.

کلومیفن و بارداری

اگر باردار هستید از کلومیفن استفاده نکنید. اگر دارای شرایطی مانند: بیماری های کبد، خونریزی غیر عادی و بی دلیل واژینال، اختلال غیر قابل کنترل غده آدرنال یا تیروئید، کیست تخمدان ( غیر مرتبط با سندرم تخمدان پلی کیستیک)، خصوصا اگر باردار هستید، از مصرف این دارو اجتناب کنید.

کاربرد قرص کلومیفن چیست؟

به طور کلی داروی کلومیفن یکی از پرکاربردترین درمان های مورد استفاده برای افراد مبتلا به اختلالات تخمک گذاری است که قصد باردار شدن دارند. بعلاوه برخی از بانوان، از این دارو برای افزایش تعداد تخمک ها و چند قلو شدن جنین استفاده می کنند که انجام این کار بدون مشورت پزشک به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

 کلومیفن سیترات چیست؟

کلومیفن سیترات قرصی است که در فرم کلومیفن سیترات 50 میلی گرم به صورت خوراکی در دسترس بوده و به علت ارزان قیمت بودن، عوارض جانبی کم و دسترسی آسان به مدت بیش از چهاردهه اولین خط درمانی برای بانوان دچار اختلالات تخمک گذاری محسوب می شده است. کلومیفن سیترات ۵۰ یک ترکیب غیر استروئیدی با ساختاری مشابه به استروژن است که با مهار گیرنده های هورمون استروژن در هیپوتالاموس سبب تحریک ترشح FSH و درنهایت تخمک گذاری می شود.

قبل از مصرف این دارو

مواردی وجود دارند که فرد باید از مصرف داروی کلومیفن اجتناب کند، مهمترین آنها آلرژی به این دارو است، از سایر شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- خونریزی واژینال غیر طبیعی و بدون دلیل

- کیست تخمدان که بی ارتباط با سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد

- بیماری کبد در گذشته و حال

- تومور در غده هیپوفیز یا سایر تومورهای مغزی

- مشکل درمان نشده یا کنترل نشده غده تیروئید یا آدرنال

- اگر باردار هستید

درچه مواردی مصرف کلومیفن ممنوع است؟

برای حصول اطمینان از ایمن بودن داروی کلومیفن برای شما، در صورتی که شرایط زیر را دارید با پزشک خود مشورت کنید:

- اندومتریوز یا فیبروم های رحمی

در صورت باردار بودن از کلومیفن استفاده نکنید. اگر در مورد اثرات احتمالی این دارو بر بارداری فعلی تان نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف کلومیفن علاوه بر بارداری، در شیردهی نیز ممنوع است. کلومیفن می تواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است به نوزاد شیر خوار آسیب برساند. این دارو ممکن است در برخی بانوان تولید شیر مادر را کم کند. بنابراین در صورت شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی کلومیفن

استفاده از کلومیفن برای بیش از ۳ دوره درمان ممکن است خطر ابتلا به تومور تخمدان را افزایش دهد. در مورد خطرات خاص آن با پزشک تان صحبت کنید.

از دیگر عوارض جانبی قرص کلومیفن خصوصا در دوز بالا می توان به اختلال در بینایی منجر اشاره کرد، که ممکن است برگشت ناپذیر باشد، یا وضعیتی ایجاد کند به نام سندرم هایپراستیمولاسیون ( تحریک بیش از حد) تخمدان، این سندرم می تواند یک وضعیت تهدید کننده زندگی باشد. علائم آن شامل درد شکم، نفخ، حالت تهوع، افزایش وزن و مشکل در تنفس است.

حال که دانستید قرص کلومیفن چیست، لازم به ذکر است درمان ناباروری با کلومیفن ممکن است احتمال تولد چندگانه (دوقلویی، چند قلویی) را افزایش دهد. این بارداری ها باتوجه به عوارضی که دارند هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است. از پزشک خود در مورد خطرات آن سؤال کنید.

دیگر مطالب اقدام به بارداری و نکات مهم برای اقدام بارداری صحیح

مطالب دیگر این دسته بندی را می توانید در این بخش مشاهده کنید