زمان بارداری بعد از سقط جنین چه زمانی است؟

وقتی مادری دچاری سقط جنین می شود احتمالا اولین چیزی که به آن فکر می کند زمان بارداری بعد از سقط است تا بتواند با حاملگی مجدد و فکر کردن به فرزند دیگری که در راه است روزهای غم و اندوه بعد از سقط را راحت تر تحمل کند. برای کسب اطلاعات کامل درمورد بهترین زمان بارداری بعد از سقط جنین تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

بسیاری از زنانی که تصمیم به سقط جنین می‌گیرند دوست دارند در آینده مجدد باردار شوند. اما سقط جنین چه تاثیری بر بارداری خانم‌ها در آینده خواهد داشت؟

سقط در اکثر موارد روی باروری تاثیر منفی نمی‌گذارد. اکثر خانم‌ها حتی چند هفته بعد از سقط می‌توانند مجدد برای بارداری اقدام کنند. البته این موضوع تا حدی به سن حاملگی هم ارتباط دارد. اگر می‌خواهید بعد از سقط، مجدد باردار شوید همراه ما باشید تا اطلاعات لازم در این رابطه را در اختیارتان بگذاریم.

چه مدت بعد از سقط جنین می‌توان مجدد باردار شد؟

سقط جنین با از سرگیری چرخه قاعدگی همراه است. تخمک‌گذاری که با آزاد شدن تخمک از تخمدان آغاز می‌شود معمولا در دوره‎‌های 28 روزه در روز چهاردهم اتفاق می‌افتد. این بدان معنی است که تنها چند هفته بعد از سقط می‌توانید مجدد باردار شوید.

به عبارت دیگر در صورتی که از روش پیشگیری از بارداری استفاده نکنید بعد از سقط این احتمال وجود دارد که باردار شوید. البته تمام خانم‌ها دوره‌های 28 روزه ندارند و تخمین زدن دقیق تاریخ تخمک‌گذاری هم کار ساده‌ای نیست. در برخی خانم‌ها دوره‌های ماهانه کوتاه‌تر و در برخی بلندتر است. این بدان معنی است که گاهی تنها 8 روز بعد از سقط جنین احتمال حاملگی مجدد وجود دارد. باز هم تاکید داریم که سن حاملگی در این میان مهم است. هورمون‌های بارداری می‌توانند تا چند وقت بعد از سقط جنین در بدن باقی بمانند و تخمک‌گذاری و قاعدگی را به تعویق بیاندازند. پس هر چه سن حاملگی در زمان سقط کمتر باشد احتمال حاملگی پس از آن سریع‌تر است.

علایم بارداری پس از سقط مشابه علایم دیگر بارداری‌هاست. پستان‌ها حساس می‌شوند، خانم به بو و مزه غذاها واکنش نشان می‌دهد و دچار ویار صبحگاهی خواهد شد. حالت تهوع و استفراغ دارد و خونریزی ماهانه قطع می‌شود. اگر 6 هفته از سقط جنین گذشته و خانمی خونریزی نداشته ممکن است مجدد باردار شده باشد. در این شرایط انجام تست ادرار یا خون مشخص می‌کند که خانم باردار است یا هنوز هورمون‌های بارداری قبلی در بدنش فعالند.

این که مدت کوتاهی بعد از سقط جنین توان باروری باز می گردد به این معنا نیست که در همان ماه اول اقدام کنید!! زیرا در طی سقط بدن شما دچار تغییرات روحی و جسمی شده است و مدتی زمان نیاز دارد تا خود را بازیابی کند. به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند که مناسب ترین زمان بارداری بعد از سقط جنین 6 ماه است. البته اگر کمی عجله دارید، می توانید 3 ماه بعد از سقط جنین برای بارداری اقدام کنید. با این کار شانس یک باروری موفق افزایش خواهد یافت.

اکنون که زمان بارداری بعد از سقط را می دانید با پزشکتان مشورت کنید تا باتوجه به سن بارداری که در آن سقط رخ داده، وضعیت بدنتان و ... بهترین زمان برای اقدام به بارداری را انتخاب کرده و شانس موفقیت بارداری خود را افزایش دهید.

https://www.healthline.com/health/womens-health/pregnancy-after-abortion#takeaway

 

بیشتر بدانید:

1- بارداری موفق بعد از سقط جنین با شناخت دلایل و علائم

2- بهترین زمان بارداری مجدد بعد از حاملگی پوچ ؟

3- آمادگی بارداری بعد از سقط چه زمانی ایجاد می شود؟

4- چه مدت بعد از کورتاژ می توان باردار شد؟