علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه چیست؟

در صورتی‌که تلاش دارید باردار شوید، نشانه‌های اولیه‌ای وجود دارد که پیش از عقب افتادن قاعدگی ماهیانه‌ می‌توانید به آن‌ها توجه کنید. روش‌های جلوگیری از بارداری را کنار گذاشته‌اید، شروع به اندازه‌گیری دمای پایه بدن خود کرده‌اید و به طور منظم با همسر خود ارتباط جنسی دارید. حالا با خود فکر می‌کنید: آیا این نشانه‌ها تنها سندرم پیش از قاعدگی است یا نشانه بارداری پیش رو؟ در صورتی که نمی‌توانید تا آزمایش دادن صبر کنید و منتظر عقب افتادن قاعدگی باشید، به چند مورد از علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه اشاره خواهیم کرد:

علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه

اولین نشانه‌های بارداری قبل از عقب افتادن قاعدگی چیست؟

تا زمانی‌که جواب تست مثبت بارداری خود را نگرفته‌اید، به هیچ روشی نمی‌توانید از بارداری خود مطمئن شوید. اما تجربه یکی از موارد زیر قبل از فرا رسیدن موعد قاعدگی نشان دهنده این است که فرزندی در راه است:

• درد در پستان‌ها. پستان‌ها اغلب اولین عضوی هستند که پیام رسیدن اسپرم به تخمک را دریافت می‌کنند. برخی بانوان به‌دلیل بالا رفتن سطح استروژن در روزهای اولیه بارداری احساس سفتی، درد، سوزش و سنگینی در پستان‌ها دارند و نسبت به لمس آن‌ها بسیار حساس می‌شوند. گفته می‌شود این تغییرات با نشانه‌هایی که در سندرم پیش از قاعدگی تجربه می‌کنید، تفاوت چندانی ندارد. این تغییرات پس از عقب افتادن قاعدگی همچنان باقی می‌ماند.

• تیره شدن هاله پستان‌ها. تغییری در پستان‌ها رخ می‌دهد که نمی‌توان با تغییرات PMS اشتباه گرفت. ممکن است متوجه شوید از یک هفته پس از بارداری، هاله دور پستان‌ها تیره‌تر و بزرگ‌تر شده است. هم‌چنین ممکن است شاهد برجستگی‌های کوچکی روی هاله دور پستان شوید (غددی که باعث نرم شدن نوک پستان‌های شیرده می‌شود). هر دو این تغییرات تنها در صورت باردار بودن رخ می‌دهد. گفته می‌شود این علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا ظاهر شود و همه بانوان متوجه آن نخواهند شد.

• خستگی. با تمام کارهایی که برای به وجود آمدن کودک در بدن انجام می‌شود و سطح بالای هورمون‌های بارداری، چهار ماه اول بارداری با احساس خواب‌آلودگی و بی‌حالی همراه است. اما به خاطر داشته باشید که حالت خواب‌آلودگی می‌تواند به‌معنای سندرم پیش از قاعدگی، اضطراب بیش از حد و یا نداشتن خواب کافی باشد.

• حالت تهوع. تنها چند روز پس از لقاح، ممکن است به دلیل بالا رفتن سطح هورمون‌ها احساس تهوع داشته باشید. هر چند احتمال بیشتری وجود دارد که پس از گذشت ۴ هفته، یعنی در هفته ۶ بارداری سر و کله تهوع پیدا شود. دوباره تکرار می‌کنیم‌، ممکن است همه بانوان تجربه تهوع نداشته باشند. ممکن است تهوع، نشانه‌ای از PMS، مشکلات معده یا مسمومیت غذایی باشد.

• حساسیت به بو. برخی بانوانی که به تازگی باردار شده‌اند، به دلیل بالا بودن سطح استروژن، نسبت به بو حساس‌تر می‌شوند. هر چند حساسیت بیش از حد معلول نسبت به بو نیز ممکن است از عوارض جانبی PMS باشد.

• احساس نفخ. همان‌طور که همه بانوان می‌دانند، یکی از نشانه‌های آزاردهنده PMS نفخ است. نفخ در بارداری می‌تواند به دلیل افزایش هورمون پروژسترون باشد که باعث کند شدن دستگاه گوارش و محبوس شدن گاز در روده‌ها ‌می‌شود.

• تکرر ادرار. اگر احساس می‌کنید ناگهان مجبور شده‌اید مدام به دستشویی بروید، ممکن است نشانه‌ اولیه بارداری باشد. به محض این‌که دو هفته از بارداری گذشت، کلیه‌ها شروع به دفع مواد زائد خون ناشی از حضور جنین می‌کنند. رحم در حال رشد نیز به مثانه فشار وارد کرده و افزایش سطح پروژسترون باعث تکرار یا نیاز مداوم به ادرار در طول دوران بارداری می‌شود.

• بررسی دمای پایه بدن (BBT). اگر پیشاپیش دمای بدن خود را بررسی می‌کنید، می‌دانید که معمولا در دوران تخمک‌گذاری با بالا رفتن سطح پروژسترون دمای بدن نیز افزایش پیدا می‌کند و هنگامی‌که قاعدگی اتفاق می‌افتد، هر دو مورد کاهش می‌یابد. اما اگر باردار باشید، دمای بدن شما مانند زمان تخمک‌گذاری بالا می‌ماند. به مدت ۱۸ روز یا بیش‌تر پس از تخمک‌گذاری دمای بدن خود را اندازه‌گیری کنید و در صورتی‌که همچنان بالا باشد،‌ به این معناست که باردار هستید!

• مخاط گردن رحم. آیا در تشخیص مخاط گردن رحم خود مهارت پیدا کرده‌اید؟ یکی از مهمترین علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه است. درصورتی‌که مخاط به حالت کرمی باشد و پس از تخمک‌گذاری نیز به همین صورت باقی بماند، نشانه خوبی است که آزمایش بارداری شما مثبت خواهد بود.

به خاطر داشته باشید،‌ تنها به دلیل دارا بودن شرایط بالا باردار نخواهید بود. ممکن است حتی هیچ‌ کدام از نشانه‌های ذکر شده را نداشته باشید و در حال حاضر در بارداری سالم به سر ببرید.

هر بانو با دیگری متفاوت و همین‌طور هر بارداری با بارداری دیگر متفاوت است. بنابراین بهترین راه برای تشخیص بارداری این است که مقداری از ‌ادرار خود را داخل تست خانگی بارداری بریزید و منتظر جواب تست باشید و در صورت لزوم، تست را تکرار کنید.

پیش از عقب افتادن قاعدگی چه زمانی می‌توانید متوجه بارداری خود شوید؟

برخی بانوان اولین نشانه‌‌های شایع بارداری، شامل درد در پستان‌ها، تهوع، خستگی، حساسیت به بو و یا نفخ را چند روز پس از لقاح، یا حدود یک هفته‌ و نیم قبل از قاعدگی تجربه می‌کنند. نشانه‌های دیگر، مانند تکرر ادرار، تا زمانی‌که موعد قاعدگی فرا برسد‌ آشکار نخواهد شد.

ممکن است علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه، مانند تغییر هاله پستان‌ها، ترشحات کرمی واژن و افزایش دمای پایه بدن را تا چند هفته متوجه نشده و نتوانید آن‌‌ها را تشخیص دهید. به یاد داشته باشید بسیاری از بانوان هیچ‌کدام از این علائم را تجربه نمی‌کنند.

تفاوت بین بارداری و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) چیست؟

اغلب علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه قبل از قاعدگی، به طرز شگفت‌انگیزی شبیه به عوارض جانبی PMS است. با وجود این فقط در صورت بارداری متوجه تغییر در هاله پستان‌ها خواهید شد (تیره‌تر، بزرگ‌تر و برآمده خواهد شد). افزایش پایدار دمای پایه بدن و ترشحات کرمی واژن پس از تخمک‌گذاری، هر دو از نشانه‌های نسبتا قابل اطمینان بارداری هستند. اما با وجود این اثبات قطعی وجود ندارد.

به هرحال، تنها راهی که می‌توان تشخیص داد این نشانه‌ها (مانند، درد پستان‌ها،‌ خستگی، نفخ، حساسیت به بوها) به دلیل بارداری است یا PMS، انجام تست بارداری است.

چه مدت پس از نشانه‌های بارداری، می‌توانم تست خانگی بارداری انجام بدهم؟

با این‌که ممکن است قبل از موعد قاعدگی نشانه‌های بارداری داشته باشید، بسیاری از بانوان برای نتیجه صحیح تست بارداری در منزل، باید به‌طور میانگین تا یک هفته‌ بعد از موعد مقرر قاعدگی صبر ‌کنند. تست‌های بارداری خانگی، میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) را اندازه‌گیری می‌کند.

بین ۶ تا ۱۲ روز پس از لقاح، این هورمون تولید شده از جفت تقریبا بلافاصله پس از لانه‌گزینی رویان در دیواره‌های رحم، وارد ادرار می‌شود. به محض اینکه hCG در ادرار شما قابل تشخیص باشد، می‌توانید از تست‌های خانگی بارداری استفاده کنید. اما میزان این هورمون تا قبل از فرا رسیدن موعد قاعدگی، معمولا در حدی نیست که بتوانید به نتیجه درستی از تست بارداری در منزل برسید.

نمی‌توانید صبر کنید؟ دقت برخی تست‌های بارداری در منزل، ۴ تا ۵ روز قبل از موعد قاعدگی، حدود ۶۰ تا ۷۵ درصد است. تا زمان قاعدگی صبر کنید و این دقت را به ۹۰ درصد برسانید. یک هفته دیگر صبر کنید تا ۹۹ درصد از نتیجه مطمئن شوید.

لازم است بدانید که نتیجه منفی کاذب بسیار بیشتر از مثبت کاذب است، بنابراین اگر زمان قاعدگی فرا رسید و خونریزی آغاز نشد با پزشک مشورت کنید. در هر صورت، لازم است برای بررسی دقیق وضعیت بارداری آزمایش خون بدهید.

آیا در صورت بارداری، لازم است قاعدگی من قطع شود، یا احتمال دارد همراه با بارداری دچار قاعدگی شوم؟

امکان دارد در صورت بارداری دچار لکه‌بینی خفیف باشید. در حقیقت، برخی مادران باردار ۶ تا ۱۲ روز پس از لقاح،‌ تجربه خونریزی لانه‌گزینی دارند.

در زیر در مورد خونریزی لانه‌گزینی و قاعدگی توضیح می‌دهیم:

خونریزی لانه‌گزینی معمولا صورتی ملایم یا قهوه‌ای روشن است، و به‌ندرت به رنگ قرمز قاعدگی است. همچنین به حالت لکه است (بسیار سبک‌تر از قاعدگی) و مداوم نیست و چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد.

هرچند، لکه‌بینی می‌تواند گاهی پیش از قاعدگی معمول، در میانه چرخه رخ بدهد، خصوصا اگر چرخه نامنظم داشته باشید. ترشحات قهوه‌ای در میانه چرخه ممکن است هنگامی که باردار نیستید اتفاق بیفتد و ممکن است در واکنش به معاینه واژن، آزمایش پاپ اسمیر یا رابطه جنسی خشن نیز رخ بدهد.گاهی ممکن است، به دلایل متعدد قاعدگی عقب بیفتد و دچار سردرگمی شوید. این دلایل ممکن است ناشی از استرس، بیماری، کار زیاد و یا عدم تعادل هورمون‌ها باشد.

در صورتی که در مورد علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه دچار تردید هستید، از تست‌های بارداری استفاده کنید و یا برای پاسخ قطعی به پزشک مراجعه کنید. به این ترتیب، مطمئن خواهید شد فرزندی در راه است یا خیر.

مطالعه بیشتر: 

علائم و نشانه های اولیه بارداری

علائم اولیه حاملگی در ماه اول بارداری چیست؟

علائم اولیه بارداری در روزهای اول حاملگی چیست؟

علایم صددرصدی بارداری و 12 نشانه اولیه آن چیست؟

?پرسش و پاسخ های علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه

آیا ممکن است خستگی از علائم اولیه بارداری باشد؟

بله. با تمام کارهایی که برای به وجود آمدن کودک در بدن انجام می‌شود و سطح بالای هورمون‌های بارداری، چهار ماه اول بارداری با احساس خواب‌آلودگی و بی‌حالی همراه است. اما به خاطر داشته باشید که حالت خواب‌آلودگی می‌تواند به‌معنای سندرم پیش از قاعدگی، اضطراب بیش از حد و یا نداشتن خواب کافی باشد.

کدام ترشحات واژن احتمال باردار بودن را بالا می برد؟

درصورتی‌که مخاط به حالت کرمی باشد و پس از تخمک‌گذاری نیز به همین صورت باقی بماند، نشانه خوبی است که آزمایش بارداری شما مثبت خواهد بود.

پیش از عقب افتادن قاعدگی چه زمانی می‌توانید متوجه بارداری خود شوید؟

در برخی بانوان در روزهای قبل از پریود آزمایش خون بارداری مثبت می شود اما برای کسب دقیقترین نتیجه بهتر است تا یک هفته بعد از عقب افتادن قاعدگی صبر کرده و سپس تست بدهید.

تفاوت بین بارداری و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) چیست؟

اغلب علائم اولیه بارداری بعد از انعقاد نطفه قبل از قاعدگی، به طرز شگفت‌انگیزی شبیه به عوارض جانبی PMS است. با وجود این فقط در صورت بارداری متوجه تغییر در هاله پستان‌ها خواهید شد (تیره‌تر، بزرگ‌تر و برآمده خواهد شد). افزایش پایدار دمای پایه بدن و ترشحات کرمی واژن پس از تخمک‌گذاری، هر دو از نشانه‌های نسبتا قابل اطمینان بارداری هستند. اما با وجود این اثبات قطعی وجود ندارد.

منبع: whattoexpect