The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

سردردهای دوران شیردهی و علت اصلی سردردهای دوران شیردهی چیست؟

پدر و مادر بودن سخت است، به ویژه هنگامی که احساس می کنید که پدر و مادر خوبی نیستید. همراه با خستگی که در اثر مراقبت از نوزاد به وجود می آید، برخی از مادران شیرده، سردردهای مزمن را نیز تجربه می کنند که بسیار آزار دهنده است!! شیردهی می تواند با سردرد همراه باشد و باعث ناراحتی در زمانی شود که بدن برای بهبودی بعد از زایمان و تولید شیر مادر سخت کار می کند. در ادامه این مقاله برای شما شرح می دهیم که علت اصلی سردردهای دوران شیردهی چیست و چه زمانی باید به متخصص مراجعه کنید.

علت سردردهای دوران شیردهی چیست؟

درک دلایل احتمالی سردردهای دوران شیردهی می تواند به شما در درمان یا پیشگیری از آنها کمک کند:

نوسانات هورمونی

در دوره پس از زایمان، سطح استروژن به طرز چشمگیری کاهش می یابد. همزمان، در هفته های اولیه شیردهی، اکسی توسین و پرولاکتین افزایش می یابد. این نوسانات هورمونی ممکن است منجر به سردرد شود. گاهی از این نوع سردرد به عنوان سردرد شیردهی یاد می شود. این سردردهای مربوط به هورمون ممکن است بعد از چند هفته برطرف شود، اما تا زمانی که کودک خود را از شیر بگیرید این نوع سردرد بهبود می یابد.

درمان سردردهای دوران شیردهی ناشی از تغییرات هورمونی

اگر هنگام شیردهی کودک خود با سردرد مواجه هستید، با پزشک خود صحبت کنید. داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ممکن است تسکینی را برای شما و کودک شما ایجاد کند و به شما امکان ادامه شیردهی را دهد.

درمان خانگی سردرد در دوران شیردهی

جلوگیری از سردردهای مرتبط با هورمون امکان پذیر نیست، اما با تثبیت سطح هورمون ها، این سردردها به خودی خود برطرف می شوند.

احتقان پستان

اگر سینه هایتان دچار احتقان شود، سردرد نیز ایجاد می شود. در احتقان سینه ها سفت، متورم و پر از شیر می شوند. تورم حتی ممکن است به زیر بغل نیز کشیده شود. اگر درمان نشود، ممکن است گاهی اوقات منجر به عفونت پستان به نام ورم پستان (ماستیت) شود. یکی از علائم ورم پستان درد کلی بدن است که می تواند شامل سردرد باشد.

درمان سردردهای دوران شیردهی ناشی از احتقان پستان

به کودک خود شیر دهید یا پستان های خود را تخلیه کنید تا از احتقان راحت شوید. در فاصله زمان تغذیه نوزاد، کمپرس سرد ممکن است درد و تورم را تسکین دهد.

درمان خانگی سردرد در دوران شیردهی

سعی کنید با شیردهی یا تخلیه مکرر شیر تا آنجا که ممکن است از احتقان سینه جلوگیری کنید. تغذیه کودک با تقاضا، به جای برنامه ریزی برای شیر دادن در فواصل زمانی منظم، می تواند به جلوگیری از احتقان سینه کمک کند. با تنظیم شیردهی برای پاسخگویی به تقاضای کودک، درگیری سینه معمولا از بین می رود.

چه موقع با دکتر خود تماس بگیرید

اگر سردرد شما با تب، قرمزی در پستان و بدن درد همراه است، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. زیرا این می تواند نشانه ای از عفونت پستان باشد، که ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

اگر علائم شما شامل تب و تشنج است، فورا به پزشک مراجعه کنید، زیرا این می تواند نشانه ای از عفونت منتشر شده در خون باشد ( که سپسیس نامیده می شود)، که یک اورژانس پزشکی است.

کمبود آب بدن

اگر از طریق غذاهایی که می خورید و نوشیدنی هایی که می نوشید مایعات کافی دریافت نکنید، دچار کمبود آب بدن می شوید، که می تواند منجر به تحریک پذیری، خستگی، سرگیجه و سردرد شود.

از آنجا که شیردهی به مایعات اضافی نیاز دارد، سعی کنید به یاد داشته باشید به مقدار کافی آب بنوشید تا بدن خود را پر آب (هیدراته) نگه دارید.

درمان سردردهای دوران شیردهی ناشی از کمبود آب بدن

در دوران شیردهی، حفظ رطوبت بدن بسیار مهم است. هنگام سردرد سعی کنید ابتدا یک لیوان آب بنوشید تا ببینید آیا علائم شما فروکش می کند یا خیر.

درمان خانگی سردرد در دوران شیردهی

مایعات شیرین نشده به خصوص آب بنوشید و مقدار زیادی غذای حاوی آب مانند میوه و سوپ بخورید. نگه داشتن یک لیوان آب در مجاورت مکانی که معمولا در آن به نوزاد شیر می دهید می تواند نوشیدن آب در هنگام شیردهی کودک را به شما یادآوری کند. بیشتر مادران شیرده با توجه به بدن خود هنگام تشنگی نیازهای روزانه خود را برآورده می کنند.

قند خون پایین

نخوردن وعده های غذایی هنگام کمبود خواب و مراقبت از نوزاد تازه متولد شده بسیار معمول است، اما خوردن وعده های غذایی منظم و متعادل به ویژه هنگام شیردهی بسیار مهم است. اگر به اندازه کافی غذا نخورید، سطح قند خون شما کاهش می یابد که می تواند باعث سردرد شود. اگرچه فراموش کردن غذا خوردن به عنوان مادر تازه زایمان کرده امری عادی است، اما به تغییرات اشتهای خود توجه کنید زیرا ممکن است نشانه افسردگی پس از زایمان (PPD) باشد.

درمان سردردهای دوران شیردهی ناشی از افت قند خون

یک میان وعده مقوی و سیر کننده داشته باشید. غذاهایی که حاوی فیبر و پروتئین هستند می توانند به شما کمک کنند تا مدت بیشتری احساس سیری کنید.

درمان خانگی سردرد در دوران شیردهی

شیردهی به کالری اضافی نیاز دارد. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) به مادران شیرده توصیه می کنند که روزانه 450 تا 500 کالری اضافی هنگام شیردهی دریافت کنند.

خستگی

کمبود خواب و خستگی می تواند به بروز سردرد کمک کند. زایمان سخت و مراقبت از نوزاد در تمام ساعات شبانه روز طاقت فرسا است. مادران تازه زایمان کرده اغلب خسته و کم خواب هستند، بنابراین جای تعجب نیست که خستگی در دوره پس از زایمان بسیار رایج است. لازم به یادآوری است که خستگی ممکن است نشانه افسردگی پس از زایمان باشد. اگر علائم دیگری از PPD دارید، حتما به پزشک خود بگویید.

درمان سردردهای دوران شیردهی ناشی از خستگی

اگر می توانید چرت بزنید. اگر پزشک شما داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) را تأیید کرده باشد، ممکن است تسکین دهنده درد نیز باشند.

درمان خانگی سردرد در دوران شیردهی

سعی کنید هنگامی که نوزاد دلبندتان خواب است، خود نیز بخوابید و از فرد دیگری برای کارهای خانه کمک بگیرید. شاید بتوانید با استراحت بیشتر، سردردها را از خود دور کنید.

خستگی چشم

از آنجا که نگه داشتن کتاب هنگام شیردهی نوزاد دشوار است، برخی از مادران در حالی که کودک خود را شیر می دهند، روی تبلت یا گوشی هوشمند مطالعه می کنند. اما صرف زمان زیاد برای تماشای صفحه رایانه، تبلت یا تلفن هوشمند می تواند چشم شما را خسته کرده و باعث سردرد شود.

درمان سردردهای دوران شیردهی ناشی از خستگی چشم

در صورت امکان صفحه نمایش ها را خاموش کرده و چشمان خود را ببندید. انجمن بینایی سنجی آمریکا قانون 20-20-20 را توصیه می کند: هر 20 دقیقه ، 20 ثانیه استراحت کنید و به چیزی 20 فوت ( حدود 60 سانتی متر) دورتر نگاه کنید. کاهش روشنایی صفحه نیز ممکن است کمک کند.

درمان خانگی سردرد در دوران شیردهی

استراحت کافی داشته باشید، مرتب در هنگام استفاده از صفحه نمایش استراحت کنید و زمان مشاهده صفحه نمایش خود را محدود کنید تا فشار چشم شما کاهش یابد و از سردرد جلوگیری کند. اگر همچنان از خستگی چشم سردرد می گیرید، به چشم پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است به عینک یا تغییر در نسخه نیاز داشته باشید.

درد عضلانی

شیردهی می تواند باعث ناراحتی و درد گردن یا قسمت فوقانی پشت شود و این نوع فشار معمولا منجر به سردرد می شود. نگاه کردن به سمت پایین به کودک، حفظ وضعیت ناخوشایند برای مدت طولانی و نگه داشتن کودک در وضعیت نامناسب می تواند منجر به درد کمر و گردن شود.

درمان سردردهای دوران شیردهی ناشی از دردهای عضلانی

به فشار و ناراحتی بدن خود توجه کنید و آن را نادیده نگیرید. موقعیت خود را تغییر دهید و بلند شوید و کشش دهید. اگر پزشک شما داروهای مسکن بدون نسخه را توصیه می کند، این موارد نیز کمک می کنند.

درمان خانگی سردرد در دوران شیردهی

ماساژ دادن و انجام حرکات کششی روزانه می تواند باعث راحتی و شل شدن عضلات شود. با موقعیت های مختلف شیردهی و تکیه گاه های حمایت کننده مانند بالش های شیردهی راحتی خود را فراهم کنید.

شرایط غیر مرتبط

موارد زیادی وجود دارد که می تواند منجر به سردرد شود که ممکن است ارتباط مستقیمی با شیردهی نداشته باشد. مواردی مانند آلرژی، تب یونجه و عفونت های سینوسی می توانند باعث ایجاد درد و فشار در سر شما شوند. عفونت های ویروسی و باکتری، میگرن و سایر سردردهای مزمن از دیگر دلایل ایجاد کننده سردرد می باشند که به شیردهی ربطی ندارد اما مادر شیرده را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر در حین زایمان بی حسی اپیدورال یا بلوک نخاعی داشته باشید، می توانید سردردی را که به عنوان سردرد بی حسی نخاعی شناخته می شود، ایجاد کنند. اگر در طی فرآیند بی حسی مقداری از مایعات ستون فقرات شما نشت کند و سطح مایع مغزی نخاعی (CSF) در بدن شما پایین بیاید، می تواند باعث سردرد شود. در بیشتر موارد، هیچ درمانی لازم نیست و سردرد شما باید خود به خود و با استراحت و مایعات برطرف شود. با این حال، اگر بیش از یک روز ادامه یابد، پزشک ممکن است روشی را برای کمک به تسکین درد انجام دهد.

درمان های معمول 

با پزشک خود در مورد سردردهای خود صحبت کنید. او ممکن است بتواند به شما کمک کند داروهای بی خطر را استفاده کنید که هنگام شیردهی از آنها استفاده می شود و به احتمال زیاد شیر را کاهش نمی دهد.

درمان خانگی سردرد در دوران شیردهی

جلوگیری از سردردهای دوران شیردهی همیشه امکان پذیر نیست، اما بسته به شرایط، بعضی اوقات اقداماتی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. برای کاهش سردردهای ناشی از آلرژی از آلرژن های شناخته شده اجتناب کنید و از بهداشت مناسب دست برای جلوگیری از ورود میکروب هایی که منجر به عفونت های ویروسی یا باکتریایی می شوند، استفاده کنید. اگر بیشتر از قبل از تولد فرزندتان سردرد می گیرید، یا اگر شدت سردرد بیش از آنچه قبلا تجربه کرده اید است، با پزشک خود تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر:

انواع سردرد حاملگی

با میگرن در بارداری چه کار کنیم؟

علت و روش های درمان سردرد میگرنی در بارداری

درمان خانگی میگرن و سردرد های شدید در بارداری

?پرسش و پاسخ های سردردهای دوران شیردهی

آیا تغییرات هورمونی دوران شیردهی می تواند سبب سر درد شود؟

بله. در دوره پس از زایمان، سطح استروژن به طرز چشمگیری کاهش می یابد. همزمان، در هفته های اولیه شیردهی، اکسی توسین و پرولاکتین افزایش می یابد. این نوسانات هورمونی ممکن است منجر به سردرد شود. گاهی از این نوع سردرد به عنوان سردرد شیردهی یاد می شود. این سردردهای مربوط به هورمون ممکن است بعد از چند هفته برطرف شود، اما تا زمانی که کودک خود را از شیر بگیرید این نوع سردرد بهبود می یابد.

آیا پر شدن بیش از حد سینه ها در شیردهی می تواند سبب سر درد شود؟

اگر سینه هایتان دچار احتقان شود، سردرد نیز ایجاد می شود. در احتقان سینه ها سفت، متورم و پر از شیر می شوند. تورم حتی ممکن است به زیر بغل نیز کشیده شود. اگر درمان نشود، ممکن است گاهی اوقات منجر به عفونت پستان به نام ورم پستان ( ماستیت) شود. یکی از علائم ورم پستان درد کلی بدن است که می تواند شامل سردرد باشد.

برای جلوگیری از سر دردهای دوران شیردهی چه کنیم؟

مایعات شیرین نشده به خصوص آب بنوشید و مقدار زیادی غذای حاوی آب مانند میوه و سوپ بخورید. نگه داشتن یک لیوان آب در مجاورت مکانی که معمولا در آن به نوزاد شیر می دهید می تواند نوشیدن آب در هنگام شیردهی کودک را به شما یادآوری کند. بیشتر مادران شیرده با توجه به بدن خود هنگام تشنگی نیازهای روزانه خود را برآورده می کنند.

علت اصلی سر دردهای دوران شیردهی چیست؟

اگر از طریق غذاهایی که می خورید و نوشیدنی هایی که می نوشید مایعات کافی دریافت نکنید، دچار کمبود آب بدن می شوید، که می تواند منجر به تحریک پذیری، خستگی، سرگیجه و سردرد شود. از آنجا که شیردهی به مایعات اضافی نیاز دارد، سعی کنید به یاد داشته باشید به مقدار کافی آب بنوشید تا بدن خود را پر آب (هیدراته) نگه دارید.

منبع: verywellfamily