علت درد نوک سینه در زنان و درمان درد نوک سینه چیست؟

دلایل زیادی برای درد نوک سینه وجود دارد. برخی از این دلایل بسیار ساده بوده و به راحتی حل می شوند، مانند سوتین نامناسب و برخی دیگر همچون سرطان سینه جدی تر هستند. به همین دلیل است که در صورت وجود هر گونه درد نوک سینه که بهبود نمی یابد، باید به پزشک مراجعه کنید. برای آشنایی با دلایل درد نوک سینه و کارهایی که می توانید برای مدیریت این علامت انجام دهید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

علت درد نوک سینه در زنان چیست؟

یکی از ساده ترین توضیحات برای درد نوک سینه، اصطکاک است. سوتین شل و گشاد یا پیراهن تنگ می تواند به نوک سینه های حساس شما بمالد و آن ها را تحریک کند. اگر اصطکاک علت درد نوک سینه شما نیست، در اینجا چند علت دیگر را باید در نظر گرفت.

دوره های قاعدگی

برخی از خانم ها متوجه می شوند که سینه هایشان درست قبل از پریود، درد می کند. این درد ناشی از افزایش هورمون های استروژن و پروژسترون است که باعث می شود سینه ها پر از مایع شده و متورم و بزرگ شوند. این درد باید به محض شروع پریود یا مدت کوتاهی بعد از آن، برطرف شود.

بارداری

بارداری زمان تغییر در بدن شما است. با تغییر ترکیب هورمون های بدن برای حمایت از جنین در حال رشد، تغییرات متعددی را در بدن خود مشاهده خواهید کرد، از سینه درد گرفته تا تورم مچ پا. بزرگ و دردناک شدن سینه ها، از اولین علائم بارداری است. همچنین ممکن است برخی از برجستگی های کوچک را در اطراف نوک سینه ها مشاهده کنید.

علائم دیگری که ممکن است نشان دهد که شما باردار هستید، شامل موارد زیر است:

 • پریودهای از دست رفته (پریود نشدن)،
 • حالت تهوع یا استفراغ، از جمله تهوع صبحگاهی،
 • ادرار کردن بیشتر از حد معمول،
 • خستگی،

این درد باید به مرور از بین برود، اما با پیشرفت بارداری، سینه های شما به احتمال زیاد همچنان بزرگ تر شده و رشد خواهند کرد.

اگزما یا درماتیت

پوسته پوسته شدن، کبره بستن یا ایجاد تاول در اطراف نوک سینه علاوه بر درد ممکن است نشان دهد که شما به یک بیماری پوستی به نام درماتیت، مبتلا شده اید. اگزما یکی از انواع درماتیت است.

درماتیت زمانی رخ می دهد که سلول های ایمنی در پوست شما بیش از حد واکنش نشان داده و باعث التهاب شوند. گاهی اوقات ممکن است در اثر تماس با مواد تحریک کننده مانند شوینده ها یا صابون ها دچار درماتیت شوید.

سرطان پستان

درد نوک سینه یکی از علائم سرطان سینه است. به علاوه همراه با درد، ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید:

 • وجود یک توده در سینه شما،
 • تغییرات نوک سینه مانند قرمزی، پوسته پوسته شدن یا چرخیدن به سمت داخل،
 • ترشح از نوک سینه (به غیر از شیر)،
 • تغییر اندازه یا شکل یک سینه،

درد نوک سینه به احتمال زیاد نشانه سرطان نیست. اما اگر علائم دیگری از سرطان سینه را مشاهده کردید، ارزش دارد که معاینه شوید.

درمان درد نوک سینه چیست؟

درمان شما بستگی به علت ایجاد درد در نوک سینه دارد. اگر علت اصطکاک باشد، تغییر سوتین یا پیراهن مناسب تر ممکن است به رفع درد کمک کند. درماتیت نیز با کرم های استروئیدی و لوسیون هایی که التهاب را کاهش می دهند، درمان می شود. این نکات را برای از بین بردن حساسیت نوک سینه ناشی از شیردهی امتحان کنید:

 • مسکن هایی مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، تیلنول) مصرف کنید.
 • روی سینه ها، کمپرس گرم و مرطوب بگذارید.
 • برای جلوگیری از ترک خوردن نوک سینه، از پماد لانولین استفاده کنید.

سرطان پستان ممکن است با یک یا چند مورد از موارد زیر درمان شود:

 • جراحی برای برداشتن توده سرطانی یا کل سینه.
 • پرتودرمانی، که از پرتوهای پرانرژی استفاده می کند و سلول های سرطانی را از بین می برد.
 • شیمی درمانی یا داروهایی که برای از بین بردن سلول های سرطانی در بدن جریان پیدا می کنند.
 • هورمون درمانی، شامل درمان هایی است که هورمون های لازم برای رشد انواع خاصی از سرطان سینه را مسدود می کنند.
 • درمان های هدفمند، شامل داروهایی است که مانع تغییرات خاصی در سلول های سرطانی می شوند که به رشد آن ها کمک می کنند.

علت درد نوک سینه چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر نمی توانید یک دلیل واضح برای درد نوک سینه (مانند قاعدگی یا سوتین نامناسب) پیدا کنید و درد با گذشت زمان برطرف نمی شود، ضروری است که برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید.

پزشک در مورد علائم شما و آنچه به نظر می رسد باعث ایجاد درد شده است، سوال می کند. به عنوان مثال، او ممکن است از شما بپرسد که آیا نوک سینه ها درست قبل از قاعدگی درد می گیرند و یا اینکه در هنگام شیردهی درد را احساس می کنید. سپس پزشک سینه ها و نوک سینه های شما را معاینه می کند. در صورت مشکوک بودن به بارداری، پزشک آزمایش خون را برای تایید آن انجام خواهد داد.

اگر پزشک به وجود سرطان سینه مشکوک شود، یک یا چند مورد از آزمایش های زیر را درخواست می دهد:

 • ماموگرافی: یک روش تشخیصی است که از اشعه ایکس برای جستجوی سرطان در سینه شما استفاده می کند. شما می توانید این بررسی را به عنوان بخشی از غربالگری منظم و یا با هدف تشخیص سرطان سینه انجام دهید.
 • سونوگرافی: از امواج صوتی برای جستجوی تغییرات در سینه شما استفاده می کند. سونوگرافی می تواند مشخص کند که یک توده جامد است که ممکن است نشانه سرطانی بودن توده باشد و یا اینکه با مایع پر شده است که می تواند نشانگر وجود یک کیست باشد.
 • بیوپسی: در این روش پزشک نمونه ای از بافت پستان را برمی دارد. این بافت در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود که توده سرطانی است یا خیر.

درد نوک سینه و شیردهی

مادرانی که از سینه های خود به فرزندشان شیر می دهند، گاهی اوقات به دلیل مکیدن شیرخوار، دچار درد نوک سینه می شوند، این مساله به ویژه هنگامی که نوزاد شما برای اولین بار مکیدن و چفت شدن با سینه را شروع می کند، رخ خواهد داد. در صورت نامناسب بودن محافظ و یا مکش بیش از حد زیاد، دوشیدن شیر با پمپ سینه نیز می تواند باعث درد نوک سینه شود.

درد در نوک سینه ها همچنین می تواند نشانه یکی از این عفونت ها باشد:

ورم پستان (ماستیت)

ماستیت، یک عفونت است که باعث می شود سینه متورم، قرمز و دردناک شود. سایر علائم ماستیت، شامل تب و لرز هستند. هنگامی که شیر در یکی از مجاری شیر شما گیر کرده و باکتری ها در داخل آن رشد می کنند، ممکن است درگیر ماستیت شوید. در این شرایط، پزشک آنتی بیوتیک هایی را برای درمان عفونت تجویز می کند.

ماستیت درمان نشده می تواند منجر به تجمع چرک در سینه شما شود که آبسه نامیده می شود. در صورتی که شما از سینه های خود به فرزندتان شیر می دهید و دچار درد نوک سینه همراه با هر یک از علائم زیر شده اید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • تب،
 • تورم یا گرم بودن سینه،
 • قرمزی پوست روی سینه شما،
 • درد هنگام شیردهی،

برفک

یکی دیگر از دلایل درد نوک سینه در دوران شیردهی، برفک است. برفک یک عفونت قارچی است که در صورت خشک شدن و ترک خوردن نوک سینه در پی شیردهی، ممکن است به آن مبتلا شوید. هنگامی که به برفک دهان دچار شده باشید، بعد از شیر خوردن فرزندتان، احساس درد شدیدی در نوک سینه ها یا کل سینه خواهید داشت.

برفک همچنین می تواند دهان فرزند شما را نیز درگیر کند که به صورت لکه های سفید بر روی زبان، لثه ها و سایر سطوح داخل دهان ظاهر می شود. برفک با کرم ضد قارچ درمان می شود که بعد از شیر دادن باید به نوک سینه ها مالیده شود.

نکاتی برای جلوگیری از درد نوک سینه

اجتناب از لباس های تنگ و پوشیدن سوتین حمایتی، می تواند به کنترل درد نوک سینه کمک کند. هر بار که سوتین جدیدی خریداری می کنید، آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید که اندازه و جنس آن برای شما مناسب است. سایز سینه ها می تواند در طول زمان تغییر کند، بنابراین ارزش دارد که هر از گاهی اندازه سینه های خود را دوباره بررسی کنید.

اگر درد قبل از قاعدگی شما اتفاق می افتد، چند راه برای پیشگیری از آن وجود دارد:

 • از مصرف خوراکی های حاوی کافئین که ممکن است به رشد کیست در سینه ها کمک کند، خودداری کنید.
 • مصرف نمک را در دوران قاعدگی خود محدود کنید. نمک می تواند باعث شود تا بدن شما مایعات بیشتری را در خود نگه دارد.
 • بیشتر ورزش کنید تا بدن شما مایعات اضافی را راحت تر دفع کند.
 • از پزشک خود در مورد مصرف قرص های ضد بارداری مشاوره بگیرید، زیرا گاهی اوقات می توانند از درد جلوگیری کنند.

برای جلوگیری از درد نوک سینه در دوران شیردهی، نکات زیر را امتحان کنید:

 • به طور منظم به فرزند خود شیر بدهید یا شیر را بدوشید تا از سفت شدن بیش از حد سینه های شما جلوگیری شود.
 • برای كاهش فشار، ابتدا از سینه دردناک به فرزندتان شیر بدهید.
 • مطمئن شوید که موقعیت شیردهی صحیح است و دهان فرزندتان به درستی با سینه چفت شده است.
 • مرتباً موقعیت فرزند خود را تغییر دهید.

اگر نمی توانید به چفت شدن دهان شیرخوار با سینه کمک کنید و یا اگر نمی توانید موقعیت مناسبی برای نگه داشتن و شیردهی به فرزند خود پیدا کنید، با مشاوران شیردهی، پزشک یا متخصص اطفال فرزند خود صحبت کنید. آن ها می توانند شیردهی شما را تماشا کرده و نکات و راهنمایی هایی را برای سهولت کار ارائه دهند.

چشم انداز

چشم انداز شما بستگی به این دارد که چه شرایطی باعث ایجاد درد نوک سینه شده است. درد مربوط به قاعدگی، باید خود به خود برطرف شود. درد شیردهی ناشی از عفونت باید با درمان بهبود یابد. چشم انداز سرطان پستان نیز بستگی به مرحله سرطان و نوع درمان هایی دارد که به شما ارائه می شوند.

مطالعه بیشتر:

آیا درد سینه نشانه بارداری است؟

علت بروز و روش های درمان درد نوك سينه در شيردهي

علت تیر کشیدن پستان ها در شیردهی چیست و چه باید کرد؟

درد نوک سینه در شیردهی علت چیست وبرای برطرف شدن درد چه کنیم؟

?پرسش و پاسخ های درد نوک سینه در زنان

درمان درد نوک سینه چیست؟

مسکن هایی مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، تیلنول) مصرف کنید. روی سینه ها، کمپرس گرم و مرطوب بگذارید. برای جلوگیری از ترک خوردن نوک سینه، از پماد لانولین استفاده کنید.

علت درد نوک سینه چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر نمی توانید یک دلیل واضح برای درد نوک سینه (مانند قاعدگی یا سوتین نامناسب) پیدا کنید و درد با گذشت زمان برطرف نمی شود، ضروری است که برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید. پزشک در مورد علائم شما و آنچه به نظر می رسد باعث ایجاد درد شده است، سوال می کند.

چیکار کنم نوک سینه هام قبل از پریود درد نگیره؟

اگر درد قبل از قاعدگی شما اتفاق می افتد، چند راه برای پیشگیری از آن وجود دارد: از مصرف خوراکی های حاوی کافئین که ممکن است به رشد کیست در سینه ها کمک کند، خودداری کنید. مصرف نمک را در دوران قاعدگی خود محدود کنید. نمک می تواند باعث شود تا بدن شما مایعات بیشتری را در خود نگه دارد. بیشتر ورزش کنید تا بدن شما مایعات اضافی را راحت تر دفع کند. از پزشک خود در مورد مصرف قرص های ضد بارداری مشاوره بگیرید، زیرا گاهی اوقات می توانند از درد جلوگیری کنند.

برای جلوگیری از درد نوک سینه چه کنیم؟

برای جلوگیری از درد نوک سینه در دوران شیردهی، نکات زیر را امتحان کنید: به طور منظم به فرزند خود شیر بدهید یا شیر را بدوشید تا از سفت شدن بیش از حد سینه های شما جلوگیری شود. برای كاهش فشار، ابتدا از سینه دردناک به فرزندتان شیر بدهید. مطمئن شوید که موقعیت شیردهی صحیح است و دهان فرزندتان به درستی با سینه چفت شده است. مرتباً موقعیت فرزند خود را تغییر دهید.

منبع: healthline