The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

خوردن بامیه در بارداری مفید است یا مضر؟چند توصیه درمورد مصرف بامیه

شاید اکنون که باردار شده اید یکی از هوس های شما خوردن یک خورشت بامیه خوش رنگ و لعاب باشد! اما درمورد مصرف بامیه در بارداری نگران باشید. اگر خورش بامیه در ماههای اول بارداری از جمله همس های شماست و می خواهید تمامی اطلاعات لازم درمورد خوردن بامیه در بارداری و نیز خورشت بامیه در بارداری را کسب کنید تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ایا بامیه در دوران بارداری خوب است؟

آیا در دوران بارداری هر روز در جستجوی راهی برای داشتن فرزندی سالم و سلامت هستید! بدون شک این موضوع بزرگترین آرزو و مهمترین دغدغه ذهنی تمامی مادران باردار در این دوران می باشد. ولی چگونه می توان نوزادی سالم و زیبا داشت؟ در این متن آن را به شما توضیح خواهیم داد.

بسیاری از مردم برای تقویت قوای جسمانی خود تمایل چندانی به مصرف مواد غذایی ارزان قیمت نشان نداده و ترجیح می دهند از مواد غذایی گران قیمت که به گمان آنها دارای ارزش غذایی بالاتری هستند استفاده کنند. ولی باید به خاطر بسپارید که این شیوه استدلال چندان صحیح و منطقی نیست؛ و گیاه بامیه مصداق روشنی از این ادعا است!

علت این مساله آن است که خوردن بامیه در بارداری می تواند در مقابل بسیاری از مشکلات و عوارض احتمالی این دوران از مادر و جنین محافظت کند.

در واقع بامیه منبع غذایی بسیار باارزشی است که می توان آن را به تنهایی و یا در ترکیب با سایر سبزیجات به جای مصرف تنقلات فاقد ارزش غذایی در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کرد. متن زیر به اهمیت استفاده از خوردن بامیه در بارداری و پیش از آن می پردازد.

 فواید بامیه در بارداری

خورشت بامیه در ماههای اول بارداری می تواند مواد مغذی فراوانی را به بدن جنین و مادر برساند. با مصرف روزانه بامیه در دوران بارداری می توانید به آسانی از بسیاری از عوارض و مشکلات احتمالی و ناخوشایند این دوران در امان باشید.

با گذشت 3500 سال از کشف بامیه، این گیاه به دلیل دارا بودن خواص فراوان و مواد مغذی بسیار با ارزش برای مادر و جنین همچنان در اقصی نقاط جهان به عنوان یکی از مهمترین منابع غذایی گیاهی برای مادران باردار به شمار می رود.

خوردن بامیه در بارداری به لحاظ دارا بودن ویتامین های مختلف از ابتلا جنین به نقص لوله های عصبی مانند "اسپینابیفیدا" پیشگیری کرده و موجب اطمینان از رشد مناسب جنین در رحم مادر می گردد. به کلیه مادران باردار توصیه می شود که در نخستین هفته های بارداری و به خصوص هفته های چهارم و دوازدهم که در طی آن سیستم عصبی جنین در حال شکل گیری است مصرف بامیه را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند.

بایمه سرشار از ویتامین ها و دیگر مواد مغذی است که در این بخش به طور دقیق تر به آنها اشاره شده و به فوائد مصرف آن در دوران بارداری می پردازیم:

 1- ویتامین C

همانگونه که می دانیم مصرف ویتامین C در جذب هر چه بیشتر آهن که از عناصر بسیار مهم و ضروری در روند رشد و تکامل جنین به شمار می رود کمک بسیار موثری به بدن می کند.

 • یک فنجان بامیه حاوی 13 میلی گرم ویتامین C می باشد که مصرف آن بخش وسیعی از نیاز روزمره خانم های باردار به این ویتامین را تامین می کند.
 • ویتامین C از جمله آنتی اکسیدان های قوی به شمار رفته و باعث کاهش فشار خون بالا و پیشگیری از مشکلات قلبی عروقی می شود.
 • مصرف بامیه به لحاظ دارا بودن مقادیر قابل توجه از ویتامین C در تکامل سیستم ایمنی بدن جنین بسیار موثر بوده و در رشد و شکل گیری قسمت های مختلف بدن جنین از جمله عروق خونی، پوست و استخوان ها نقش بسیار مهم و بسزایی دارد.

2- فیبرهای خوراکی

خوردن بامیه خورشتی در بارداری برای مادر بادار بسیار مناسب است زیرا حاوی مقادیر زیادی فیبر خوراکی است. نصف فنجان بامیه حاوی 2 گرم فیبر خوراکی شامل مقادیر متفاوتی از هر دو نوع فیبرهای محلول و نامحلول در آب می باشد.

 • کلیه خانم های باردار باید به منظور مقابله با مشکل یبوست که از جمله شایع ترین عوارض دوران بارداری به شمار می رود به طور منظم 25 گرم فیبر در روز مصرف کنند.
 • نتایج تحقیقات صورت گرفته در مرکز پزشکی مایوکلینیک آمریکا نشان می دهد که مصرف منظم فیبرهای محلول در کاهش کلسترول خون و پیشگیری از مشکل دیابت نقش موثری دارد.
 • مصرف کافی و منظم فیبرهای نامحلول در فرایند هضم غذا موثر بوده و به حفظ عملکرد طبیعی دستگاه گوارش کمک می کند.

3- اسید فولیک

مصرف بامیه در دوران بارداری مقدار قابل توجهی اسیدفولیک به بدن شما می رساند. نصف فنجان بامیه حاوی 37 میلی گرم ویتامین B9 یا اسید فولیک می باشد. مقدار توصیه شده از این ویتامین در دوران بارداری 400 میلی گرم در روز است.

 • اسید فولیک در سنتز مواد ژنتیکی بدن مانند DNA و RNA و همچنین فرایندهایی نظیر ساخت گلبول های قرمز خون مشارکت می کند.
 • مصرف روزانه اسید فولیک در بارداری برای اطمینان از رشد مناسب جنین در این دوران بسیار حیاتی است.
 • بر اساس تحقیقات صورت گرفته در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند مصرف روزانه و منظم اسید فولیک در دوران بارداری احتمال تولد نوزادانی با نقایص مادرزادی به خصوص ناهنجاری های لوله عصبی را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

 4- آنتی اکسیدان ها

حاصل مطالعاتی که در سال های 2010 و 2011 در "مجله آفریقایی بیوتکنولوژی" و "نشریه تغذیه" به چاپ رسید حاکی از آن است که بامیه در مقایسه با سایر انواع سبزیجات از عالی ترین منابع آنتی اکسیدان ها به شمار می رود و خوردن بامیه در دوران بارداری از راهکارهای مناسب برای دریافت انتی اکسیدان ها است.

 • آنتی اکسیدان ها در مهار و خنثی سازی رادیکال های آزاد که منجر به آسیب های سلولی و تخریب DNA بدن می شوند نقش بسیار مهم و اساسی بر عهده دارند.
 • کمبود آنتی اکسیدان هایی نظیر منگنز، روی و مس باعث بروز مشکلات و عوارضی نظیر محدودیت رشد درون رحمی شده و احتمال ابتلا نوزاد به بیماری هایی نظیر دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

چند توصیه

 • همانگونه که اشاره شد خوردن بامیه در بارداری به لحاظ دارا بودن فوائد تغذیه ای فراوان نقش بسیار موثری در حفظ سلامت بدن دارد. بنابراین به منظور بهره مندی بیشتر از فوائد تغذیه ای بامیه در بارداری می توانید در خصوص نیاز بدن به این ماده مغذی و میزان دقیق استفاده از آن در برنامه غذایی روزانه با پزشک خود مشورت کنید.
 • گیاه بامیه را می توان به راحتی از همه جا تهیه کرد. در صورت امکان سعی کنید از محصولات محلی و ارگانیک استفاده کرده و پیش از مصرف آنها را به دقت شسته و آبکشی نمایید.
 • با استفاده از دستورهای آشپزی مختلف می توانید از بامیه در تهیه انواع غذاهای جدید استفاده کرده و با این کار در رژیم غذایی خود تنوع ایجاد کنید. برای حفظ حداکثر ارزش غذایی موجود در بامیه که مصرف آن در این دوران برای رشد جنین بسیار ضروری است سعی کنید در هنگام طبخ تا حد امکان از حرارت اندک و ملایم استفاده کنید.
 • گرچه خوردن خورشت بامیه در دوران بارداری بسیار لذت بخش است اما باید از مصرف بی رویه بامیه در بارداری خودداری کنید. زیرا حتی افراط در مصرف مواد غذایی مفید نیز با اثرات سوء و زیانباری بر سلامت انسان همراه است و رعایت این مساله به خصوص در دوران حساس بارداری از اهمیت و ضرورت دوچندانی برخوردار است!

برای برخورداری از یک رژیم غذایی سالم و متنوع و رفع نگرانی های خود و نیز خوردن بامیه در بارداری یک پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید.