درمان خستگی پس از زایمان و سندروم خستگی مزمن چیست؟

در روزهای بعد از زایمان نگه داری 24 ساعته از نوزاد، شیر دادن های مکرر، بی خوابی هایی که امان شما را بریده است در کنار انجام امورات منزل سبب می شود که خستگی بسیار زیادی را حس کنید. در این میان مادرانی که دچار مشکلاتی نظیر کم خونی، بیماری های مربوط به غده تیروئید و ... هستند، معمولا بیشتر با مشکل خستگی پس از زایمان دست و پنجه نرم می کنند. در این مقاله راهکارهایی را برای درمان خستگی پس از زایمان خدمت شما ارائه خواهیم داد.

راهکارهای موجود برای درمان خستگی پس از زایمان؟

این توصیه‌های ساده می‌تواند در درمان خستگی پس از زایمان، افزایش تحمل خستگی فیزیکی، ذهنی و احساسی به شما کمک کند.

 • وقتی نوزادتان خواب است شما هم بخوابید: وقتی نوزادتان خوابیده است سعی کنید خودتان هم مقداری بخوابید. حتی اگر روز است و از کارهای خانه می‌مانید. اگر نگران هستید که زیاد بخوابید ساعت بگذارید. شاید چرت های کوتاه مدت بهترین درمان خستگی پس از زایمان باشد.
 • وظایف شبانه را با همسر خود تقسیم کنید: از دیگر راهکارهای مفید درمان خستگی پس از زایمان کمک گرفتن از همسر است. اگر شیر می‌دهید همسرتان می‌تواند در عوض کردن پوشک یا انجام کارهای خانه به شما کمک کند. اگر شیرخشک می‌خورد، می‌توانید وظایف غذا دادن به نوزاد را هم با او شریک شوید.
 • از خانواده و دوستان کمک بیشتری درخواست کنید: می‌توانید از خویشان و دوستان کمک بگیرید یا پرستار استخدام کنید تا کارهای خاصی را نظیر امور خانه، آشپزی، مراقبت از بچه‌های بزرگ‌تر یا نوزاد در زمان‌های که شما مشغول استراحت هستید انجام بدهد.
 • الگوهای خواب نوزاد را شناسایی کنید: نوزاد شما یک روال مشخص بیداری شبانه را دنبال نمی‌کند. هرچه بزرگ‌تر می‌شوند شب‌ها مدت بیشتری می‌خوابند. یاد بگیرید به چه مقدار خواب نیاز دارند و زمان‌بندی آن‌ها چیست تا بتوانید کار خود را مطابق با آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.
 • ورزش کنید: ورزش منظم احساس خستگی شما را کاهش می‌دهد. راه‌رفتن روزانه با نوازد باعث می‌شود هوای تازه دریافت کنید و حرکت موجب خواب بهتری برای شما می‌شود. بنا به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، ورزش معتدل به مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته منجر به احوال خوش‌تر، قلب و ریه سالم‌تر و بهبود میزان انرژی می‌شود.
 • ورزش‌های آرامش‌بخش را امتحان کنید: انجام تکنیک‌های آرامش‌بخش به مدت پنج تا ده دقیقه در روز می‌تواند موجب شادابی شما شود. با تمرین‌های آرامش‌بخش ساده‌ای مانند تنفس شروع کنید و تکنیک‌های دیگر را در اینترنت یا توسط کتاب یاد بگیرید.
 • مایعات زیادی بنوشید: آبرسانی مناسب انرژی مورد نیاز شما در روز را تامین می کند و همچنین احوال شما را بهبود می‌بخشد و از راهکارهای ساده برای رفع خستگی بعد از زایمان است. به گفته مرکز کنترل و پیشگری از بیماری‌های آمریکا، مصرف مقدار کافی آب دمای بدن را تنظیم می‌کند، مفاصل را نرم می‌کند، از ستون فقرات محافظت می‌کند و مواد زاید را از طریق تعریق، ادرار و مدفوع دفع می‌کند.
 • مهمانان را عاقلانه انتخاب کنید: اشکالی ندارد از دعوت کردن مهمان خودداری کنید یا از مهمانان بخواهید تا دیروقت در خانه شما نمانند. در انتخاب افرادی که می‌خواهید با آن‌ها وقت بگذرانید سخت‌گیر باشید، چراکه همراهی با آدم‌های مناسب حال شما را تغییر می‌دهد. به جای آدم‌های دیگر با کوچولوی خود ارتباط برقرار کنید و ببینید چطور خود و نوزادتان نتیجه‌اش را خواهید دید.
 • رژیم غذایی خوبی را دنبال کنید: حتی اگر وقت کافی برای خود ندارید سعی کنید برای دور نگه داشتن خستگی غذاهای سالمی را انتخاب کنید. از جمله ترکیبی از کربوهیدرات، پروتئین و مکمل‌های ویتامینی توصیه‌شده توسط پزشک. نگران اضافه وزن نباشید چون حالا وقت مناسبی برای رژیم گرفتن نیست. با این حال از شیرینی و کافئین دوری کنید.
 • نسبت به افسردگی پس از زایمان آگاه باشید: اگر حتی پس از استراحت کافی باز هم احساس خستگی می‌کنید یا وقتی نوزاد شما خواب است، نمی‌توانید شب‌ها بخوابید، می‌تواند به خاطر افسردگی پس از زایمان باشد. با نشانه‌های دیگری نظیر احساس خمودگی و بیچارگی همراه است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

 چه زمانی باید برای درمان خستگی پس از زایمان به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت بروز موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • علاقه‌تان را به همه‌چیز از دست داده‌اید (افسردگی پس از زایمان)
 • خونریزی شدید داشته‌اید (کم‌خونی)
 • احساس خستگی به همراه اضافه شدن بی‌دلیل وزن، یبوست و پوست خشک را تجربه می‌کنید (کم‌کاری تیروئید)

 در زیر به برخی سؤالات مشترک درباره خستگی پس از زایمان پاسخ می‌دهیم. 

سؤالات متداول درمورد درمان خستگی بعد از زایمان

 • سندروم خستگی مزمن چیست؟

سندروم خستگی مزمن یک بیماری حاد، پیچیده و ضعیف‌کننده است که مردان، بانوان و کودکان در تمام نژادها و سنین را مبتلا می‌کند. به آن آماس مغزی عضلانی (ME) و سندروم اختلال ایمنی خستگی مزمن (CFIDS) هم می‌گویند. با اینکه شبیه خستگی پس از زایمان است، اما به دامنه گسترده‌تری از نشانه‌های پی‌شناختی، ایمنی، قلبی عروقی و غدد درون‌ریز مربوط می‌شود.

 •  چه چیزی باعث خستگی فوق‌کلیوی پس از زایمان می‌شود؟

در زمان زایمان، پس از بیرون آمدن جفت سطح پروژسترون کاهش می‌یابد اما میزان استروژن بالا باقی می‌ماند و موجب عدم تعادل هورمون‌ها و تسلط استروژن می‌شود. این شرایط برغدد فوق‌کلیوی تاثیر می‌گذارد و موجب خستگی فوق‌کلیوی می‌شود. خستگی فوق‌کلیوی پس از زایمان با نشانه‌هایی نظیر بدن‌درد، اختلال در خواب، عصبیت و مشکلات گوارش همراه است.

 یادتان باشد باید مراقب خود باشید، خصوصا با استراحت کافی. درمان خستگی پس از زایمان سخت است، اما غیرممکن نیست. فقط این را بدانید زمانی که خستگی مفرط دارید کمک گرفتن هیچ اشکالی ندارد. بدنی که به خوبی استراحت کرده است از بدن خسته بهتر عمل می‌کند.

منبع: momjunction

 

مطالعه بیشتر:

1- علت بی حالی و خستگی شدید در دوران بارداری

2- احساس بی حالی و خستگی شدید در اوایل بارداری، آیا طبیعیست؟

3- تاثیر ورزش در دوران بارداری بر خستگی و افسردگی پس از زایمان

4- راههای از بین بردن افسردگی پس از زایمان چیست؟