اولین رابطه بعد از زایمان چه زمانی باید باشد؟

ورود عضوی جدید به خانواده، فصلی نو در زندگی هر زوج محسوب شده و تمامی جوانب زندگی آن ها و حتی روابط میانشان را تحت تاثیر قرار می دهد تا جایی که حتی مسائل زناشویی نیز از این تغییرات در امان نخواهند بود و شاید اولین رابطه بعد از زایمان به یک چالش تبدیل شود. شاید این اتفاق برای برخی از زوجین غیرقابل پیش بینی باشد و این سوال برایشان ایجاد شود که با به دنیا آمدن فرزند کوچکشان، باید منتظر چه تغییراتی در روابط میان خود و به ویژه روابط زناشوییشان باشند؟ آگاهی داشتن از پاسخ این سوال بسیار مهم است، زیرا نداشتن اطلاعات صحیح سبب توقعات نابجای زوجین از هم، سوءبرداشت آن ها نسبت به هم و در نهایت آسیب دیدن روابط عاطفی و عشق و علاقه میان آن ها می شود. بنابراین اگر شما هم قرار است به زودی بچه دار شوید، بهتر است در مورد اتفاقاتی که پس از تولد فرزندتان در انتظار شما است، بیشتر بدانید.

اولین رابطه بعد از زایمان

اولین رابطه بعد از زایمان و برقراری مجدد رابطه جنسی و صمیمیت، برای والدین جدید اغلب امری دشوار است. عوامل متعددی همچون داشتن زمان کمتر نسبت به گذشته، خستگی، تغییرات هورمونی و نگرانی در مورد پیشگیری از بارداری مجدد، همگی مواردی هستند که بر پدر و مادرهای جدید اثر گذاشته و می توانند برقراری اولین رابطه بعد از زایمان را دچار مشکل کنند.

اگر شما و همسرتان در مورد رابطه جنسی شبیه به هم بوده و چندان در این مورد سخت گیر نیستید، به احتمال زیاد دچار مشکل جدی نخواهید شد. اما اگر شما و همسرتان از لحاظ سطح میل جنسی با یکدیگر متفاوت باشید، کار سخت تر شده و همین مساله نیز به نوبه خود می تواند استرس زیادی را به روابط شما اضافه کند.

برای بیشتر زوجین، در نهایت همه چیز از جمله روابط میان آن ها به مسیر درست خود برمی گردد، اما آنچه که برای بازگشت موفق به این مسیر بیش از هر چیز اهمیت دارد، صبوری شما و همسرتان است. اگر نگران این هستید که شاید زندگی جنسی شما از مسیر خارج شده باشد، لازم است تا با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید.

اولین رابطه بعد از زایمان طبیعی چه زمانی باید باشد؟

وقتی زایمان طبیعی کرده اید احتمالا تا 3 الی 4 هفته خونریزی دارید که به مرور تبدیل به لکه بینی می شود. اگر به یاد داشته باشید در آموزش های بعد از زایمان به شما گفته اند که تا 40 روز نزدیکی نداشته باشید بنابراین بهتر است اولین رابطه بعد از زایمان به بعد از این چهل روز موکول کنید.

اولین رابطه بعد از زایمان سزارین چه زمانی باید باشد؟

در زایمان سزارین گرچه واژن دچار پارگی نشده اما شما بخیه های بسیار دردناکی در زیر شکم خود دارید که نیاز به مراقبت دارند. بعد از سزارین احتمالا تا 4 هفته خونریزی دارید که به مرور کمتر می شود اما زمان مناسب برای اولین رابطه بعد از زایمان به روش سزارین 40 تا 50 روز بعد از زایمان است.

آیا خونریزی بعد از اولین رابطه پس از زایمان طبیعی است؟

خونریزی در اولین رابطه بعد از زایمان شایع است. اگر قبل از برقراری رابطه جنسی ترشحات بعد از زایمان شما کاملا قطع شده بوده و اکنون به خونریزی شدید افتاده اید باید به متخصص مراجعه کرده و علت آن را پیدا کند. اما اگر تا اتمام 40 روز بعد از زایمان صبر نکرده اید، این خونریزی می تواند ادامه خونریزی دوران نفاس باشد.

احساسات جنسی زنان بعد از زایمان

بعد از زایمان و به دنیا آمدن دلبندی که ماه ها در انتظار از راه رسیدن او بودید، ممکن است احساس کنید که ناگهان همه چیز تغییر کرده و دیگر هرگز نمی توانید و یا حتی نمی خواهید که با همسرتان رابطه جنسی داشته باشید. اما باید بدانید که این حالت موقتی است، به تدریج و با گذشت زمان احساسات شما بهبود خواهند یافت و علاقه شما به رابطه جنسی مجددا باز خواهد گشت. برای بسیاری از زنان، بازگشت علائق جنسی در طی 1 تا 3 ماه پس از تولد نوزاد آن ها رخ می دهد، اما اگر این بازه زمانی طولانی تر هم شود، باز جای نگرانی نداشته و می توان گفت که امری طبیعی است.

آیا تحریک جنسی در هنگام شیردهی طبیعی است؟

برخی از مادران در هنگام شیردهی از سینه های خود به فرزندشان، متوجه برانگیخته شدن احساسات جنسی خود شده و از این بابت شرمسار می شوند. اگر شما هم چنین احساساتی را تجربه کردید نباید خودتان را سرزش کنید، زیرا این اتفاق کاملا طبیعی بوده و به دلیل ترشح هورمون اکسی توسین رخ می دهد که در تخلیه شیر و همچنین تحریک جنسی نقش مهمی بر عهده دارد. در واقع وقتی که بچه ها برای شیر خوردن از سینه مادرشان تلاش می کنند، هورمون اکسی توسین برای کمک به تخلیه شیر ترشح شده و به نوبه خود سبب تحریک جنسی مادر نیز می شود.

آیا بی میلی جنسی در دوران شیردهی طبیعی است؟

همچنین مادران شیرده ممکن است تا زمانی که به شیردهی از سینه های خود ادامه دهند، علاقه کمتری به رابطه جنسی داشته باشند که این مساله نیز امری طبیعی است.

بهترین زمان برای اولین رابطه بعد از زایمان چه موقعی است؟

اینکه بهترین زمان برای اولین رابطه بعد از زایمان کی هست و چه زمانی بعد از به دنیا آمدن نوزاد مجددا رابطه جنسی را شروع کنید، بیشتر از هر چیز به این برمی گردد که چه زمانی برای انجام این کار احساس آمادگی می کنید. مگر اینکه پزشک شما خلاف این را توصیه کرده باشد که در این صورت باید بر اساس نظر او عمل کنید.

بهترین زمان برای اولین رابطه بعد از زایمان سخت

اگر زایمان سختی داشته اید یا بخیه خورده اید، باید این نکته را در نظر بگیرید که بدن شما برای بهبودی به زمان نیاز دارد و نمی توانید بلافاصله با همسرتان وارد ارتباط شوید. بسیاری از مادران جدید در هنگام شروع رابطه جنسی پس از زایمان، احساس درد یا ناراحتی را تجربه می کنند که چنین احساسی می تواند باعث ترس آن ها از ادامه رابطه شود. اما این مشکل دائمی نبوده و معمولاً با گذشت زمان بهبود می یابد. استفاده از یک روان کننده یا کرم های واژینال حاوی استروژن ممکن است رابطه جنسی را در این زنان راحت تر کند. به علاوه در برخی از مواقع این ناراحتی می تواند به دلیل اسپاسم (گرفتگی و انقباض) عضلات و یا اضطراب نیز رخ دهد.

از طرف دیگر، برخی از مادران جدید و شریک زندگیشان، ممکن است احساس کنند که رابطه جنسی پس از تجربه زایمان برای آن ها مانند گذشته رضایت بخش نیست، زیرا عضلات واژن پس از کشیده شدن در هنگام زایمان بسیار شل شده اند. اما باز هم جایی برای نگرانی وجود ندارد، زیرا با گذشت زمان این عضلات دوباره به حالت معمول خود باز خواهند گشت. انجام ورزش های پس از زایمان و به ویژه تمرینات کف لگن و تمرین کگل (kegel)، می توانند به تسریع این روند کمک کنند.

شیردهی می تواند باعث خشکی واژن شود، اما خوشخبتانه استفاده از ژل ها و مواد روان کننده می تواند به رفع این مسئله و تسهیل رابطه جنسی کمک کند. به علاوه اگر از سینه های خود به فرزندتان شیر می دهید، ممکن است متوجه شوید که در حین رابطه جنسی از پستان شما شیر نشت می کند. اگرچه این اتفاق امری کاملا طبیعی محسوب می شود اما شاید باعث خجالت شما شده و یا احساس خوبی را برایتان به همراه نداشته باشد. برای جلوگیری از وقوع این مشکل، بهترین راهکار این است که قبل از برقراری رابطه جنسی، به کوچولوی خود شیر داده و یا اینکه شیرتان را بدوشید.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که بدن شما بعد از بارداری و به دنیا آمدن فرزندتان ممکن است مانند گذشته نباشد. حتی این احتمال وجود دارد که قسمت هایی از بدن شما مانند پستان ها، شکم یا پاها نیز دستخوش تغییر شده باشند. مجموع این تغییرات می تواند بر احساسات شما نسبت به خودتان از جمله احساس جذاب بودن از لحاظ جنسی، تأثیر منفی بگذارد. در مواجهه با چنین احساساتی به یاد داشته باشید که بسیاری از این تغییرات ظاهری موقتی بوده و با گذشت زمان و اندکی تلاش از جانب خود شما برطرف می شوند. به علاوه مهم درون شما است و تغییرات ظاهری بهای از خود گذشتگی شما برای به دنیا آوردن ثمره عشقتان هستند. اما اگر با این وجود، پذیرفتن تغییرات برایتان دشوار است، حتما با یک روانشناس یا مشاور صحبت کنید تا به شما برای غلبه بر این مشکل کمک کنند.

پیشگیری از بارداری مجدد، پس از زایمان

به عنوان زوجی که به تازگی پدر و مادر شده اند، ممکن است هنوز آمادگی این را نداشته باشید که فرزند دیگری به جمع خانواده شما اضافه شود، بنابراین بهتر است قبل از شروع دوباره رابطه جنسی، به فکر پیدا کردن راهی برای پیشگیری از بارداری باشید. در ویزیتی که شش هفته پس از زایمان برای معاینه مادر و نوزاد انجام می شود، پزشک یا ماما معمولاً در مورد پیشگیری از بارداری با شما صحبت می کنند. اما اگر شما و همسرتان می خواهید قبل از این زمان با یکدیگر رابطه داشته باشید، لازم است تا هرچه زودتر با پزشک یا مامای خود در مورد بهترین روش پیشگیری از بارداری صحبت کنید.

شاید برایتان عجیب باشد اما بعضی از مادران حتی قبل از اینکه برای اولین بار پس از زایمان پریود شوند، تخمک گذاری را شروع کرده و بنابراین قدرت باروری دارند. چنین خانم هایی در صورت داشتن رابطه جنسی بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، ممکن است مجددا و با فاصله کمی از زایمان قبلی، باردار شوند.

شاید به شما گفته شود که شیردهی احتمال بارداری مجدد را کم می کند. اما باید بدانید که این مساله فقط در صورتی صحت دارد که مادر جدید:

• به صورت شبانه روز از سینه های خود به فرزندش شیر بدهد.

• غذا یا نوشیدنی دیگری به نوزاد خود ندهد (تغذیه انحصاری با شیر مادر).

• سن فرزند او کمتر از شش ماه باشد (علت این است که بعد از رسیدن به شش ماهگی، تغذیه انحصاری با شیر مادر پایان یافته و تغذیه تکمیلی شروع می شود).

• از زمان زایمان تا کنون پریود نشده باشد.

اما به خاطر داشته باشید که هیچ تضمینی وجود ندارد و اگر بدون داشتن یک روش مطمئن پیشگیری از بارداری رابطه جنسی برقرار کنید، هنوز هم ممکن است باردار شوید.

بنابراین فارغ از انتخاب زمان مناسب برای اولین رابطه بعد از زایمان و نیز روش شیردهی، بهتر است در مورد گزینه های پیشگیری از بارداری با پزشک عمومی، متخصص زنان و یا یک ماما صحبت کنید. این نکته را نیز فراموش نکنید که تحت هیچ شرایطی مجاز به تصمیم گیری خودسرانه در این مورد نیستید، زیرا برخی از روش های پیشگیری از بارداری برای مادران شیرده مناسب نیستند.

احساسات شما و احساسات شریک زندگیتان در مورد رابطه جنسی

ممکن است در ماه های ابتدایی پس از تولد کوچولوی خود از اینکه به برقراری رابطه جنسی علاقه مند نیستید، احساس سردرگمی یا نگرانی کنید. شریک زندگی شما نیز در مواجهه با چنین موقعیتی ممکن است احساس طرد شدن یا ناخواسته بودن را تجربه کند که قطعا هیچ یک از این احساسات خوشایند نیستند.اگرچه این احساسات عجیب و غریب و گیج کننده خیلی مفرح و دلچسب نیستند، اما باید اعتراف کرد که همه آن ها کاملا طبیعی به شمار می آیند. مطمئناً شما تنها زوجی نیستید که این اتفاقات را پشت سر می گذارند و بسیاری از والدین در روزهای اولیه تشکیل خانواده و بچه دار شدن و حتی ماه ها و سال های پس از آن، چنین احساساتی را تجربه می کنند. به عنوان مثال یک پدر جدید ممکن است با خود بگوید که: "احساس می کنم فقط یک اهدا کننده اسپرم هستم و دیگر مانند قبل مفید و جذاب به نظر نمی رسم!" . یک مادر جدید هم ممکن است با خود فکر کند که: "او فقط نمی فهمد که من الان علاقه ای به داشتن رابطه ندارم!".اما آنچه که در این میان اهمیت دارد این است که چنین احساساتی نباید سبب لطمه دیدن صمیمیت و تخریب روابط عاطفی میان زوجین شوند.

بازسازی صمیمیت: ایده ها

علاوه بر روابط جنسی، راه های دیگری نیز برای ارتباط داشتن با شریک زندگی وجود دارند. صحبت کردن در مورد احساساتی که دارید و گوش دادن به همسرتان به باز نگه داشتن خطوط ارتباطی بین شما دو نفر کمک می کند و به علاوه باعث خواهد شد تا هر دوی شما آنچه را که در مورد روابطتان اتفاق می افتد را بهتر درک کنید.

اگر یکی از شما در خانه از بچه مراقبت کرده و دیگری خارج از خانه کار می کند، بررسی کنید که آیا از نحوه تقسیم کارهای خانه راضی هستید؟

هنگامی که به تازگی پدر و مادر شده اید، گذراندن وقت بیشتر با یکدیگر می تواند چالش برانگیز باشد، اما هنوز هم مهم است که زمانی را به خودتان دو نفر اختصاص دهید. شاید بتوانید با هم به پیاده روی رفته یا در کنار هم یک شام دو نفره و عاشقانه بخورید. اگر نمی توانید شخصی را پیدا کنید که از فرزندتان مراقبت کند، ناامید نشوید. تنها کافی است هنگام پیاده روی، دلبند کوچکتان را در کالسکه گذاشته و با خودتان همراه کنید یا اینکه بعد از خوابیدن او، یک وعده غذایی را با هم بخورید.

روش های مختلفی برای دادن و دریافت لذت جنسی وجود دارد. بنابراین رابطه جنسی و دخول، را به عنوان نقطه پایان در نظر بگیرید، نه شروع رابطه. با انجام دادن کارهای ساده ای مانند گرفتن دست و نوازش کردن بدن شروع کنید. وقتی هر دو آماده باشید، محبت جسمی می تواند مانند پیش زمینه عمل کرده و منجر به رابطه جنسی شود. به عنوان مثال در حینی که فرزندتان در طی روز چرت می زند، می توانید در کنار یکدیگر استراحت کرده و به نوازش هم بپردازید، همین کار ساده زمانی را برای وقت گذرانی در کنار هم در اختیار شما قرار داده و به بهبود احساساتتان کمک خواهد کرد.

مراقب خودتان باشید

تغذیه سالم و ورزش در کنار استراحت و خواب کافی، همگی از جمله راه های مراقبت از خود هستند. اگر خسته و مریض باشید یا اینکه استرس داشته باشید، ممکن است سخت تر به برقراری رابطه جنسی علاقه پیدا کنید. اگر کوچولوی شما شب ها بیدار است و باعث بدخوابی شما می شود، سعی کنید در طول روز زمانی را به استراحت کردن اختصاص دهید تا مریض نشوید و برای روابط دو نفره خود نیز انرژی کافی را داشته باشید.

وقتی که فرزند کوچکی به جمع خانواده شما اضافه می شود، این کاملا طبیعی است که به دلیل مراقبت کردن از او و انجام امور منزل، نیازهای خود را فراموش کنید. اما به یاد داشته باشید که حفظ تعادل در هر کاری واجب بوده و به شما کمک می کند تا در زندگی و همچنین روابط زناشویی موفق باشید. بنابراین هر روز زمان هایی را به خودتان اختصاص دهید، حتی اگر این زمان فقط 15 دقیقه باشد، باز هم بسیار کمک کننده و مفید است. کارهایی مانند ملاقات با یک دوست، پیاده روی یا خواندن کتاب های مورد علاقه، همگی مثال هایی از این دست هستند. شما می توانید زمانی که فرزندتان در خواب است، صبح ها قبل از اینکه بیدار شود و یا در زمان استراحت و ناهار در محل کار خود به این کارها بپردازید.

به علاوه لازم است بدانید که اگر شما و همسرتان احساس کمبود دارید و همچنین علاقه خود را به رابطه جنسی از دست داده اید، این مساله می تواند نشانه ای از افسردگی پس از تولد (PND) باشد. بنابراین در صورت تجربه چنین احساساتی بسیار مهم است که به پزشک یا روانشناس مراجعه کرده و در این زمینه از آن ها کمک بگیرید.

از کجا کمک بگیرید

اگر فکر می کنید که شما و همسرتان به کمک نیاز دارید، می توانید با پزشک عمومی، متخصص زنان و یا یک ماما صحبت کنید. آن ها در صورت لزوم شما را به یک درمانگر اختلالات جنسی و یا یک مشاور روانشناس ارجاع می دهند. سایر والدین نیز می توانند منبعی عالی برای کمک گرفتن و پشتیبانی باشند. بنابراین می توانید به گروه هایی یا سایت هایی که پدر و مادرهای جدید در آن ها عضو هستند، پیوسته و از تجربیات آن ها درمورد اولین رابطه بعد از زایمان استفاده کنید.

مطالعه بیشتر:

اولین رابطه بعد از سزارین چه زمانی مجاز است؟

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان چه زمانی باید باشد؟

بهترين زمان نزديكي پس از زايمان طبيعي چه موقع است؟

نزدیکی بعد از زایمان ،راهکارهای بازگشت به نزدیکی بعداز زایمان

?پرسش و پاسخ های اولین رابطه بعد از زایمان

آیا خونریزی بعد از اولین رابطه پس از زایمان طبیعی است؟

خونریزی در اولین رابطه بعد از زایمان شایع است. اگر قبل از برقراری رابطه جنسی ترشحات بعد از زایمان شما کاملا قطع شده بوده و اکنون به خونریزی شدید افتاده اید باید به متصص مراجعه کرده و علت آن را پیدا کند. اما اگر تا اتمام 40 روز بعد از زایمان صبر نکرده اید، این خونریزی می تواند ادامه خونریزی دوران نفاس باشد.

اولین رابطه بعد از زایمان سزارین چه زمانی باید باشد؟

در زایمان سزارین گرچه واژن دچار پارگی نشده اما شما بخیه های بسیار دردناکی در زیر شکم خود دارید که نیاز به مراقبت دارند. بعد از سزارین احتمالا تا 4 هفته خونریزی دارید که به مرور کمتر می شود اما زمان مناسب برای اولین رابطه بعد از زایمان به روش سزارین 40 تا 50 روز بعد از زایمان است.

اولین رابطه بعد از زایمان طبیعی چه زمانی باید باشد؟

وقتی زایمان طبیعی کرده اید احتمالا تا 3 الی 4 هفته خونریزی دارید که به مرور تبدیل به لکه بینی می شود. اگر به یاد داشته باشید در آموزش های بعد از زایمان به شما گفته اند که تا 40 روز نزدیکی نداشته باشید بنابراین بهتر است اولین رابطه بعد از زایمان به بعد از این چهل روز موکول کنید.

بهترین زمان برای اولین رابطه بعد از زایمان چه موقعی است؟

اینکه بهترین زمان برای اولین رابطه بعد از زایمان کی ست و چه زمانی بعد از به دنیا آمدن نوزاد مجددا رابطه جنسی را شروع کنید، بیشتر از هر چیز به این برمی گردد که چه زمانی برای انجام این کار احساس آمادگی می کنید. مگر اینکه پزشک شما خلاف این را توصیه کرده باشد که در این صورت باید بر اساس نظر او عمل کنید.

منبع: raisingchildren