بهترین مکمل های باروری و مولتی ویتامین برای باردار شدن چیست؟

ویتامین ها و مکمل های باروری را می توان در قفسه های داروخانه ها، سوپرمارکت ها، فروشگاه های مواد غذایی سالم و حتی در اینترنت یافت. در حالی که این محصولات معمولاً بازاریابی دارند که قانع کننده است و به سختی می توان از آنها چشم پوشی کرد، وعده هایی که می دهند اغلب فراتر از شواهد برای تأیید ادعاها است. برخی از ویتامین های باروری ممکن است مزایایی داشته باشند یا حداقل احتمالاً به شما آسیب نمی رسانند. با این حال، سایر محصولات و مکمل ها نه تنها بی اثر هستند بلکه می توانند مضر نیز باشند. در ادامه این متن همه چیز را در مورد مکمل های باروری برای شما شرح خواهیم داد.

آنچه در مکمل های باروری وجود دارد و نحوه تصمیم گیری در مورد مصرف آنها

در حالت ایده آل، شما باید ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را از طریق رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض آفتاب کافی (برای ویتامین دی) دریافت کنید. در بعضی موارد، این راه ها کافی نیستند و مصرف مکمل لازم است.

دکتر کوین دودی، متخصص غدد درون ریز در باروری در دالاس تگزاس می گوید: "سبک زندگی مدرن ممکن است از مکمل های غذایی بهره مند شود." "محصولات تجاری در دسترس است، اما هیچ داده ای برای توصیه یک فرمول برای بهبود ظرفیت تولید مثل وجود ندارد."

مکمل های باروری دقیقا چی هستن؟

مکمل های باروری اغلب بیش از ویتامین ها هستند. محصولات ممکن است حاوی آنتی اکسیدان، هورمون یا مواد دیگری باشند که احتمالاً باعث افزایش قدرت باروری می شوند، اما شواهد در تایید این ادعاها ضعیف است. مکمل های دیگر حاوی داروهای گیاهی هستند. باید به خصوص در مورد این محصولات احتیاط کنید زیرا بعضی از گیاهان با داروهای تجویزی از جمله برخی داروهای باروری تداخل خطرناکی دارند.

شما همیشه باید قبل از شروع هر درمان جایگزینی، که شامل مکمل هایی است که می توانید بدون نسخه دریافت کنید، با پزشک یا مرکز بهداشتی خود صحبت کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که پزشکان تنها می توانند طبق دسته بندی های خاص  FDA در مورد بارداری مشاوره دهند. آنها ممکن است نتوانند یک مکمل را توصیه کنند، خصوصاً اگر این ماده گیاهی باشد، به این معنی که تصمیم آگاهانه به شما بستگی دارد.

در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد که اگر در نظر دارید مکمل های باروری را مصرف کنید، باید بدانید.

تبلیغات نقش مهمی در معرفی انواع ویتامین ها و مکمل های باروری بازی می کند که باید در نظر گرفته شود. شرکت ها امیدوارند بدون ارائه اطلاعات علمی یا شواهد زیادی برای اثبات کارآیی محصولات خود، این فرآورده ها را به جمعیت آسیب پذیر بفروشند.

مشکل مکمل ها

بسیاری از مکمل های "طبیعی" بدون نسخه با کمتر از 50 دلار در دسترس هستند. بسیاری از این محصولات ادعا می کنند که باروری شما را بدون نیاز به داروهای تجویز شده بهبود می بخشند. آنها همچنین ممکن است ادعا کنند که احتمال درمان را بالا می برند.

هنگامی که صدها یا هزاران (اگر نه ده ها هزار) دلار برای داروهای باروری،IUI یا IVF خرج می کنید ، توجیه هزینه کمتری برای کالایی که می توانید به صورت آنلاین یا در فروشگاه تهیه کنید آسان است. این همان چیزی است که تولید کنندگان مکمل امیدوارند که محصولات خود را بر اساس آن به فروش برسانند.

گرچه این مکمل ها نسبتاً ارزان بوده و به راحتی تهیه می شوند، اما مکمل های باروری بدون مشکل نیستند. بسیاری از آنها منحصر به افرادی نیستند که قصد باردار شدن دارند.

سازمان غذا و داروی آمریکا (AFD) در مورد مکمل ها به اندازه داروهای تجویزی سختگیری نمی کند.

شما احتمالاً عبارت "این محصول توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ارزیابی نشده است"، "این محصول برای تشخیص، معالجه، درمان یا پیشگیری از بیماری نیست " را روی بسته بندی و برچسب محصول دیده اید.

سلب مسئولیت اغلب در زیر ادعاهای چشمگیر سلامت یک محصول ظاهر می شود و هنگام ارزیابی یک مکمل باید به هشدار آن توجه کنید.

به عنوان مثال، مکمل های باروری که حاوی ماده ای به نام کوآنزیم 10Q هستند اغلب ادعا می کنند که آنزیم می تواند "کیفیت تخمک" را در زنان بالای 40 سال بهبود بخشد. اگرچه ممکن است این برچسب مستقیماً چنین نگوید، اما معنی این است که این محصول به فرد کمک می کند تا بر کاهش باروری مرتبط با سن تآثیر بگذارند.

دودی می گوید: "مطالعات روی موش ها نشان داده است که مکمل کوآنزیم 10Q می تواند کیفیت تخمک و احتمال چند قلویی را در موشهای مسن بهبود بخشد." "کوآنزیم کی ماده ای طبیعی است که در تولید انرژی در سلول ها دخیل است، اما ممکن است با افزایش سن این مولکول به اندازه کافی تولید نشود." "

اگرچه از نظر تئوری خوب به نظر می رسد، دودی اضافه می کند که این تحقیق دارای اخطار است: "هیچ مطالعه انسانی برای تایید بهبود کیفیت تخمک با مکمل کوآنزیم انجام نشده است. اما این مکمل نسبتاً ارزان است و بعید است مضر باشد."

مسئله دیگر در مورد مکمل ها (به طور کلی، نه فقط مکمل های باروری) این است که ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ذکر شده در برچسب باشند یا نباشند. مطالعات در مورد مکمل ها و ویتامین های عمومی نشان داده است که محتوای واقعی محصولات همیشه با برچسب ها مطابقت ندارد.

تولیدکنندگان مکمل از نظر قانونی موظف هستند از صحت آنچه در برچسب محصول درج شده است اطمینان حاصل کنند. با این حال، از آنجا که هیچ کس آنها را بررسی نمی کند، نمی توانید مطمئن باشید آنچه در بسته بندی مکمل مشاهده می کنید همان چیزی است که به دست می آورید.

آیا مکمل ها بی خطر هستند؟

مسئله دیگر هر مکمل یا محصول ویتامینی این است که کلمه "طبیعی" برابر "بی خطر" یا بدون عوارض نیست. ممکن است بیش از حد ویتامین مصرف کنید، یا واکنش های نامطلوب و حتی خطرناک نسبت به مکمل های گیاهی تجربه کنید.

مکمل های باروری همچنین می توانند با داروهای تجویز شده و بدون نسخه پزشک تداخل داشته باشند. در بعضی موارد، مکمل ها می توانند اثر داروها را ضعیف کنند. در موارد دیگر، می تواند اثر آنها را قوی تر کند.

به عنوان مثال، گیاه مخمر سنت جان به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای درمان افسردگی استفاده می شود. با این حال، این داروی گیاهی "طبیعی" می تواند باعث از بین رفتن اثر قرص های جلوگیری از بارداری شود و می تواند با برخی از داروهای تجویز شده برای درمان مشکلات سلامت روان تداخل ایجاد کند.

ترکیب مکمل ها نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند زیرا گیاهان مختلف می توانند تداخل کنند. مصرف چندین مکمل می تواند منجر به مصرف بیش از حد ویتامین یا مواد معدنی شود. به عنوان مثال، سلنیوم در بسیاری از مکمل های باروری یافت می شود و همچنین در بیشتر قرص های ویتامین روزانه وجود دارد. مصرف زیاد سلنیوم می تواند خطرناک باشد.

حتی ممکن است از این نکته آگاه نباشید که مکمل یا درمانی که استفاده می کنید می تواند مضر باشد زیرا می توانید این محصولات را در فروشگاه های مواد غذایی، داروخانه یا حتی بصورت آنلاین و بدون نسخه پزشک دریافت کنید. در حالی که می توانید این محصولات را بدون درخواست از مرکز بهداشتی و درمانی خود تهیه کنید، همیشه باید قبل از مصرف مکمل، ویتامین یا داروی درمانی یا افزودن محصول جدید با پزشک یا مرکز بهداشتی خود صحبت کنید.

آنچه ممکن است در مکمل های باروری پیدا کنید

هر مکمل متفاوت است. شما باید برچسب روی هر محصولی را که در نظر دارید با دقت مرور کنید و از پزشک خود سوال کنید که آیا مصرف آن برای شما بی خطر است یا خیر. این لیست از ترکیبات جامع نیست و تمام تأثیرات احتمالی هر مکمل را ذکر نمی کند. اگر پرسش یا نگرانی در مورد یک مکمل یا ماده خاص دارید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها در اکثر مکمل های باروری، اغلب به عنوان ویتامین C، یافت می شوند. سایر ترکیبات رایج آنتی اکسیدانی حاوی چای سبز، ملاتونین و یوبی کوینول است. برخی تحقیقات نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها ممکن است تأثیر مثبتی بر سلامت اسپرم و کیفیت تخمک داشته باشند.

آمینو اسید

اسیدهای آمینه عناصر سازنده پروتئین هستند و برای زندگی انسان ضروری هستند. بدن ما برخی از اسیدهای آمینه را به خودی خود ایجاد می کند، اما برخی دیگر باید از طریق رژیم غذایی دریافت شوند. دو آمینو اسید که معمولاً به مکمل های باروری اضافه می شوند، ال- آرژنین و ال- کارنتین هستند.

ال آرژنین ممکن است باعث بهبود جریان خون در رحم و تخمدان شود. با این حال، یک مطالعه که در سال 2017 منتشر شد، نشان داد که مقادیر بالاتر ال آرژنین در مایع فولیکولی با تعداد بیشتری از جنین ها و تعداد بازیابی تخمک در طی درمان با IVF همراه است.

مطالعات در مورد مزایای احتمالی ال کارنتین اندک بوده است، اما ممکن است باعث بهبود حرکت (تحرک) اسپرم و مورفولوژی (شکل) آن شود.

توت درخت عفیف

توت درخت عفیف که گاهی اوقات فقط به عنوان ویتکس شناخته می شود، یک مکمل گیاهی است که برای سلامت باروری زنان استفاده می شود. شواهدی وجود دارد که تاثیر آن را در کاهش علائم قبل از قاعدگی مانند حساسیت پستان پشتیبانی می کند. تحقیقات در مورد مزایای باروری ضعیف تر است، اما نشان داده شده است که می تواند به تنظیم چرخه های نامنظم و بهبود تخمک گذاری کمک کند.

کوآنزیم 10Q ( 10QCO)

در مطالعات حیوانی مشخص شده است که 10QCO کیفیت و کمیت تخمک را بهبود می بخشد، اما هیچ تحقیق فعلی در مورد این اثرات بر روی انسان وجود ندارد. از مطالعات انسانی که روی 10QCO انجام شده است، بیشتر از زنان بر روی مردان انجام شده است. یافته ها نشان می دهد که 10QCO ممکن است تعداد، حرکت و شکل اسپرم را بهبود بخشد.

DHEA

 دهیدرواپیاندروسترون (DHEA) هورمونی است که توسط غدد فوق کلیه ترشح می شود. زنان با ذخایر تخمدان کم ممکن است از این ماده بهره مند شوند. تحقیقات نشان داده است که درمان با DHEA در زنان دارای ذخایر تخمدان کاهش یافته ممکن است میزان موفقیت بارداری را در طی درمان IVF بهبود بخشد.

مشخص نیست که زنان با ذخایر طبیعی تخمدان می توانند از DHEA بهره مند شوند. در حقیقت، مکمل DHEA می تواند سطح آندروژن را بالا ببرد و باعث عوارض جانبی ناخواسته ای مانند رشد غیرمعمول مو، چرخه های نامنظم و صدای عمیق و همچنین احتمالاً کاهش باروری شود.

میو اینوزیتول

اینوزیتول توسط بدن انسان تولید می شود و همچنین در برخی از غذاها از جمله لوبیا، ذرت، آجیل و میوه نیز یافت می شود. اینوزیتول گاهی اوقات به گروه ویتامین B اختصاص داده می شود، اگرچه طبقه بندی آن مورد بحث است.

به نظر می رسد اینوزیتول برای تنظیم انسولین نیز ضروری است. تحقیقات در مورد میواینوزیتول به عنوان یک مکمل در درجه اول در زنان مبتلا به PCOS (بیماری مرتبط با مقاومت به انسولین) انجام شده است.

یک متا آنالیز کوچک از میو اینوزیتول و زنان مبتلا به PCOS نشان داد که ممکن است تخمک گذاری را بهبود بخشد و چرخه قاعدگی را تنظیم کند. با این حال، مشخص نبود که آیا می تواند میزان بارداری را بهبود بخشد.

NAC ناک (آن- استیل- ال- سیستئین)

ناک به عنوان آن استیل سیستئین نیز شناخته می شود. این یکی از انواع اسیدهای آمینه سیستئین است. ناک دارای خواص آنتی اکسیدانی است و ممکن است از انواع خاصی از مرگ سلولی جلوگیری کند. همچنین به نظر می رسد به عنوان یک ماده حساس به انسولین عمل می کند.

درمان با مکمل NAC ممکن است میزان تخمک گذاری را بهبود بخشد، به ویژه در زنان مبتلا به PCOS. برخی از تحقیقات حاکی از آن است که ترکیب ناک با کلومید می تواند به زنان در غلبه بر مقاومت در برابر کلومید کمک کند، اما مطالعات دیگر شواهدی از این پیشرفت ها پیدا نکرده اند.

ویتامین ها

ویتامین هایی که معمولاً به مکمل های باروری اضافه می شوند شامل فولات، روی ، ویتامین های گروه B، ویتامین C، ویتامین E، منیزیم و سلنیوم هستند. در دوران بارداری، فولات (که به آن اسید فولیک نیز گفته می شود) برای جلوگیری از چندین ناهنجاری مادرزادی ضروری است.

مکمل های دارای فولات در صورت عدم دریافت کافی از طریق رژیم غذایی یا در معرض خطر بیشتر داشتن فرزند با نقص لوله عصبی، ضروری هستند.

مراکز خدمات بهداشتی گاهاً برای بیماران با سابقه سقط مکرر، فولات اضافی تجویز می کنند. فولات همچنین ممکن است در باروری مردان و سلامت اسپرم نقش داشته باشد.

مکمل ها جایگزین درمان باروری نیستند

اگر مشکل باروری دارید، قبل از انجام آزمایش از مصرف مکمل ها یا روش های درمانی خودداری کنید. با تأخیر در تشخیص می توانید شانس موفقیت درمان باروری را کاهش دهید و به یاد داشته باشید: مکمل های باروری درمان های اثبات شده ای نیستند.

ممکن است از مصرف مکمل ها فوایدی کسب کنید، اما بهتر است انتظارات تان در حد محافظه کارانه باشد. یک درمان دارویی یا مکمل دارویی برای بهبودی مشکلی مانند نارسایی اولیه تخمدان یا افزایش تعداد اسپرم یک تاثیر فوری نخواهد داشت.

بررسی ها

وقتی به بررسی آنلاین ویتامین های باروری می پردازید، انتظار داشته باشید نظرات مثبت بیشتر از منفی را ببینید. افرادی که بعد از استفاده از این محصول باردار می شوند بیشتر احتمال دارد آن را توصیه کنند (حتی اگر این یک اتفاق باشد) کسانی که باردار نمی شوند، احتمالاً فقط به دنبال درمان های دیگر می روند. با این حال، ممکن است برخی در صورت عدم رضایت از اینکه محصول به قول خود عمل نکرده است، یک بررسی منفی (اما صادقانه) ارسال کنند.

اگر به وب سایت سازنده نگاه می کنید، به خاطر داشته باشید که ممکن است همیشه نظرات مثبت از طرف افراد واقعی نباشد و هرگونه بازخورد منفی حذف شود یا اصلاً ارسال نشود.

خواندن نظرات می تواند روش خوبی برای تصمیم گیری در مورد خرید کتاب یا دیدن فیلم باشد، اما معیار مناسبی برای اینکه آیا باید یک مکمل را امتحان کنید نیست.

علائم هشدار دهنده

اکثر شرکت هایی که مکمل های باروری را می فروشند صادقانه سعی می کنند محصولی با کیفیت مناسب و با قیمت مناسب تهیه کنند، اما برخی دیگر سعی دارند از شما کلاهبرداری کنند. افراد و شرکت های غیر صادق می دانند که زوج های نومید و نابارور تا چه اندازه برای باردار شدن تلاش می کنند و از این طریق برای سود بردن  استفاده می کنند.

در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که نشان می دهد یک مکمل می تواند بی کیفیت یا حتی کلاهبرداری باشد:

*ادعا می شود که تحقیقات نتیجه آن را ثابت کرده است اما لیست تحقیقات را ذکر نمی کند. همیشه ادعاهای تحقیقاتی را که یک تولید کننده در وب سایت های شخص ثالث مطرح می کند (مانند PUBMED) جستجو کنید.

*قول های زیاد می دهد. هیچ مکمل یا ویتامین نمی تواند ناباروری را درمان کند (حتی IVF نمی تواند بارداری شما را تضمین کند).

*به "دانشمندان" یا "پزشکان" ارجاع می دهند اما اسامی را ذکر نمی کند. بدون نام کامل، نمی توانید از وجود متخصصانی که "پشت سر آنها ایستاده اند" مطمئن باشید. نه تنها باید نام کارشناس مشخص باشد، بلکه اعتبار وی نیز باید درج شود (و دقیق).

*وب سایت حاوی گرامر ضعیف یا غلط های املایی است. قرار دادن وب سایت ها یا ایمیل ها با بی توجهی خط قرمز های اصلی هستند که نشان میدهد یک محصول می تواند کلاهبرداری باشد.

سخنی با خوانندگان

ایجاد تغییر در سبک زندگی برای بهبود سلامت و سلامتی شما می تواند احتمال موفقیت در بارداری را افزایش داده و احساس توانمندی را فراهم کند. مصرف یک ویتامین یا مکمل باروری می تواند بخشی از این برنامه عملیاتی باشد، اما مشخص نیست که (در صورت وجود) چه مقدار از این محصولات بهره خواهید برد.

مکمل های باروری "درمانی" برای ناباروری نیستند. شما نباید ارزیابی باروری را به تعویق بیندازید، زیرا برخی از دلایل ناباروری با گذشت زمان بدتر می شوند.

اگر 1 سال تلاش کرده اید (یا 6 ماه، اگر بیش از 35 سال دارید)، مطمئن شوید که هم شما و هم همسرتان آزمایش انجام دهید. بعد از اینکه ارزیابی باروری انجام دادید، می توانید با مرکز خدمات بهداشتی خود در مورد اینکه آیا تأخیر در درمان متداول را توصیه می کنند یا نه، صحبت کنید. همیشه قبل از شروع هر گونه مکمل از آنها سوال کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها در مورد هر محصولی که مصرف می کنید اطلاع دارند حتی اگر "فقط یک ویتامین" باشد.

بدون پرسش از پزشک خود، مکمل ها، ویتامین ها، فرآورده های گیاهی یا داروهای جایگزین را با داروهای بدون نسخه یا نسخه پزشک، ترکیب نکنید. در صورتیکه پزشک چیز دیگری به شما نگوید، هنگام بارداری مصرف مکمل ها یا محصولات گیاهی را متوقف کنید، زیرا مصرف بیشتر این محصولات در دوران بارداری ثابت نشده است. هنگامی که باردار می شوید، زمان آن فرا می رسد که طبق توصیه های پزشک، به ویتامین های دوران بارداری روی بیاورید.

مطالعه بیشتر: 

مصرف مکمل های غذایی و ویتامین های دوران بارداری

مهمترین ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز دوران بارداری

مکمل تقویت اسپرم مردان و مکمل های باروری مردان چیست؟

دوپینگ اسپرم و تخمک؛ با بهترین مکمل های تقویت کننده قدرت باروری آشنا شوید!

?پرسش و پاسخ های مکمل های باروری

آیا مصرف مکمل های باروری ممکن است با داروها تداخل داشته باشد؟

بله. مکمل ها ی باروری می توانند با داروهای تجویز شده و حتی بدون نسخه پزشک تداخل داشته باشند. در بعضی موارد، مکمل ها می توانند اثر داروها را ضعیف کنند. در موارد دیگر، می تواند اثر آنها را قوی تر کند.

آیا مکمل های باروری عوارض دارند؟

مصرف چندین مکمل می تواند منجر به مصرف بیش از حد ویتامین یا مواد معدنی شود. به عنوان مثال، سلنیوم در بسیاری از مکمل های باروری یافت می شود و همچنین در بیشتر قرص های ویتامین روزانه وجود دارد. مصرف زیاد سلنیوم می تواند خطرناک باشد.

مکمل های باروری چگونه قدرت باروری را زیاد می کنند؟

آنتی اکسیدان ها در اکثر مکمل های باروری، اغلب به عنوان ویتامین C، یافت می شوند. سایر ترکیبات رایج آنتی اکسیدانی حاوی چای سبز، ملاتونین و یوبی کوینول است. برخی تحقیقات نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها ممکن است تأثیر مثبتی بر سلامت اسپرم و کیفیت تخمک داشته باشند.

برای درمان نازایی می توان مکمل باروری خورد؟

مکمل های باروری درمانی برای ناباروری نیستند. شما نباید ارزیابی باروری را به تعویق بیندازید، زیرا برخی از دلایل ناباروری با گذشت زمان بدتر می شوند.

منبع: verywellfamily